שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בישראל: תאי סרטן הושמדו באמצעות קור - ונמנעה כריתה

  בשורה לחולים: טכנולוגיה חדשה מאפשרת להרוג תאים סרטניים בכבד באמצעות מחט דרכה מוזרם לגרורה חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. "השמדנו תאים נגועים באמצעות קור", מסכם מנהל המחלקה בבית־החולים "זיו" בצפת, "ומנענו כריתה שתסכן את תפקוד הכבד"

   

   

  פריצת דרך בטיפול בסרטן בכבד: בשבוע שעבר בוצע ניתוח ראשון מסוגו בישראל בטכנולוגיה מתקדמת להקפאת גרורה סרטנית בכבד באמצעות חנקן נוזלי שהורג את התאים הסרטניים. הניתוח בוצע על ידי מנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים "זיו" בצפת, ד"ר יבגני סולומונוב, שבמקום לכרות חלק מהכבד בחר להשתמש בהקפאה של התאים הסרטניים ולהרוג אותם.

    

  המטופל, גבר בשנות ה־60 לחייו, חלה לפני מספר שנים בסרטן המעי הגס, אך לאחרונה המחלה חזרה אליו ושלחה גרורות לכבד. בהמלצת הצוות הרפואי הוחלט שהמטופל יעבור ניתוח שבמהלכו נכרת חלק גדול מהכבד ולאחר מכן התחיל תהליך המכונה "קריותרפיה" – הקפאה של הגרורות באמצעות מכשיר מיוחד של החברה הישראלית "אייסקיור מדיקל".

   

  הרופאים חיברו מחט חד־פעמית לחולה והזרימו לתוכה חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. המחט יוצרת מעין כדור קרח שעובר לגרורה וכתוצאה מכך התאים הסרטניים הנגועים מתים. הודות לשימוש בקרח המטופל לא חש בכאב.

   

   

   ( )

  "הטכנולוגיה החדשה מאפשרת השמדת התאים הנגועים באמצעות קור, במקום כריתת חלקים נוספים, שתסכן את יכולת התפקוד של הכבד", מסביר ד"ר סולומונוב, שביצע את הניתוח הראשון בישראל. "הטיפול שווה ערך לכירורגיה אך מחליף צורך לכריתה מורחבת של הכבד במקרים המתאימים לכך. האזור המוקפא הוא מאוד ממוקד והופך במינוס 196 מעלות לנמק המתמוסס ונעלם מבלי לגרום נזק לרקמה הבריאה המקיפה אותו. שיטה זו מסייעת לנקות לחלוטין את הכבד מהמחלה הממארת".

    

  שיטת הטיפול בהקפאה משתמשת בקור קיצוני כדי להקפיא ולהרוג תאים המרכיבים רקמה סרטנית בצפיפות מסוימת ובכך חוסכת כריתה של האיבר כולו. כל רקמה, בריאה או שאינה בריאה, אינה מסוגלת לסבול קור קיצוני.

   

  יציקת חנקן לתוך המחט גורמת להיווצרות מעין גבישי קרח. התוצאה היא קרע של קרום התא, ואחריו נזק לרקמות ובסופו של דבר מוות של תאים סרטניים. עם הריסת התאים הסרטניים, תאי דם לבנים מנקים את התאים והרקמות המתות.

   

   (צילום: המרכז הרפואי זיו)
  להשמיד את התאים בקור במקום לכרות(צילום: המרכז הרפואי זיו)

   

  טיפול שמבוצע לראשונה בישראל

  לאחרונה פורסם בכמה מחקרים שכתוצאה מהטיפול מערכת החיסון מתעוררת ופוגעת בתאים הסרטניים שעוד נותרו, תוקפת והורגת אותם. הטיפול נוסה בעבר על חולים בסרטן שד ובכליה, אך זו פעם ראשונה בישראל שהטיפול מבוצע בסרטן הכבד, שנחשב מורכב מאוד לטיפול ומסוכן.

    

  הרופא שביצע את הניתוח בבית החולים "זיו" כרת חלק מהגידול בכבד של המטופל. למקומות בהם היה יותר מורכב להגיע בניתוח הוא השתמש בשיטת ההקפאה כדי להרוג את הגרורות. במקרים בהם אין צורך בניתוח של כריתה ניתן לבצע את הטיפול ללא צורך בהרדמה כללית, ללא תפרים וללא חתכים בגוף המטופל. במקרים מסוימים המטופל יכול להשתחרר הביתה לאחר מספר שעות.

    

  כדי לוודא שהגרורות לא חוזרות מגיע המטופל אחת לכמה חודשים לבדיקה אצל הרופא ועובר צילום סי־טי או MRI, בדומה לכל חולה אחר שמחלים מסרטן.

    

  את השיטה המציאה חברת "אייסקיור מדיקל" הישראלית העוסקת במחקר, פיתוח ושיווק של מכשור רפואי לטיפול בגידולים – שפירים וסרטניים. המכשיר קיבל את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי, והטיפול מאושר לשימוש בישראל. חולים שיש להם גידולים סרטניים ממוקדים ומתעניינים בטיפול צריכים לבדוק מול האונקולוג המטפל האם הם עומדים בקריטריונים. בחלק מבתי החולים – כמו בני ציון בחיפה וזיו בצפת – קיים המכשיר ומטופלים יכולים לקבל שם את הטיפול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: המרכז הרפואי זיו
  טיפול בסרטן באמצעות קור
  צילום: המרכז הרפואי זיו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים