שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפלסטינים ביום אבל ושביתה; ישראל: "מחטף שפל בחג במועצת הביטחון"
  הרשות הפלסטינית הכריזה על יום אבל ושביתה בשל הרג המפגינים בצעדת השיבה. השגריר דנון תקף בחריפות את המועצה שדנה בהפגנות על אף שביקש לדחות את הדיון בשל חג הפסח: "הפלסטינים ביצעו מחטף שפל ומכוער"

   

   

   

  שגריר ישראל באו"ם דני דנון תקף הלילה (שבת) את מועצת הביטחון בעקבות הכינוס המיוחד בעניין 16 ההרוגים הפלסטינים בצעדת השיבה ברצועת עזה. דנון גינה את עצם ההתכנסות בערב ליל הסדר, כשהנציגים הישראלים לא יכולים להשתתף בדיון: "מועצת הביטחון התכנסה חרף בקשת ישראל וארצות הברית לדחות את הדיון ביממה בשל החג. במהלך הדיון נאם הנציג הפלסטיני בעוד שאף נציג ישראלי נכח בדיון".

   

  "הפלסטינים ביצעו מחטף שפל ומכוער כדי להפיץ שקרים על בימת האו"ם בזמן שהעם היהודי ברחבי העולם מתכנס לחגוג את הפסח", אמר השגריר והוסיף כי "הניצול המביש הזה של החג לא ימנע מאיתנו להציג את האמת על ההפגנות האלימות של חמאס שכל מטרתן להבעיר את הגזרה ולעורר פרובוקציות".

   

  דנון תוקף את מועצת הביטחון: "התכנסה למרות שביקשנו לדחות ביממה" (צילום: AP) (צילום: AP)
  דנון תוקף את מועצת הביטחון: "התכנסה למרות שביקשנו לדחות ביממה"(צילום: AP)
   

  דנון קרא לחברות המועצה לגנות את חמאס שארגן את הצעדה ואמר: "כפי שהזהרנו, צעדת השלום התבררה כהפגנת טרור אלימה מאורגנת וממומנת על-ידי הארגון שכל מטרתה להגביר את האלימות ולעורר פרובוקציה. ראינו כיצד חמאס מנצל ילדים קטנים כשהוא שולח אותם לגבול ומסכן את חייהם. אסור לקהילה הבינלאומית ללכת שולל אחר חמאס ולהסתיר את פשעיו".

   

   

   

  ברשות הפלסטינית הוכרז יום אבל בעקבות הרג המפגינים. מערכת הלימודים מושבתת היום ובחלק מהערים הוחלט על שביתת מסחר. חלק מהאיגודים המקצועיים הכריזו גם הם על שביתת מחאה בשל האירועים. השגריר הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור אמר כי הוא מאוכזב מכך שמועצת הביטחון לא גינתה את "הטבח האכזרי של המפגינים", לדבריו.

   

  ריאד מנסור מועצת הביטחון של האו
  השגריר הפלסטיני ריאד מנסור: "ישראל אחראית לטבח האכזרי"(צילום: AP)
   

  הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הטיל את האחריות למותם של המפגינים על ישראל, והורה לשגריר מנסור לנקוט את כל הצעדים המיידים כדי לדרוש עבור העם הפלסטיני הגנה מצד הקהילה הבינלאומית. "ישראל היא האחראית המלאה לכל התוקפנות שהייתה בעזה, ואחראית מלאה להרג הפלסטינים", אמר אבו מאזן.

   

  מועצת הביטחון של האו
  הדיון במועצת הביטחון, אמש(צילום: AP)

  מועצת הביטחון של האו
  וולטר מילר, נציג ארצות הברית במועצת הביטחון אמש(צילום: AP)
   

  מועצת הביטחון נערכה לערוך את הדיון שזימנה כווית בדלתיים סגורות, אך לאחר שהתברר כי 15 הנציגים לא יצליחו לגבש עמדה משותפת - הדיון היה פומבי. הדיפלומט האמריקני וולטר מילר התייחס להיעדרה של ישראל ואמר כי זה מצער שנציגיה לא יכלו להשתתף בדיון בגלל החג. "אנו חשים עצב עמוק בעקבות אובדן החיים בהפגנות ומפצירים בגורמים המעורבים לנקוט צעדים שיפחיתו את המתיחות ויקטינו את הסיכון לעימותים נוספים. גורמים שליליים מנצלים את ההפגנות כדי להסית לאלימות ולסכן את חייהם של החפים מפשע", אמר מילר.

   

   יום האדמה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, גינה את "ההסלמה הישראלית ברצועת עזה" והטיל על ישראל את האחריות למתרחש בשטח. אל-מומני מסר כי "מדובר בתוצאה של הפרת חופש ההפגנה בדרכי שלום", וקרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל כדי שזו תישא באחריותה ככוח כובש ותטפל במשבר ההומניטרי ברצועת עזה. "היעדר אופק של פתרון צודק וכולל לסוגיה הפלסטינית, אשר יבטיח את הזכות לחירות, כבוד ומדינה לעם הפלסטיני - רק יצמיח ייאוש ויביא אלימות ודם בשירות האידיאולוגיות הקיצוניות באזור", ציין.

   

  גם במצרים גינו את האירועים בעזה וכן את "השימוש באלימות נגד אזרחים לא חמושים שהשתתפו בצעדות בדרכי שלום לציון יום האדמה". בהודעת משרד החוץ המצרי נכתב כי "מצרים תומכת בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני,  ובראשן זכותו להקים מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים וקבלת זכות השיבה".

   

  עוד נכתב כי "מצרים קוראת לכל הצדדים להפגין איפוק ולא לחשוף את חיי האזרחים לסכנות נוספות. המשך המצב הקיים, ללא חידוש תהליך השלום והגעה לפתרון הסוגיה הפלסטינית, הוא מסוכן".

   

   יום האדמה (צילום: דובר צה
  צלפים של צה"ל סורקים אחר מתפרעים בהפגנות(צילום: דובר צה"ל)

   

   

  מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לערוך חקירה עצמאית ושקופה של האירועים. דוברו של גוטרש מסר כי "המזכ"ל פנה לגורמים המעורבים וביקש להימנע מכל פעולה שעלולה לגרום לנפגעים נוספים, במיוחד אזרחים". טיי-ברוק זריהון, ראש המחלקה לעניינים מדיניים של האו"ם, אמר בדיון במועצת הביטחון כי "המצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים" וקרא לישראל שלא לפגוע באזרחים ובילדים. זריהון הוסיף כי "ישראל צריכה לעמוד במחויבויות שלה בהתאם לחוק הבינלאומי בנושא זכויות אדם. השימוש בכוח קטלני שמור למוצא אחרון וכל מקרה מוות ייחקר כראוי על-ידי הרשויות".

   

  עימותים בגבול עזה (צילום: AP)
  מתפרע פלסטיני ברצועת עזה, אתמול(צילום: AP)

   יום האדמה (צילום: רויטרס)
  רעולי פנים ב"צעדת השיבה"(צילום: רויטרס)
   

  צה"ל מסר אמש כי כוחותיו סיכלו ניסיון פיגוע ירי בצפון רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי שני מחבלים שהתקרבו לגדר ירו לעבר החיילים, והם הגיבו באש ובירי של טנק וכלי טיס לעברם ולעבר עמדות חמאס באזור. לא היו נפגעים בקרב החיילים. הפלסטינים דיווחו כי ארבעה מחבלים נהרגו בחילופי האש.

   

  דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס טען כי ההרוגים מאש צה"ל היו פעילי טרור, בני 30-18, ושניים מהם היו חברים בכוח העילית של חמאס  - "נוכבא". מנליס אמר אתמול בצהריים כי "לא התאפשרה שום חציית גדר עד כה ולא הייתה פגיעה משמעותית בתשתיות שלנו ליד הגדר".

   

  "מה שקרה מהבוקר זו הפגנת טרור אלימה. אנחנו עדיין בעיצומו של האירוע. עד כה עמדנו במשימה ובכל מקום שבו היה ניסיון לפגוע בגדר: הופעלה אש מדויקת, בעוצמה, בנחישות ובשיקול דעת. יש לנו מידע על כוונות לבצע פיגועים רבים תוך כדי הפרות הסדר. אירוע טרור משמעותי יוביל לתגובה שלנו שלא תוגבל למרחב הגדר".

   

  אלוף פיקוד דרום אייל זמיר אמר אמש כי בצה"ל זיהו ניסיונות לביצוע פיגועים בחסות ההפגנות, והוא ממליץ לאזרחים שלא להתקרב לאזור הגדר. בצה"ל מעריכים שהפרות הסדר יימשכו בשעות ובימים הקרובים, ויחד איתם גם הניסיונות להוציא לפועל פיגועים על הגדר. גדודי התגבור צפויים להישאר באוגדת עזה לכל הפחות בימים הקרובים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים