שתף קטע נבחר

לטייל לאורך חופי ישראל

מהסלעים של חופי אכזיב, דרך הפריחה בשמורת טבע חוף דור הבונים ועד לתצפית מהצוק בפארק חוף השרון - המלצות למי שלא מצליח להחליט אם לטייל או ללכת לים

שמורת טבע חוף דור הבונים (צילום: אסף רוזן)
שמורת טבע חוף דור הבונים(צילום: אסף רוזן)
 

מזג האוויר האביבי והנוח קורא לנו לצאת ולטייל. מבחינתי, אין כמו טיולים ליד חופי ים שמאפשרים גם טבילה קטנה ומרעננת. אספתי עבורכם חמישה מסלולים מומלצים, אז קחו קרם הגנה וכובע - ובואו נצא לדרך.


 

חופי הרצועה הצפונית: מאכזיב ועד חוף בצת

חוף אכזיב המפורץ הוא אחד החופים היפים בצפון, ואורכו של המסלול הוא כחמישה קילומטרים. אפשר ללכת לאורך החוף, ממש על הסלעים בסמוך למים, ואפשר לנסוע ברכב בדרך הנוף שהכשירו אנשי קק"ל, המתפתלת עד למצוקים הלבנים של ראש הנקרה.

 

בשבילי ההנאה הגדולה היא ללכת על הסלעים מעל קו המים. כשהים סוער, גלים כבדים מתנפצים על המצוק ומעלים ענן של רסיסי ים מלוח. אם הים רגוע, תגלו בין הסלעים מפרצונים זעירים, נהדרים לשכשוך, ובהם צדפים וקונכיות ססגוניות ויצורים ימיים מרתקים כסרטני חוף, דגיגים ומלפפוני ים.

גן לאומי אכזיב (צילום: דורון ניסים)
קו המים הסלעי של אכזיב(צילום: דורון ניסים)

חניון לילה אכזיב (צילום: רשות הטבע והגנים)
אפשר גם לעשות קמפינג בחניון הלילה(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

כביש הנוף מגיע, כאמור, עד למרגלות המצוק הלבן של ראש הנקרה, שם דייגים משליכים לים חכה מהסלעים הלבנים. המים צלולים, ותוכלו להאזין לרחש נעים של תזוזת הצדפים וגלי הים. אפשר גם לשלב ביקור באתר ראש הנקרה, ואם יש לכם סבלנות - המתינו לשעת השקיעה, אז המצוק הלבן והנקרות נצבעים בזהוב-כתום עז ומופלא.

 

איך מגיעים? נוסעים על כביש 4 צפונה מנהריה. בחניון של שמורת אכזיב פונים לחלקו הצפוני של מגרש החניה, משם צפונה דרך נוף קק"ל. הכביש מסתיים במצוק הלבן למרגלות "רגל הפיל". הכניסה לאתר ראש הנקרה בתשלום: 45 שקלים למבוגר ו-36 שקלים לילדים ונוער בני 18-3.


 

שמורת טבע חוף דור הבונים

"דור הבונים" היא רצועת חוף באורך 4.5 קילומטרים, המשתרעת ממושב הבונים בצפון ועד לאזור מושב דור. רצועת החוף כוללת את חוף הבונים ואת חוף דור, שאולי מוכר לכם יותר בשמו הישן - חוף טנטורה.

 

חוף דור-הבונים נחשב למפורץ ביותר לאורכו של הים התיכון בתחומי מדינת ישראל. המפרצונים נוצרו עקב בליית רכס הכורכר המערבי של מישור חוף הכרמל על ידי גלי הים והרוחות. אלה מפוררים בתהליך מתמשך את הסלע ויוצרים את המפרצונים ואת טבלאות הגידוד הרבות (משטחי סלע שהים כרסם בהם). אלה ניכרים היטב לכל אורכו של מישור חוף הכרמל ובחוף זה במיוחד.

שמורת טבע חוף דור הבונים (צילום: אסף רוזן)
מסלול הליכה מהנה(צילום: אסף רוזן)

שמורת טבע חוף דור הבונים (צילום: דורון ניסים)
חוף דור הבונים(צילום: דורון ניסים)

שמורת הטבע הזאת נחשבת לאחת היפות בארץ בשל נקודות המפגש המרתקות של הים והחוף. התוצאה היא קו חוף מפותל ומחורץ, מרובה מפרצונים שונים ומגוונים: יש אינטימיים, המתאימים לרביצה זוגית, ויש גדולים ורחבי ידיים, שכמו נועדו לארח חבורות בעת השקיעה.

