שתף קטע נבחר

פליטת הכדור שהרגה לוחם: "חשד לשימוש לא חוקי בנשק ביחידה"

ביה"ד הצבאי האריך עד ליום חמישי הבא את מעצרו של לוחם יחידת דובדבן, שחשוד כי פלט כדור לעבר חברו ליחידה שחר סטרוג וגרם למותו. מהחקירה עלה כי השניים שלפו את אקדחיהם אחד כלפי השני ואז נורתה הירייה. בנוסף, מצ"ח חוקר חשד למקרים נוספים של משחק בנשק ביחידה

 

 

בית הדין הצבאי ביפו האריך עד ליום חמישי הבא את מעצרו של לוחם יחידת דובדבן, שעל פי החשד כדור שפלט מנשקו גרם למותו של החייל שחר סטרוג ז"ל לפני כשבועיים. בדיון שנערך היום (ד') נטען מצד צוות החקירה כי בערב המקרה נכנס סטרוג לחדרו של החשוד ואז שלפו השניים את נשקיהם אחד לעבר השני. לפי החשד, הלוחם לחץ על ההדק וירה כדור בפלג גופו העליון של סטרוג, שמת מפצעיו.

 

הארכת מעצר חייל שירה בשוגג בשחר סטרוג יחידת דובדבן  (צילום: מוטי קמחי)
החייל היורה בביה"ד הצבאי ביפו, היום(צילום: מוטי קמחי)

כמו כן עלה במהלך החקירה חשד למקרים נוספים של שימוש לא חוקי בנשק ביחידה שבה שירתו השניים ובמצ"ח חוקרים את הנושא. "עלה צורך לברר אירועים שבהם עלה חשד לשימוש לא חוקי בנשק על ידי חיילים אחרים, השונים במהותם מהאירוע שבו חשוד החשוד. אירועים אלו נבדקים בשעות אלו", אמרה התובעת הצבאית בדיון.

 

לפי עדות הלוחם במצ"ח, שליפות אקדח אחד על השני כתרגולת לא רשמית הפכו לנורמה רווחת ביחידת הקומנדו המובחרת, על אף שהדבר נעשה בניגוד חמור לפקודות. כעת בצה"ל מתחקרים כיצד קציני היחידה אפשרו או לא ידעו על התופעה המסוכנת, שהובילה בסופו של דבר לתוצאה טרגית.

 

סמ
סמ"ר שחר סטרוג ז"ל

 

"החשוד כיוון את הנשק למרכז מסת הגוף של המנוח, כאשר הוא היה טעון במחסנית וללא תותב", טענה התובעת הצבאית והוסיפה: "החשוד דרך ולחץ על ההדק, אז פגע כדור בפלג גופו של המנוח וגרם למותו".

 

התובעת המשיכה וטענה כי דברים אלו מגובים מעדויות של החשוד. "האמור מבוסס על ממצאים מהזירה, דבריו הספונטניים של החשוד לאחר האירוע, עדויות מומחים, ובמידה מסוימת תיאור האירוע של החשוד במסגרת חקירותיו". מפקד הכלא שבו נתון החייל החשוד במעצר שיחרר אותו לחופשת חג בביתו - מיום חמישי עד למוצ"ש.

 

הארכת מעצר חייל שירה בשוגג בשחר סטרוג יחידת דובדבן  (צילום: מוטי קמחי)
החייל מגיע לדיון. עורכת דינו: "המנוח הוא חברו הטוב ביותר והוא מתייסר על כך"(צילום: מוטי קמחי)

 

 

עורכת דינו של החייל, רב-סרן מירב הרשקוביץ יצחקי, שמייצגת את החייל עם סרן אליאסף מלמד מהסנגוריה הצבאית, טענה במהלך הדיון כי מצבו קשה והוא סובל מאוד. היא סיפרה כי אמש פונה החייל לבית חולים פסיכיאטרי ושם רצו לאשפזו, אך הוא סירב. "המנוח הוא חברו הטוב ביותר והוא מתייסר על כך, מדובר בתאונה טרגית".

 

"עדיין לא קיבלנו את חומרי החקירה, אבל כל עונש שיפסוק כל בית דין של מטה, לא ישתווה לעונש שהחייל יצטרך לשאת איתו עד יומו האחרון שכולל, רגשי אשם, כאב וגעגועים לחברו שחר ז"ל", אמרה עורכת הדין. "הוא כל הזמן חושב על שחר. הוא סיפר שכשהוא הגיע ליחידה הוא לא הכיר שום שיר בעברית וכל השירים שלמד היו שירים ששחר לימד אותו. עם הכאב הזה הוא יצטרך לחיות עד יום מותו ושום עונש לא ישתווה לכאב הזה".  

 

בדיון הקודם בהארכת מעצרו של החשוד הפנתה הרשקוביץ יצחקי אצבע מאשימה לעבר החוקרים, זאת בשל חשד למחיקת מסרונים מצדו של הלוחם: "החוקרים התרשלו כשחקרו אותו על שיבוש. טוב היה שלפני שחוקרים את הילד האומלל הזה על עבירה נוספת, היו בודקים את הדברים. הוא התמוטט בכלא, הוא מטופל בכדורים. החקירות מאוד קשות. ההרוג הוא חבר טוב ואהוב שלו, אבל בחקירות הוטחו בו אמירות קשות כמו, 'איך תגיב משפחתו של שחר'?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
החייל החשוד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים