שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביקורת בעזה: "שישי של הצמיגים - התנהגות פראית של חמאס"
  חמאס פרסם את "מחירון הרוגי צעדת השיבה" - ומתוך הרצועה נשמעים קולות מחאה נגד הצתות הצמיגים מחר: "הרעלים יובילו להשמדת הקרקע, הרוחות עלולות לפגוע דווקא בתושבי עזה ולגרום לאסון"

   

  פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה(צילום: רויטרס)

  חמאס פרסם את מחירון המענקים למשפחות הרוגי צעדת השיבה , בזמן שברצועת עזה נשמעת ביקורת פנימית על צעד המחאה הבא - הכוונה להצית מחר אלפי צמיגים בגבול הרצועה. הארגון השולט בעזה הודיע כי כל משפחה של פלסטיני שנפצע או נהרג במסגרת קמפיין צעדת השיבה יקבל מענק כספי כפיצוי במסגרת "האחריות החברתית והלאומית של הארגון". משפחת הרוג תקבל 3,000 דולר, פצוע קשה - 500 דולר ופצוע בינוני - 200 דולר.

   

  מיום שישי שעבר נהרגו 20 פלסטינים, מתוכם 17 בעימותים ההמוניים של "יום האדמה" ביום שישי שעבר, ונפצעו כמה מאות בודדות. לקראת חידוש המחאה בעזה מחר, נשמעים גם מהרצועה קולות נגד הצתת הצמיגים, מהלך שיהיו לו השלכות סביבתיות חמורות.

   

  אקדמאי תושב עזה פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו שבו תקף את חמאס על מתן האור הירוק לצעד הזה. "חמאס החליט לאסוף 12 אלף צמיגים כדי לשרוף אותם על גבול עזה בטענה שהוא פוגע בכך באויב הישראלי. על חמאס לדעת שהתנהגות פראית כזאת מבססת את הטענות של ישראל על כך שהעם הפלסטיני הוא עם חוּליגן שלא מגיע לו לחיות. טענה זו נובעת מכך שהבערת צמיגים מזיקה לכלל בני האדם". הוא הוסיף "כדאי שחמאס יידע שהרוחות, שהן בדרך כלל מערביות, יהיו ביום שישי דווקא מזרחיות בגלל המזל רע שלא יעזוב את חמאס כל עוד הוא ממשיך לשקר לבני עמו".

   

   

   

  פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  צמיגים (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  פלסטינים אוספים צמיגים בעזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  פלסטינים אוספים צמיגים בעזה (צילום: AFP)
  פלסטינים אוספים צמיגים בעזה(צילום: AFP)
   

  הפוסט הזה, שבאופן נדיר יצא ישירות נגד חמאס מתוך רצועת עזה, עורר תגובות רבות. כמה שעות אחרי פרסומו הסיר אותו תושב בעזה את הפוסט. לא ידוע אם אולץ לעשות זאת או שהחליט להסירו על דעת עצמו בשל הביקורת הקשה שהטיח בחמאס ומחשש שייעצר.

   

  ד"ר אחמד חילס, מומחה סביבתי מרצועת עזה, פרסם גם הוא פוסט ביממה האחרונה שבו התריע מפני ההשלכות של שריפת כמות גדולה של צמיגים - ומפני רוחות שיובילו לפגיעה חמורה דווקא בתושבי עזה: "מהצמיגים הבוערים עולה עשן ויוצאים רעלים כימיים. שאיפה או מגע עם עיניים או עור משפיעים ישירות על הבריאות, בנוסף להשפעות ההרסניות על אורגניזמים אחרים ועל אדמה חקלאית ומי תהום ועל האוויר".

   

  ד"ר חילס ציין כי במקרה של הצתה, הטמפרטורה העצומה שמתחת לכל הצמיגים הללו תוביל להשמדת הקרקע שמתחתיהם, והאדמה תהפוך לשממה: "האוויר החם יעלה במהירות כלפי מעלה, ולכן יהיו זרמים שיישאו איתו כל הרעלים לרמות גבוהות בשמיים. כאשר טמפרטורת האוויר יורדת, הרעלים ייפלו שוב על היבולים החקלאיים. לפי כמויות הצמיגים הנאספים שראיתי, אני מאמין שיווצר ענן ענק של חומרים רעילים, ואם הרוחות תישא את הרעלים לכיוון הערים - זה יוביל לאסון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים