שתף קטע נבחר

הנאשם בתכנון פיגוע בספינות חיל הים: "לא התכוונתי לפוצץ אותן"

אמין סעדי מוחמד ג'מעה, שנאשם כי תכנן פיגוע ימי משולב הכולל חטיפת חיילים, הכחיש בביהמ"ש את המיוחס לו: "זו לא הייתה הכוונה שלי". סנגורו: "הוא לא פעיל ג'יהאד איסלאמי, אלא דייג"

 

אמין סעדי מוחמד ג'מעה, פעיל הג'יהאד האיסלאמי שנגדו הוגש הבוקר (יום ד') כתב אישום בגין תכנון פיגוע משולב בספינת חיל הים, הכחיש את המעשים המיוחסים לו. "לא רציתי לפוצץ את הספינות, זו לא הייתה הכוונה שלי", אמר עם הגעתו לדיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

מחקירת השב"כ והמשטרה ומכתב האישום עלה כי ג'מעה, דייג בן 24, פעל בהנחיית מפקדי ארגון הטרור ברפיח, והשתתף בתכנון פיגוע כנגד כלי שיט של חיל הים. לשם כך השתמש בכמה סירות.

 

אמין ג׳מעה (צילום: הרצל יוסף)
אמין ג'מעה במעמד הגשת כתב האישום(צילום: הרצל יוסף)

 

מחקירתו של ג'מעה בשב"כ עלה כי תוכנית הפיגוע הייתה שסירה אחת תשמש לצורכי הטעיה, כך שבשעה שספינת חיל הים תפנה לעברה, הסירה השנייה תתקוף את הספינה ותשגר לעברה בה בעת טיל נ"ט מסוג קורנט, כדי להביא להרג לוחמים על ספינת חיל הים. הסירה השלישית הייתה אמורה להתקרב לספינה במטרה לחטוף את החיילים שעליה לטובת חילופי שבויים.

 

לפי החשד, הפיגוע הוכוון על ידי מפקדת הג'יהאד האיסלאמי בעזה. האירוע התרחש ב-12 במרץ כשלוחמי חיל הים עצרו כלי שיט שחרג מאזור הדיג ועקב אחר כוחות צה"ל. על כלי השיט היו באותה העת תשעה דייגים פלסטינים נוספים. הם תוחקרו ושוחררו, ועל הסירה לא אותרו אמצעי לחימה.

 

עו"ד מוחמד ג'ברין, המייצג את ג'מעה, הגיב להאשמות המיוחסות למרשו ואמר: "עברנו על כתב האישום והמדינה הגזימה מאוד בעובדות. אומנם מרשי הודה בדברים, אך לא כמו שהם מוצגים בכתב האישום. הוא לא היה פעיל הג'יהאד האיסלאמי, אלא דייג שקיבל משכורת. נכון שנתפס בטלפון שלו כשהוא מצלם את ספינות הדבור של חיל הים, אבל לא כדי לבצע פיגוע".

 

עוד עלה מהחקירה כי במסגרת ההכנות לפיגוע ערך אמין ג'מעה כמה תצפיות על ספינות חיל הים ואסף מידע באשר למיקום ספינות חיל הים, מספר החיילים שעל סיפונן וכן אמצעי הלחימה בספינות. היום הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום נגד ג'מעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. הוא מואשם בביצוע עבירות ביטחון רבות נגד המדינה, שעיקרן תכנון ואיסוף חומרים לטובת פיגוע נגד ספינת חיל הים.

 

מעצר פעילי טרור (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעצר פעילי טרור (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לפי כתב האישום, באוגוסט 2017 פנה לג'מעה מפקד בארגון והציע לו להשתתף יחד עם אחרים בפיגוע תמורת 5,000 דולר. בכמה פעמים בין אוגוסט למרץ השנה יצא ג'מעה לדוג בסירות של משפחתו ושל משפחת המפקד וערך תצפיות. בין היתר הוא צילם את ספינות חיל הים במכשיר הטלפון הנייד שלו והעביר את הצילומים בדיסק למפקד, שנקרא אחמד מקדאד, שביקש ממנו מידע שונה אודות ספינות חיל הים, כמו מיקומן, אמצעי הלחימה שעליהן וכמה חיילים נמצאים על הסיפון.

 

עוד צוין בכתב האישום כי לפני כחמש שנים פנה פעיל חמאס לג'מעה וביקש ממנו להעביר 500 ק"ג חומרי נפץ ממצרים לעזה. ג'מעה נענה לבקשה והבריח את החומרים לעזה.

 

 

בהודעת שב"כ וצה"ל נכתב: "מדובר בחוליה נוספת בשרשרת פיגועי טרור שאותם תכנן ויזם הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה בחודשים האחרונים, בהם מנהרת החדירה לישראל שסוכלה ב-30 באוקטובר 2017, ירי הפצמ"רים לעבר ישראל ב-30 בנובמבר 2017, ירי הפצמ"רים לעבר יישובי העוטף ב-28 בדצמבר 2017 ועוד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך: "זוהי הוכחה לכוונותיהם האמיתיות של ארגוני הטרור בעזה, שמנסים להסוות את תוכניותיהם הרצחניות בארגון פרובוקציות על גדר הביטחון, שכל מטרתן היא לתת כיסוי למחבלים לבצע פעילות טרור נגד ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אמין סעדי מוחמד ג'מעה בבית המשפט
צילום: הרצל יוסף
מומלצים