שתף קטע נבחר

לשגר טיל ולחטוף חיילים: סוכל פיגוע נגד חיל הים

פעיל הג'יהאד האיסלאמי מואשם כי תכנן בהכוונת מפקדיו בעזה לבצע פיגוע נגד ספינה של חיל הים. לפי התכנון, סירת דיג הייתה אמורה להטעות את הספינה, ומסירה שנייה היה אמור להיות משוגר טיל נ"ט. הסירה השלישית הייתה אמורה לשמש לחטיפת חיילים. 9 פלסטינים נוספים שנעצרו שוחררו

 

הותר לפרסום: כתב אישום הוגש הבוקר (יום ד') נגד אמין סעדי מוחמד ג'מעה, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, שתכנן לבצע פיגוע נגד ספינה של חיל הים. לפי החשד, הפיגוע הוכוון על ידי מפקדת הארגון בעזה. האירוע התרחש ב-12 במרץ כשלוחמי חיל הים עצרו כלי שיט שחרג מאזור הדיג ועקב אחר כוחות צה"ל. על כלי השיט היו באותה העת תשעה דייגים פלסטינים נוספים. הם תוחקרו ושוחררו, ועל הסירה לא אותרו אמצעי לחימה.

 

מעצר פעילי טרור (צילום: דובר צה
כלי השיט שזוהה על ידי חיל הים(צילום: דובר צה"ל)

אמין ג׳מעה (צילום: תקשורת שב
אמין ג'מעה. פעל בהנחיית מפקדי הג'יהאד האיסלאמי(צילום: תקשורת שב"כ)

מחקירת השב"כ והמשטרה עולה כי אחד העצורים, אמין סעדי מוחמד ג'מעה, דייג בן 24 שהוא פעיל טרור בג'יהאד האיסלאמי, פעל בהנחיית מפקדי הארגון ברפיח, והשתתף בתכנון פיגוע כנגד כלי שיט של חיל הים. לשם כך השתמש בכמה סירות.

 

מחקירתו של ג'מעה בשב"כ עלה כי תוכנית הפיגוע הייתה שסירה אחת תשמש לצורכי הטעיה, כך שבשעה שספינת חיל הים תפנה לעברה, הסירה השנייה תתקוף את הספינה ותשגר לעברה בה בעת טיל נ"ט מסוג קורנט, כדי להביא להרג לוחמים על ספינת חיל הים. הסירה השלישית הייתה אמורה להתקרב לספינה במטרה לחטוף את החיילים שעליה לטובת חילופי שבויים.

 

מעצר פעילי טרור (צילום: דובר צה
הפלסטינים על כלי השיט(צילום: דובר צה"ל)

מעצר פעילי טרור (צילום: דובר צה
ולאחר שנעצרו(צילום: דובר צה"ל)

 

עוד עלה מהחקירה כי במסגרת ההכנות לפיגוע ערך אמין ג'מעה כמה תצפיות על ספינות חיל הים ואסף מידע באשר למיקום ספינות חיל הים, מספר החיילים שעל סיפונן וכן אמצעי הלחימה בספינות. היום הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום נגד ג'מעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. הוא מואשם בביצוע עבירות ביטחון רבות נגד המדינה, שעיקרן תכנון ואיסוף חומרים לטובת פיגוע נגד ספינת חיל הים.

 

לפי כתב האישום, באוגוסט 2017 פנה לג'מעה מפקד בארגון והציע לו להשתתף יחד עם אחרים בפיגוע תמורת 5,000 דולר. בכמה פעמים בין אוגוסט למרץ השנה יצא ג'מעה לדוג בסירות של משפחתו ושל משפחת המפקד וערך תצפיות. בין היתר הוא צילם את ספינות חיל הים במכשיר הטלפון הנייד שלו והעביר את הצילומים בדיסק למפקד, שנקרא אחמד מקדאד, שביקש ממנו מידע שונה אודות ספינות חיל הים, כמו מיקומן, אמצעי הלחימה שעליהן וכמה חיילים נמצאים על הסיפון.

 

ג'מעה אף קיבל תעודת הוקרה של הג'יהאד האיסלאמי ועליה מספר שאלות הנוגעות לפעילות ספינות חיל הים. בין היתר השיב כי על אחת הסירות היו 12 חיילים, שישה מהם ערים ואחד נוסף שנמצא ליד מקלע. הוא העריך כי הזמן שייקח לסירת דיג להגיע מהחוף לכלי השיט של חיל הים הוא כרגע שעה. בעת מעצרו הסתיר הנאשם את הטלפון הנייד שאיתו צילם בסירת הדייג.

 

עוד צוין בכתב האישום כי לפני כחמש שנים פנה פעיל חמאס לג'מעה וביקש ממנו להעביר 500 ק"ג חומרי נפץ ממצרים לעזה. ג'מעה נענה לבקשה והבריח את החומרים לעזה.

 

בהודעת שב"כ וצה"ל נכתב: "מדובר בחוליה נוספת בשרשרת פיגועי טרור שאותם תכנן ויזם הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה בחודשים האחרונים, בהם מנהרת החדירה לישראל שסוכלה ב-30 באוקטובר 2017, ירי הפצמ"רים לעבר ישראל ב-30 בנובמבר 2017, ירי הפצמ"רים לעבר יישובי העוטף ב-28 בדצמבר 2017 ועוד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך: "זוהי הוכחה לכוונותיהם האמיתיות של ארגוני הטרור בעזה, שמנסים להסוות את תוכניותיהם הרצחניות בארגון פרובוקציות על גדר הביטחון, שכל מטרתן היא לתת כיסוי למחבלים לבצע פעילות טרור נגד ישראל".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר לאחר הגשת כתב האישום: "שוב צה"ל ושירות הביטחון הכללי מנעו פיגוע טרור נגד כוחותינו. האתגרים בגבול עזה מגוונים ומורכבים. לעם ישראל יש על מי לסמוך. אני מקווה שהפעם חברינו מהשמאל לא ידרשו ועדת חקירה".

 

חרף המתיחות הגואה מול עזה, בחיל הים נערכים להרחבת שטח הדיג המותר מול חופי רצועת עזה - משישה מיילים ימיים (כ-12 ק"מ) לתשעה מיילים ימיים. השינוי צפוי להתרחש החל מאמצע חודש אפריל, לאחר חג הפסח, ולמשך כשלושה חודשים.

 

 

ההחלטה אושרה על ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד דרום אלוף אייל זמיר, מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי ומפקד חיל הים אלוף אלי שרביט.

 

בשבועות האחרונים שוחחו בכירים במערכת הביטחון עם עמיתיהם הפלסטינים על הנושא, כדי להבטיח אכיפה שתאפשר את ההקלה ללא חריגות. גורמים במערכת הביטחון הוסיפו כי ההקלה הוכיחה את עצמה בשנתיים האחרונות ולכן תורחב השנה. בשנה שעברה אפשרה הרחבת שטח הדיג שיווק דגים מעזה לחו"ל והורידה את מחירי הדגים ברצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעצר כלי השיט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים