שתף קטע נבחר

רגב תוקפת את יו"ר הכנסת: "מפריעה לו הנוכחות של רה"מ"

שרת התרבות מגיבה לפרסום ב-ynet על כך שיולי אדלשטיין שיגר מכתב לח"כים ולעובדים ובו הבהיר כי לא ישתתף בטקס יום העצמאות אם יהיו שינויים, כולל נאום רה"מ נתניהו. "בכל שנה משודרת בסרטון ברכת רה"מ. זו מכבסת מילים מצידו". כמה ח"כים כבר הודיעו שלא יגיעו אם אדלשטיין לא ישתתף

 

מירי רגב יולי אדלשטיין (צילום: מארק ישראל סלם, גיל יוחנן)
אדלשטיין ורגב. "אף אחד לא מבין את ההתנגדות"(צילום: מארק ישראל סלם, גיל יוחנן)

 

התגובה של רגב: "מכבסת מילים שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70". כך הגיבה בצהריים (יום ה') שרת התרבות מירי רגב לפרסום ב-ynet, על המכתב ששלח יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ובו הבהיר כי הוא והעובדים לא ישתתפו אם תעשה שינויים בטקס הדלקת המשואות ליום העצמאות, כולל שילוב נאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו

 

בין השאר כתב אדלשטיין לחברי הכנסת: "כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, אני מרגיש שעליי להסביר לכם את ההחלטה. גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היום-יום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת, שהישגיה הכבירים נובעים מרוח הלכידות שנושבת בה".

 

רגב כנראה לא קיבלה את ההסברים של אדלשטיין. "השנה - שבה אנו מציינים 70 שנות עצמאות, החלטנו כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר, מבין אלו שיגיעו לטקס. בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס", אמרה רגב.

 

  ()
המכתב של אדלשטיין לחברי הכנסת
 

"על איזה שינוי מהותי מלין אדלשטיין במכתבו? נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות? הרי בכל שנה משודרת בסרטון ברכתו של ראש הממשלה. כנראה שליו"ר הכנסת מפריעה נוכחותו הפיזית של ראש הממשלה בטקס ולא נאומו. אני שומעת אזרחיות ואזרחים רבים בימים האחרונים - אף אחד לא מצליח להבין את ההתנגדות, ההתנהלות ומכבסת המילים הזו של אדלשטיין, הטוענת כי בהגעת נשיא המדינה וראש הממשלה יש פגיעה בממלכתיות ובאחדות הטקס".

 

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר: "נתניהו שאני מכיר לא היה פוגע בטקס ממלכתי בשביל רווח פוליטי או נאום בטלוויזיה. זו לא הבמה שלו, זו הבמה של עם ישראל". יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ עפר שלח, הוסיף: "תומך לחלוטין בעמדת יו"ר הכנסת השומר על כבוד המשכן מול המתקפה הפוליטית הפרועה של ראש הממשלה ועושי דברו".

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הודיעה כי אם אדלשטיין יחליט לא להשתתף, גם היא לא תגיע: "אין סיבה שאירוע ממלכתי וחשוב זה יהווה סלע מחלוקת. לצערי יש לנו מספיק מחלוקות בחברה הישראלית. אין שום סיבה לשנות אירוע שנערך כך שנים רבות".

 

חברת מפלגתה רחל עזריה גם הודיעה שלא תשתתף בטקס: "העובדה ששרת התרבות מירי רגב נותנת לזה יד מכעיסה. אני מצטרפת לדברי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. עלינו להוביל את הטקס 'באחדות, בכבוד ובממלכתיות'. אם מונעים זאת מחברי הכנסת, עלינו לעמוד יחד כאופוזיציה וקואליציה ולא לשתף פעולה עם ביזוי חגיגות ה-70 לישראל. לפיכך, במקרה כזה איעדר מהטקס".

 

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "אם יהיו שינויים בטקס מהסוג שייפגע במעמד הכנסת, לא אשתתף באירוע ואמליץ לכל חברי האופוזיציה לא להשתתף".

 

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) הוסיף: "אדלשטיין, במאמץ רב, מחזיק את עמודי הממלכתיות והדמוקרטיה המתפוררים לנגד עינינו. זאת ממש רגע לפני שנתניהו חוצה גבול שלא יוכל לחזור בו - פגיעה בטקס הכי חגיגי והכי ישראלי שלנו, בשל חשיבות עצמית ותחושת הכול-מגיע-לי מיותרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם, גיל יוחנן
רגב ואדלשטיין
צילום: מארק ישראל סלם, גיל יוחנן
מומלצים