שתף קטע נבחר

צמיגים בוערים ומראות נגד צלפים: צה"ל נערך להתפרעויות בעזה

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים לקראת המחאות בגבול עזה, במהלכן צפויים המפגינים להבעיר כעשרת אלפים צמיגים ולהשתמש במראות לסינוור צלפים. ארה"ב התייצבה לצד ישראל: "מגנים את המנהיגים ששולחים אזרחים לגדר בידיעה שהם עלולים להיפגע"

 

 

בצה"ל ערוכים בכוחות מתוגברים ובאמצעים מיוחדים לקראת הפרות הסדר הצפויות היום (ו') בגבול רצועת עזה, במה שמכונה "יום שישי של הצמיגים", שבמהלכן צפויים המפגינים הפלסטינים להבעיר כעשרת אלפים צמיגים ולהשתמש במראות במטרה להקשות על צלפי צה"ל את הראות. בכל רחבי הרצועה - מצפון ועד דרום -  צפויים שישה מוקדי עימותים, וההפגנות מתוכננות להתחיל בשעות הבוקר ולהגיע לשיאן בשעות הצהריים - אחרי תפילות יום שישי.

 

מחלקת המדינה האמריקנית התייצבה לצד ישראל והודיעה הלילה כי היא מפצירה במובילי ההפגנות לוודא שהמחאה מתבצעת בדרכי שלום. "יש להקפיד שהמפגינים לא ייכנסו לאזור הפרימטר (אזור החיץ בין גדר המערכת לרצועת עזה) ולא יתקרבו לגדר בשום דרך", נכתב בהודעה. "אנחנו מגנים מנהיגים ומפגינים שקוראים לפעול באלימות או שולחים לגדר אזרחים וילדים בידיעה שהם עלולים להיפגע או להיהרג. ארה"ב קוראת לכל הצדדים למקד את תשומת הלב למצב ההומניטרי המתדרדר ברצועת עזה".

 

משרד הפנים של חמאס ברצועת עזה פרסם הוראות לקראת ההפגנות ובהן ביקש מהמפגינים להימנע מחיכוך עם חיילי צה"ל, להסוות את פניהם ככל האפשר ולהימנע משימוש בטלפונים ניידים.

 

מפגינים פלסטינים שריפת צמיגים  (צילום: רויטרס)
מפגינים פלסטינים שורפים צמיגים בעזה(צילום: רויטרס)

כמו כן, הצלב האדום הבינלאומי פרסם הודעה טרם העימותים ובה דרש מהצדדים להימנע ככל האפשר מחשיפת אזרחים לפגיעה. "המחיר האנושי ממחיש עד כמה חשוב לכל הצדדים לנקוט את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי לצמצם ולמזער את החשיפה בקרב האוכלוסייה האזרחית לנזק ולפגיעות", אמר פבריס אדוארד, ממלא מקום ראש נציגות הצלב האדום בעזה. "אנו מכירים בצרכי הביטחון של ישראל, אך יחד עם זאת, אין לנקוט שימוש בכוח קטלני - אלא כמוצא אחרון ורק כאשר הדבר לחלוטין בלתי נמנע - במטרה להגן על חיי אדם".

 

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב הפציר בישראל להפגין "איפוק מקסימלי". מהפלסטינים הוא דרש "להימנע מחיכוכים" במהלך ההפגנות בגבול הרצועה. מלדנוב הביע חשש מכך שמספר המפגינים מחר צפוי להאמיר.

 

צה"ל: "גם עשן מעשרת אלפים צמיגים בוערים לא ישנה את התמונה"

אתמול קיים שר הביטחון אביגדור ליברמן הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בנוגע להפגנות, שעלולות להתפתח לעימותים, והנחה את צה"ל לפעול למנוע כל פגיעה בריבונות הישראלית.

  

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "אין לנו שום עניין להפריע להפגנות שמתרחשות בעומק הרצועה". הוא הבהיר כי "גם עשן מעשרת אלפים צמיגים שיובערו לא ישנה את התמונה ואנחנו ערוכים לזה. חמאס נכשל מבצעית, אבל מפרש את התגובה הבינלאומית לפעולותיו כרוח גבית להמשיך במעשיו". במהלך יום חמישי התמקדו הפרות הסדר בשני מיקומים - סמוך לשכונת סג'עיה ובחאן יונס - שם נכשל ניסיון פלסטיני להשליך מטען חבלה לעבר הגדר.

 

הבערתם בו-זמנית של אלפי צמיגים בתא שטח קטן יחסית עלולה להיות בעלת השלכות סביבתיות חמורות. בעקבות החשש לנזק אקולוגי, שיגר אתמול מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי מכתב לראש ארגון הבריאות העולמי ובו כתב: "ברצוני להפנות את תשומך לבך לאירוע סביבתי חמור העתיד לגרום נזק בלתי הפיך לטבע ולמערכת האקולוגית במרחב רצועת עזה". 

 

מפגינים פלסטינים שריפת צמיגים  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים פלסטינים שריפת צמיגים  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פלסטינים שורפים צמיגים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"בימים האחרונים הרמטכ"ל ביקר בפיקוד דרום וגם ביצעו פה כמה תחקירים ראשוניים מאירועי סוף השבוע הקודם", אמר תא"ל מנליס, "האמירה המרכזית היא שהוא מגבה ומביע הערכה עמוקה על ביצוע המשימות על ידי כוחות פיקוד דרום והעובדה שהם אפשרו לאזרחי ישראל ועוטף עזה לחגוג את ליל הסדר ואת חול המועד לאחר מכן בשקט מוחלט. זה לא אומר שאין לנו מה ללמוד, ואין לנו מה להשתפר ואין לנו מה לתחקר. כבר למדנו מהאירועים הקודמים, הגדרנו איזה אירועים שצריך להעמיק בהם, ביצענו תחקור ראשוני. יש מספר מסמכים של לקחים שהועברו לכוחות וחידודים מול המפקדים".

 

"חמאס ינסה גם מחר לבצע פיגועים בחסות הפרות הסדר", הוסיף תא"ל מנליס, "הוא לא הצליח להביא את האזרחים לגבול הרצועה, אז הוא אילץ את עובדיו ופעיליו להגיע למאהלים עם בני משפחותיהם. אין לנו כוונה להפוך אירועים אלה לאירועים שבועיים". 

 

במקביל, בכיר חמאס וסגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, מוסא אבו מרזוק, תקף בטוויטר את דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי: "השייח' אביחי אדרעי פסק אתמול שההפגנות אסורות על פי ההלכה. היום הוא אומר ששריפת הצמיגים אסורה גם היא; אבל הריגתו של מי שמחזיק צמיג - מותרת. צודקים דבריו של אללה, שכינה אותו ואת דומיו ככאלה שמוציאים את הדברים מהקשרם. העצה שלי והבקשה שלי מכל מי שעוקב אחריו בטוויטר או בפייסבוק - שיפסיק לעקוב אחריו. זו תגובה הולמת על ההמצאות שלו בשם אללה".

 

 

מעקב מהאוויר - וסיכול: תיעוד המחבל החמוש שחוסל

צה"ל פרסם תיעוד שבו נראה המחבל החמוש שחוסל בעת שהיה בדרכו לבצע פיגוע. לפי גורמים פלסטיניים, שפינו את גופת המחבל, הוא נשא על גופו נשק, רימונים ומטען נפץ. לא היו נפגעים ישראלים בתקרית.

 

בלילה שבין רביעי לחמישי ירה כלי טיס ירה לעבר מחבל חמוש סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. כארבע שעות לאחר אותה הודעה אמר ל-ynet גורם ברצועה כי צוותי הצלה פלסטינים חילצו גופה מאזור התקיפה - מזרחית לשכונת זיתון בעזה. בצה"ל פרסמו תיעוד של המחבל כשהוא מנסה לחצות את הגדר.

 

לפי החשד, המחבל התכוון לבצע פיגוע ירי נגד חיילי צה"ל, אולם לאחר בדיקת גופתו בידי הפלסטינים, התברר שנשא גם רימוני רסס וחגורת נפץ, מלבד רובה הקלאצ'ניקוב.

 

בצה"ל מתייחסים לתקרית כניסיון נוסף מני רבים בשבועיים האחרונים לבצע פיגועי טרור לאורך גבול הרצועה, בחסות הפרות ההמוניות שצפויות להיערך גם היום במסגרת הנסיונות הפלסטינים לפרוץ את גדר הגבול. "חמאס משחק באש והוא יישא בתוצאות של האירועים הללו שמסירות את המסיכה מכוונותיו האמיתיות - לבצע פיגועי טרור".

 

צמיגים (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

צביעת צמיגים ()

צביעת צמיגים ()

צביעת צמיגים ()

 

"אמרו שיכלאו אותנו": כך מאיים חמאס על מסיעי המפגינים

במקביל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו בערבית הקלטה ובה נשמע כיצד חמאס כופה על מנהלי חברות האוטובוסים להסיע מפרי סדר ופעילי טרור להשתתף בהפרות הסדר האלימות על הגדר.

 

לפי אלוף מרדכי, "בשיחה שערך קצין תיאום פעולות הממשלה עם נציג של חברת אוטובוסים ברצועה עולה מצג אימים: איומים, מעצרים, והחרמות ואף שליחת נהגים מטעם ארגון הטרור כדי להכריח בכוח חברות הסעים להביא מפרי סדר להפרות סדר אלימות לגדר הביטחון עם ישראל. אלו הן פניו האמיתיות של ארגון הטרור שטוען שהפרות הסדר האלימות הן ספונטניות. חמאס מפעיל טרור גם נגד עמו שלו ויש לנו הוכחות נוספות לכך".

 

"באו, עצרו אותנו והגישו נגדנו תלונה", נשמע אחד מבעלי חברות האוטובוסים אומר לנציג מתאם פעולות הממשלה בשטחים. "אמרו לי: 'אנחנו רוצים לכלוא אותך והביאו נהגים אחרים. הם אמרו שהם רוצים להחרים את האוטובוסים. מה אנחנו אמורים לעשות במצב כזה?".


פורסם לראשונה 05/04/2018 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים