שתף קטע נבחר

התלוננה נגד הרב ברלנד: "את יכולה לדבר, אבל לא על מה שבינינו"

טליה, צעירה נשואה, היא אחת מ-8 הנשים שהעידו נגד עבריין המין המורשע. היא מספרת שבאחד המקרים הוא התפשט והפשיט אותה, "ואז היה הייחוד הראשון - ואני התבטלתי". העדות מתוך תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet שנחשף הבוקר

 

שמונה נשים העידו נגד הרב אליעזר ברלנד בבית הדין המיוחד שהקימו בחסידות ברסלב. לטענת אחד הרבנים הגיעו אליהם תלונות מנשים נוספות על ניצול בידי הרב. טליה (השם המלא שמור במערכת), אישה נשואה בשנות ה-20 לחייה, היא אחת מהן, ואלה עיקרי הדברים בעדותה, לאחר שעברו עידון.

 

"הרב הוריד אותי לדירה שם למטה", סיפרה, "התיישב על המיטה, הושיב אותי עליו, חיבק אותי, הכניס את הידיים אז הוא אמר לי: 'איזה צער נורא זה היה, איזה צער נורא, 72 שעות לא ראיתי אותך. חשבתי שאני מת'".

 

לטענתה, כששאלה אותו אם זה בסדר שהיא דיברה, ענה לה: "הרב אמר לא לדבר, שום הגה. יודעת מה? את יכולה לדבר, אבל לא מה שבינינו, שום דבר על מה שבינינו... את לא מכירה את הרב, לא יודעת מי זה הרב, לא יודעת כלום". לדבריה היא הרגישה כאילו מדובר בהכנה לחקירה משטרתית.

 

במקרה אחר, העידה, "כל פעם הוא מראה לי לשבת עליו ובאותו יום הוא ישב ואני עמדתי לידו, והוא הכניס את הידיים ופשוט כאילו... הוא עושה משהו לכיוון הזה ולכיוון הזה... הוא היה איתי הרבה זמן, ואז אולי הוא הושיב אותי עליו".

אליעזר ברלנד  (צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)
אליעזר ברלנד וחסידיו(צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)

אליעזר ברלנד  (צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)
נשים רושמות פתקים עם בקשות לרב(צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)

במקרה אחר, סיפרה, התפשט והפשיט אותה לגמרי, "ואז היה הייחוד הראשון", לדבריה. "הוא כאילו מחבק אותי ונשכב במיטה, פשוט מניף אותי בכזאת תנופה שאני עליו, אני לא יודעת איך אני מגיעה לשם אפילו... באותה פעם הוא הכניס את ה... ואני לא יודעת, אני התבטלתי, הקפאתי את הראש שלי".

 

טליה תיארה כיצד באחד המקרים קרא איתה ברלנד את "תיקון הכללי" (טקסט המיוחס לרבי נחמן מברסלב), תוך שידו ממששת את גופה ותיארה כיצד היא וברלנד קיימו יחסי מין. "אני לא (יודעת) כלום", סיפרה. "זה לא ייחוד בין בעל ואישה, אני לא יודעת מה צריך להיות".

 

העדות של טליה נחשפת במסגרת תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet: "מבט מבפנים: כך פועלת החצר של עבריין המין, הרב ברלנד"

 

הרב אליעזר ברלנד בבית המשפט ב-2016 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב אליעזר ברלנד בבית המשפט ב-2016(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: עמית שאבי ) (צילום: עמית שאבי )
(צילום: עמית שאבי )
 

ברלנד בן ה-80, מייסד וראש ישיבת "שובו בנים" של חסידות ברסלב, צבר לעצמו במהלך השנים אלפי חסידים, רבים מהם חוזרים בתשובה. לפני שש שנים טען אחד מחסידיו כי ראה אותו מהחלון במצב אינטימי עם אישה מבנות קהילתו. כשהתקבלו עדויות של נשים נוספות על הטרדות מיניות נמלט ברלנד מהארץ עם כמה עשרות מחסידיו ונדד בין מרוקו, זימבבווה, דרום אפריקה והולנד עד שהוחלט להסגירו לישראל. בנובמבר 2016 הורשע ברלנד, במסגרת עסקת טיעון, בשתי עבירות של מעשה מגונה בנשים ובעבירה אחת של תקיפה. הוא נידון ל-18 חודשי מאסר, שמתוכם ישב בפועל פחות מ-12 חודשים. לפני כשנה שוחרר מהכלא מטעמים בריאותיים.

 

בחודש שעבר פירסמו 30 מרבני ברסלב גילוי דעת חמור שבו הם מתנערים מברלנד וממעשיו וקוראים להתרחק ממנו. "מבין רשעי הדורות", כינו אותו, "מהרסי התורה ומחריבי העולם". כמעט לכל מקום שברלנד מגיע אליו בואו מעורר סערה, ונערכות נגדו הפגנות.

 

בחודש פברואר האחרון הופץ סרטון ברשת ובו נראה ברלנד נוגע בפניה של אישה חרדית נשואה - והסרטון עורר סערה רבה. מצפייה בסרטון לא ניתן לדעת מתי צולם, אולם אין ספק בנוגע לפעולה עצמה: רב חרדי הנוגע באישה. "ברלנד עטוף בתפילין מלטף אשת איש ליד כל הציבור", כתבו בזעזוע מגיבים ברשת.

 

בהקלטה נשמע הרב ממלמל שוב ושוב "אני מרפא לך", כלומר, מתייחס לפעולה כאל אקט של ריפוי. האישה מוקפת במספר אנשים, עם זאת, על פי ההלכה, כאשר לא מדובר בפעולה רפואית על ידי אדם שזהו

המקצוע שלו – נגיעה באישה אסורה על פי ההלכה, ובוודאי שאיננה מקובלת בקרב רבנים.

 

עו"ד רותם טובול, המייצגת הרב ברלנד, אומרת בתגובה כי "מדובר בסרטון מלפני שנתיים, של חולת סרטן שהגיעה בליווי בני משפחתה, לבקשתה, לקבל ברכה. הרב בירך אותה כנהוג וכמקובל, נגע בצווארה, באזור הנגוע. הברכה נעשתה בנוכחות מספר רב של אנשים. לימים האישה החלימה מסרטן ועל כך הודתה לרב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
הרב אליעזר ברלנד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
מומלצים