שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

מיישוב קהילתי לעיר: צור הדסה יגדל פי 2

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה את תוכנית המתאר ליישוב צור הדסה הכוללת בין היתר תוספת של 5,700 יח"ד. בכך יגדל מספר התושבים ביישוב מכ-9,000 לכ-20 אלף. עוד בצנרת התכנון: חברת מנרב תבצע פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים במסגרתו תקים מגדל בן כ-30 קומות, וביוקנעם יחנך מתחם עבודה להייטק

היישוב הקהילתי צור הדסה, שבמועצה האזורית מטה יהודה, יגדל מכ-9,000 תושבים לכ-20 אלף תושבים. זאת בעקבות תוכנית מתאר כוללנית שאושרה בשבוע שעבר ליישוב בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים במינהל התכנון, הכוללת בניית 5,700 יחידות דיור חדשות.

 

עוד בצנרת התכנון

 

צור הדסה, שנוסד בשנת 1960, ממוקם מדרום לכביש האזורי 375 וכיום כולל כ-4,000 יחידות דיור. בנוסף ליחידות הדיור שאושרו בתוכנית המתאר, קיימות ליישוב כ-1,450 יחידות דיור מאושרות שטרם מומשו מעברו הצפוני של כביש 375. תוכנית המתאר מציעה מסגרת תכנונית, המחברת את שטח היישוב הבנוי היום עם השטח בו אושרו התוכניות שטרם מומשו.

 

במסגרת התוכנית יוקם במעטפת היישוב, כביש שיחבר בין כל חלקיו משני צידי הכביש, מעבר לכלי רכב והולכי רגל. בנוסף, יוקם  מתחם עסקים המשלב שטחי תעסוקה, מבני ציבור ומגורים שיוקמו לאורך הכביש. התוכנית כוללת גם הנחיות לטיפול במי הנגר וכן ביצוע סקר הידרו-גיאולוגי שייבחן את ההיבטים הסביבתיים.

צור הדסה. התוכנית מציעה גם פתרון תחבורתי ()
צור הדסה. התוכנית מציעה גם פתרון תחבורתי
 

במינהל התכנון ציינו, כי מאחר שהיישוב מוגדר כמרכז שירותים אזורי במועצה האזורית, התוכנית נותנת גם מענה לתושבי יישובי הסביבה הנסמכים עליו ומציעה הקמת בתי ספר, מרכז אזורי כולל מרכז יום לקשיש, ספרייה, מרכזי נוער, מרכזי בריאות, בתי כנסת, גני ילדים ומעונות, מגרשי ומתקני ספורט, פארקים וגינות.

 

התוכנית הוכנה ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ונערכה על ידי האדריכלית רננה ירדני. מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי-באבאי, ציינה כי "התוכנית מייצרת לעיר חזון ועושה את האיזון הראוי בין פיתוח ובין שמירה על השטחים הפתוחים".

 

פינוי בינוי בגבעתיים: מנרב תקים מגדל חדש

חברת מנרב פרויקטים דווחה היום (א') כי תקים מגדל בן כ-30 קומות במסגרת פרויקט פינוי בינוי בסמוך לקניון גבעתיים. הבניין יכלול 118 דירות חדשות במקומן של 42 דירות ישנות שיהרסו.

 

הפרויקט ייבנה על מתחם בשטח של כ-2.5 דונם ברחוב אדמית, במקומם של שלושה בניינים באדמית 13,15,17 שנבנו לפני יותר מ-50 שנה. החברה מסרה כי חתמה על הסכמים מול 34 בעלי זכויות, המהווים 81% מכלל בעלי הדירות הנדרשים לצורך ביצוע פרויקט מסוג זה, והחלה בתהליך קידום התב"ע החדשה מול הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

 

הדיירים, שכיום מתגוררים בדירות בשטח של 60 מ"ר, יהיו זכאים לדירות 4-5 חדרים חדשות בשטח של כ-100 מ"ר, עם מרפסת שמש בשטח של כ- 15 מ"ר, חנייה תת-קרקעית ומחסן. מחירי הדירות במתחם כיום הם בסדר גודל של 1.7-1.8 מיליון שקל, והצפי הוא שדירת 4 חדרים חדשה בפרויקט תימכר במחיר של החל מ-3 מיליון שקל.

 

הוצאתו לפועל של הפרויקט כפופה להתקיימותם של מספר תנאים שטרם התקיימו, לרבות אישור תב"ע החדשה וקבלת אישור לליווי בנקאי סגור לפרויקט. בנוסף, על החברה להקצות שטח לטובת גני ילדים בקומות הלובי של המגדל. עלות ההשקעה הצפויה בפרויקט: כ- 216 מיליון שקל. היקף ההכנסות הצפוי בפרויקט: כ- 254 מיליון שקל, לא כולל מע"מ.

פינוי בינוי בגבעתיים ((הדמיה))
כך זה יראה. הדמיה של הפרויקט של חברת מנרב בגבעתיים((הדמיה))
 

מוטי רונס, סמנכ"ל פיתוח עסקי של חברת מנרב פרויקטים, מסר כי "התחלנו בקידום הפרויקט לפני כ-3 שנים, לאחר שנציגות הדיירים בחרה במנרב כחלק ממכרז יזמים שנערך. כעת הגענו ללמעלה מ- 80% חתימות, ובשבועות הקרובים ייחתמו יתר ההסכמים. מנרב ממשיכה לבדוק פרויקטים נוספים בתחום ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש, מאחר שעתודות הקרקע במרכזי הערים במרכז הארץ התדלדלו".

 

חדש בצפון: חלל עבודה להייטק בלבד

חלל עבודה לחברות הייטק בלבד צפוי להיפתח החודש ביוקנעם, במבנה הנמצא בשלבי הקמה אחרונים. החלל יכלול 2 קומות בשטח של 500 מ"ר כל אחת וכ-500 מ"ר גג. החלל מיועד ליזמים ולחברות סטארטאפ של עד 30 עובדים, ויציע כלים ניהוליים עבור היזמים. סיום הבנייה מתוכנן ל-15 באפריל, ומסירת השטחים לחברות הייטק צפויה בחודש מאי.

 

המתחם הוקם על ידי היזמית מאיה שוורץ ואיש ההייטק שי מלצר. היזמים מתכוונים להשקיע כ-3.5 מיליון שקל בעיצוב חלל העבודה, שיכלול יתר מ-100 עמדות ישיבה, ב-45 משרדים מרוהטים. המשרדים ייבנו בהתאמה אישית לכל חברה וישקיפו לנוף הכרמל ועמק יזרעאל.

מתחם עבודה הייטק ()
מתחם העבודה להייטק שייפתח ביוקנעם
 

חלל העבודה החדש ייקרא בשם PITCH ויכלול גם אופן ספייס, 4 חדרי ישיבות מאובזרים בגדלים שונים, כיתת לימוד מאובזרת, לאונג' לפגישות עסקיות, פינות השראה וישיבה, סלון, מטבח גדול, אזור דיינר ומתחמים להרצאות. על הגג יוקם אזור עסקי ובו אמפי-תיאטרון קטן להרצאות, פינות ישיבה נעימות, משרד פתוח, סלון ובר משקאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
צור הדסה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים