שתף קטע נבחר

החוקר לתמימי: "יש לך עיניים כמו של מלאך"

המגזין האמריקני "דיילי ביסט" פרסם ציטוטים מחקירתה של עאהד תמימי, שנידונה במסגרת הסדר טיעון לשמונה חודשי מאסר לאחר שתועדה סוטרת לחייל. לפי המגזין, החוקרים השתמשו בשיטת "השוטר הטוב והשוטר הרע", ואחד מהם הטריד אותה מינית. צה"ל: הנושא בבדיקה

 

שבוע לאחר שחתמה על הסדר טיעון, שבמסגרתו תרצה 8 חודשי מאסר, פרסם השבוע המגזין האמריקני "דיילי ביסט" קטעים מעדותה בחקירה של הנערה הפלסטינית עאהד תמימי, שתועדה סוטרת לחייל. בין היתר נכתב כי החוקרים התעללו בתמימי נפשית ואף הטרידו אותה מינית. 

 

במהלך המשפט הזכירה עורכת דינה של תמימי גבי לסקי כי אחד החוקרים הטריד מינית את מרשתה ואף פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין, אך טרם קיבלה תשובה. בכתבה ב"דיילי ביסט" מצוטטים לכאורה החוקרים בחקירתם את תמימי. כתב המגזין מביא את הציטוטים מהסרטון, ששמור במערכת.

 

תמימי בדיון בעניינה: "ניסו לאיים על משפחתה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמימי בדיון בעניינה: "ניסו לאיים על משפחתה"(צילום: רויטרס)

המגזין מביא את הציטוטים מחקירה שנערכה לתמימי ב-26 בדצמבר 2017. "נראה כי זכויותיה כקטינה אינן מעניינות כלל את שני החוקרים שלה", נכתב במגזין. "היא כבולה באזיקים ויושבת ליד שולחן כתיבה במשרדי משטרה, מולה, כך לפי טענת עורכת דינה, מתחילים החוקרים בהצגה תיאטרלית של 'שוטר טוב, שוטר רע' ומנסים לפלרטט איתה ולאיים עליה על משפחתה".

 

אחד החוקרים, כך נכתב ב"דיילי ביסט", ניסה לפלרטט עם תמימי בצורה מאיימת ומפחידה. "יש לך עיניים כמו של מלאך", אמר לכאורה לנערה בת ה-16, והיא עצמה הגיבה 'במבט קר ובשתיקה', לפי המגזין. עוד מתואר בכתבה שהחוקר הסביר לה מדוע עליה לציית לחוק. "בכל התחומים החוק הוא ישראלי, חוק הצבא. ואת צריכה לציית לחוק. את וכל המשפחה".

 

בשלב מסוים, מתואר בכתבה, זרק החוקר הראשי את הפנקס שלו והסיר את האקדח שלו. אז פנה לעאהד ואמר לה שלא מדובר בחקירה ושהוא מעוניין "לפטפט איתה". הנערה הפלסטינית לא הגיבה. 

 

לאחר מכן נכתב כי החוקר החל להראות לה את הסרטון שבו היא נראית סוטרת לחייל ושאל: "זה הקול של אמא שלך. מי הקול הזה?" הוא תבע ממנה לענות - והיא שתקה.

 

עו"ד גבי לסקי: "פגיעה בזכויות קטינים פלסטינים" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עו"ד גבי לסקי: "פגיעה בזכויות קטינים פלסטינים"(צילום: אוהד צויגנברג)

ב"דיילי ביסט" נכתב כי במשך רוב החקירה שמרה תמימי על ארשת פנים עייפה ומשועממת. עם זאת, כשהחוקר איים שיעצור את בני משפחתה וחבריה, מבטה השתנה.

 

תגובות

עו"ד גבי לסקי, המייצגת את תמימי, מסרה בתגובה: "במהלך חקירתה עאהד שמרה על זכות השתיקה, על אף שחקירתה בוצעה תוך הפרת זכויותיה כנחקרת וכקטינה. התלונה הועברה למח"ש על ידי היועמ"ש, ובמח"ש נאמר לי שאין להם סמכות לחקור את אותו קצין אמ"ן מאחר שאין מדובר בשוטר. על כן, פניתי שוב ליועמ"ש על מנת שהגורם המוסמך לחקור יפתח בחקירה.

 

"מאז, על אף שמדובר בחקירה פסולה שבה חוקר אמ"ן איים במפורש לעצור קרובי משפחה של קטינה במידה שתמשיך לשמור על זכות השתיקה, ובה אותו חוקר ניצל את מעמדו בחקירה והתייחס למראה החיצוני של נחקרת קטינה תוך הפרה בוטה של החוק, טרם נפתחה חקירה אצל הגורמים המוסמכים כנגד מי שהציג עצמו כחוקר אגף המודיעין בצה"ל.

 

"זו הוכחה נוספת לכך שמערכת אכיפת החוק פוגעת בזכויותיהם של קטינים פלסטינים, והגיע הזמן להבין שחברה שמכבדת את עצמה אסור לה להתנכל ולפגוע בקטינים מכל צד שהוא".

 

מצה"ל נמסר בתגובה כי "הנושא בבדיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים