שתף קטע נבחר

ישראל מזהירה את חברות האוטובוסים בעזה: "תסיעו מפגינים? תישאו באחריות"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, שיגר מסר מאיים לכל הגורמים בעזה שמתכוונים לסייע לחמאס בהפגנת ההמונים הצפויה בסוף השבוע, בהם חברות האוטובוסים שקיבלו כסף מחמאס להסיע מפגינים לעבר הגדר: "התגובה תהיה חזקה - ולא רק נגד מפגינים. כל האופציות על השולחן"

 

 

בצה"ל ממשיכים להיערך לצעדת ההמונים בסוף השבוע: מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי שיגר היום (ד') מסר לחמאס בעזה בכלל ולמנהלי חברות האוטובוסים ברצועה בפרט, לבל ישתפו פעולה עם הארגון ויסיעו תושבים לכיוון הגדר במסגרת המחאות הצפויות ביום שישי הקרוב. בהקלטה שנשלחה לבעלי החברות, נאמר בין היתר כי "כל המתקרב לגבול מסכן את חייו. מבחינתנו, אם חברת האוטובוסים שבבעלותך תיקח חלק ותעביר את המפגינים (לגדר) - אתה ומשפחתם תישאו באחריות באופן אישי". לאחר מכן נאמר לבעלי החברות, כי "אם היו לכם הקלות כאלו ואחרות בעבר - הן יבוטלו".

 

פלסטיני תולה דגל בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
פלסטיני תולה דגל בגבול רצועת עזה(צילום: רויטרס)

פלסטיני תולה דגל בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
מקימים ערי אוהלים בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)

צה
סיור של צה"ל באזור נחל עוז(צילום: חיים הורנשטיין)

 

בריאיון לערוץ הטלוויזיה "אל-חורה" אמר אלוף מרדכי: "ננקוט צעדים קשים נגד כל ניסיון של מפגינים להגיע ולנסות לפגוע בגדר הביטחון, או לפרוץ לשטח ישראל". לדבריו, "התגובה הישראלית תהיה חזקה - ולא רק נגד המפגינים. כל האופציות על השולחן". 

"ננקוט צעדים קשים". אלוף מרדכי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"ננקוט צעדים קשים". אלוף מרדכי(צילום: דובר צה"ל)

 

אלוף מרדכי אמר במהלך הריאיון כי צה"ל שיגר אזהרה לחברות האוטובוסים ברצועה, ולפיה "יינקטו צעדים אישיים נגד כל מי שישתמש באוטובוסים כדי להגיע להפגנות האלימות ונגד החברה שבבעלותו". לדבריו, "יצרנו קשר עם יותר מ-20 מנהלים של חברות אוטובוסים שחמאס שילם להם כדי לעודד אנשים שלא רוצים לצאת מהבית ולהשתתף בהפגנות האלימות האלה".

 

 

הזרוע הצבאית של חמאס (צילום: EPA)
מתוך התרגיל הצבאי של חמאס, השבוע(צילום: EPA)

תמרון צבאי ברצועת עזה של חמאס ()
"כל האופציות על השולחן"

 

 

לכשנשאל האם ינקטו צעדי ענישה נגד בכירים בעזה, השיב מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי "אנחנו מתכוונים לעשות הכול כדי למנוע מחאות אלימות והפגנות טרור. הזהרנו אותם שכל מי שישתמש באוטובוסים כדי להגיע להפגנות האלימות, ינקטו צעדים אישיים נגדו ונגד החברה שבבעלותו".

 

אלוף מרדכי המשיך: "חמאס נכשל. נכשל בכלכלה, בניהול של עזה, בהסכם הפיוס וגם בפרויקט הצבאי הטרוריסטי כשהשקיע את כל המיליונים שלו מתחת לאדמה במנהרות". בריאיון התבקש מתאם פעולות הממשלה בשטחים להתייחס לוועידות שבהן השתתף, שמטרתן לאסוף סכומי כסף למען רצועת עזה: "הוועידות הללו, שהתקיימו בקהיר, בריסל ובבית הלבן, הן חשובות, מכיוון שחמאס נכשל בהיבט הכלכלי ובניהול של עזה, כמו גם בהסכם הפיוס הפנים-פלסטיני ובפרויקט הצבאי-הטרוריסטי שלו, כשהשקיע את כל המיליונים שלו מתחת לאדמה במנהרות".

 

הוא הדגיש כי "יש לנו מידע שלפיו חמאס, אחרי שראה שכל האופציות נסגרו בפנים, מנסה לפתוח קו ישיר מול טהרן באמצעות כוח 'אל-קודס' כדי להבריח כסף וסיוע לתוך הרצועה".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

התרחיש: חדירות מהגדר ופעולות הסחה

אמש החלו כוחות צה"ל, בהם מאות לוחמים מחטיבות הנח"ל וגבעתי, להיערך ולהתאמן לקראת הגעתם בסוף השבוע לאוגדת עזה. הם יצטרפו ללוחמי גולני וחיל השריון שאחראים בעת הזו על הגבול. במסגרת ההיערכות, הונחו הכוחות לא להתכונן להתמודד רק עם מפרי הסדר שעלולים לצעוד לעבר גדר המערכת, אלא גם ובעיקר על מצב שבו ינצל חמאס את המהומות לשם החדרת אנשיו לשטח ישראל - בזמן שהלוחמים יהיו עסוקים בטיפול במתפרעים.

 

במקביל, פרסם ביומיים האחרונים דובר צה"ל בעמוד הפייסבוק שלו בערבית סרטונים ובהם מסרים לתושבי רצועת עזה - והזהיר אותם מהגעה לאזור גדר המערכת: "חמאס משתמש בכם. במקום לטפל בבעיות כגון המחסור בחשמל, התשתיות והאבטלה ברצועה - הוא עורך צעדות חסרות משמעות". עוד נכתב: ״לא שיבה - אנרכיה״ (משחק מילים בערבית על רקע השם "צעדת השיבה": מיש עאוודה- פאוודה).

 

ההיערכות של צה"ל מגיעה הן לקראת הצפוי ביום שישי, אך גם על רקע עלייה באירועי החדירות משטח הרצועה: מוקדם יותר היום הסתנן פלסטיני לא חמוש מרצועת עזה ונתפס סמוך לגדר בצפון הרצועה. נסיבות כניסתו ייחקרו. בימים האחרונים נכנסו פלסטינים בכמה אירועים  והחמור שבהם היה אתמול - אז נתפסו שלושה מחבלים חמושים ברימונים ובסכינים ליד בסיס צאלים. הם צעדו לאורך כ-20 קילומטרים בתוך שטח ישראל - באין מפריע.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תולים דגלים פלסטיניים בגבול עזה
צילום: רויטרס
מומלצים