 

החוף נודע גם בשל "מפרץ הצדפים" והמערה הכחולה המפורסמת - שם מכרסם הים בסלע הקשה, חודר תחתיו, ונדמה כי הוא ממשיך אל פנים הארץ עד אין-סוף. הסלעים מרחפים באוויר, ומתחתיהם שואגים הגלים ומפוררים עוד קליפה בסלע. בנוסף, יש במקום מסלול רגלי נעים ולא ארוך החולף לצד החוף העשיר בצמחייה, בעלי חיים קטנים ושאר הפתעות, והכל כה מנותק מהשגרה והמולת היום-יום.

המערה הכחולה (צילום: יהודית גולן, מתוך ויקיפדיה)
המערה הכחולה(צילום: יהודית גולן, מתוך ויקיפדיה)
 

מחיר כניסה לשמורה: 22 שקלים למבוגר ו-9 שקלים לילד. מחיר כניסה לרכב פרטי: 36 שקלים. הכניסה למים ברחבי השמורה אסורה, אך בחלק הצפוני של האתר יש חוף שבו ניתן ללון בשעות הלילה. זהו מקום נהדר לרביצה ארוכה או לקמפינג משפחתי מגבש. אלה אינם חופים מוכרזים, לכן אין שירותי חוף והצלה. היערכו בהתאם ודאגו לצל.

 

הגעה לחוף הבונים: נוסעים על כביש 4.‬ קילומטר מצפון לצומת פוריידיס פונים שמאלה (מערבה) למושב הבונים ונוסעים לפי השילוט. למידע נוסף – הקליקו.

 

חוף דור

אחד מחופי הרחצה היפים בישראל. ייחודו של החוף הוא בטופוגרפיה הטבעית, שיצרה שני מפרצים חוליים וארבעה איים בים. מול החוף נמצאים איי חוף דור, מצפון לדרום - אי שחפית, אי דור, אי טפת ואי חופמי. הראשון והאחרון נקראים על שם עופות ימיים שהם מקננים נדירים מאוד בישראל. האי חופמי הוכרז כשמורת טבע, והעלייה אליו אסורה. בכלל, מומלץ ליהנות מהמראה היפהפה בלי לנסות ולהגיע לאיים, זהו סיכון מיותר.

 

לפני הרחצה בים או אחריה, ובמיוחד לעת שקיעה, כדאי לטפס לתל דור וליהנות מתצפית יפהפייה על האזור. דור הייתה עיר נמל קדומה שנוסדה בתקופת הברונזה המאוחרת. איי כורכר סמוכים לה יצרו אזור מוגן יחסית מסערות בים וסיפקו הגנה ומקלט לספינות שחיפשו מקומות מתאימים לעגינה לאורך חופי מזרח הים התיכון, וכך הפכה דור עם הזמן לעיר נמל מרכזית ומרכז חשוב למסחר.

הנוף שנשקף מתל דור (צילום: שירי הדר) (צילום: שירי הדר)
הנוף שנשקף מתל דור(צילום: שירי הדר)
 

ומזווית נוספת (צילום: שירי הדר) (צילום: שירי הדר)
ומזווית נוספת(צילום: שירי הדר)

משנות ה-80 ואילך החלו חפירות וצלילות מחקר במי הים סביב תל דור, וכך התגלו ממצאים רבים ומרשימים: ספינות טבועות, כלי קרמיקה, שרידי תעשיית זכוכית, שברי פסיפס יפהפיים, בתי בד ששימשו לייצור שמן זית ועוד.

 

איך מגיעים? הגישה המומלצת היא ממחלף זכרון יעקב בכביש החוף. יש לפנות לכביש 70 ולנסוע בו 2 קילומטרים עד צומת פוריידיס. בצומת פונים שמאלה (צפונה), חולפים על פני הכפר פוריידיס ואחרי קילומטר וחצי מצומת פוריידיס פונים שמאלה לכביש 7011, המוביל ליישובים דור ונחשולים ואל חוף דור. בכביש זה נוסעים עד הסוף (3 קילומטרים) ומגיעים לחוף. בדרך עוברים במעבר מתחת לכביש החוף וחוצים את מסילת הרכבת ללא הפרדה מפלסית.

 

לבאים מכיוון הצפון או למשתמשי כביש 6, יש לבוא מכביש 70 (מחלף עין תות), לפנות בצומת פוריידיס ימינה (צפונה) להמשיך כמתואר לעיל. הכניסה ללא תשלום.

 

פארק חוף השרון

לא רחוק ממרכזי הקניות ההומים של געש ושפיים מסתתרת פנינת טבע אמיתית - גן לאומי חוף השרון. הפארק שוכן על רכס כורכר מיוחד, המתנשא לגובה של כ-40 מטרים מעל פיסת החוף הצרה. רכס הכורכר החופי הוא תופעה ייחודית לישראל, וגדלים בו צמחים מדבריים וצמחים ים-תיכוניים. כ-250 מטרים מצפון לכניסה נמצאת חורשת איקליפטוסים יפה שבה מתחם פיקניקים נחמד. תוכלו לשבת בו, אך אסור להבעיר בו אש.

גן לאומי חוף השרון (צילום: רשות הטבע והגנים)
גן לאומי חוף השרון(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

בגן, שהכניסה אליו היא חופשית, יש כמה מסלולי הליכה משולטים, נוחים ומתאימים לכל גיל (אך לא לעגלות ילדים ונכים). לאורך המסלולים הארוכים יותר יש פינות ישיבה נחמדות. מסלולי ההליכה בשמורה סומנו בצבעים. המסלול האדום, למשל, הוא מסלול הליכה קצר יחסית, ולאחר עשר דקות הליכה מגיעים למצוק יפהפה עם דק מעץ (אך ללא מעקה) המשקיף אל חוף הים השקט.

גן לאומי חוף השרון (צילום: רשות הטבע והגנים)
וכך זה נראה כשמביטים מטה(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

פה תוכלו לשבת וליהנות מהים, מהאוויר הפתוח ומהתצפית היפה על החוף המפורץ. ביום יפה אפשר לראות מכאן את החוף מאשדוד ועד חדרה. מכאן אפשר לחזור לשביל ולהמשיך לטייל במסלול הארוך של השמורה לכיוון צפון, או לחזור אל הכניסה הדרומית, הסמוכה לשפיים.

 

איך מגיעים? סעו לכיוון פארק המים שפיים, עברו על פני הפארק ופנו ימינה בצומת ה-T . סעו עד דרך עפר המובילה למגרש החניה שבפתח השמורה. הכניסה חופשית.

 

גן לאומי חוף פלמחים

גם זה הוא אחד החופים היפים בארץ. בשל השמירה המוקפדת עליו הוא עדיין בתולי במראהו וצופן בתוכו טבע, בעלי חיים וצמחיית חוף אופיינית. בין השאר החוף משמש בית גידול של צבי ים, מין בסכנת הכחדה בכל אגן הים התיכון. בגן הלאומי, המשתרע על פני 221 דונם, תוכלו למצוא את שרידיה של עיר הנמל העתיקה יבנה-ים.

גן לאןמי חוף פלמחים (צילום: רשות הטבע והגנים)
גן לאןמי חוף פלמחים(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

בחצי האי הבולט לתוך הים יש שרידים מתקופת בית ראשון, מהתקופה הפרסית, ההלניסטית, הרומית והצלבנית. נוסף על כך אפשר למצוא באתר מתקני מים ומתקני חקלאות עתיקים, ובין אלה פורחות חבצלות החוף וצמחיית חוף אחרת. הגן הלאומי גובל עם גן לאומי שפך נחל שורק, עוד מקום מקסים שאפשר לטייל בו.

 

איך מגיעים? בכביש 4 פונים למחלף גן רווה ומשם למחלף עין הקורא. ממשיכים מערבה בכביש מספר 4311 עד סופו. כמה מאות מטרים לאחר קיבוץ פלמחים מגיעים לחוף. בדרך עוברים דרך גן לאומי שפך נחל שורק. הכניסה ברכב בתשלום של 25 שקלים. למידע נוסף – הקליקו.

 

גן לאומי חוף אשקלון

גן לאומי תל אשקלון (צילום: מנו גרינשפן)
גן לאומי תל אשקלון(צילום: מנו גרינשפן)

בגן הלאומי המטופח יש מדשאות, צל עצים וחוף ים יפהפה - ומלבדם הוא מציע גם אפשרות לגעת בעברה של העיר הקדומה, המתפארת בשער מיוחד הבנוי מאחת מהקשתות מהקדומות בעולם. בגן הלאומי ישנם גם שרידי בזיליקה רומית מהמאה השלישית לפני הספירה, פסל של אלה מצרית ועוד.

 

איך מגיעים? פונים מערבה בצומת אשקלון ונוסעים ישר עד הכיכר האחרונה, פונים שמאלה עד שמגיעים לגן. מחיר כניסה: 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לילד. למידע נוסף – הקליקו.

 

להמלצות נוספות ועדכונים שוטפים הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "רגעים קטנים - מטיילים עם יעל לרנר ". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף רוזן
שמורת טבע חוף דור הבונים
צילום: אסף רוזן
מומלצים