שתף קטע נבחר

המתקפה הכימית בסוריה: "משפחות התחבאו במקלטים ממוגנים, אבל הגז נכנס פנימה"

כ-70 בני אדם נהרגו בתקיפה של צבא אסד בדומא, וההערכה היא שמספר ההרוגים יהיה גבוה בהרבה: "מאות סובלים מחנק. הגז ירד למרתפים ואנשים הורעלו, הם חשבו שהם נמצאים במקומות בטוחים". האפיפיור: "שום דבר לא יכול להצדיק את השימוש בכלים אלה של השמדה נגד אנשים חסרי ישע"

 

 

הטלוויזיה הסורית דיווחה אתמול (יום א') שהושג הסכם לשחרור כל האסירים מדומא בתמורה לפינוי אנשי ארגון המורדים "צבא האיסלאם" לאזור ג'רבלוס שבצפון המדינה הערבית. על פי הדיווחים מסוריה, פינוי המורדים יתבצע תוך 48 שעות. ארגון "צבא האיסלאם" מחזיק יותר מ-3,500 אסירים ובני ערובה בבתי הסוהר שלו בדומא. כך לפי ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם". חמישה אסירים שוחררו ביום רביעי ובמקביל התפנו מדומא לוחמים מארגון המורדים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בינתיים, טורקיה גינתה את השימוש בנשק כימי בדומא, עיר במחוז מזרח רוטה שנמצא בשליטת המורדים הסורים. "אנחנו מגנים בתוקף את המתקפה, שיש חשד גדול שבוצעה על ידי המשטר, שההיסטוריה שלו לגבי שימוש בנשק כימי ידועה לקהילה הבינלאומית", נמסר בהודעת משרד החוץ הטורקי. טורקיה, שבאחרונה מחפשת פיתרון פוליטי למשבר בסוריה ביחד עם רוסיה ואיראן, קראה לקהילה הבינלאומית לפעול נגד המתקפות של צבא אסד בדומא. "המשטר הסורי חייב לתת דין וחשבון על התקיפית באזורים שונים במדינה בזמנים שונים", מסר דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. 

 

ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()

 

 

 

"לקהילה הבינלאומית כולה, בעיקר למדינות שלהן יש השפעה על המשטר הסורי, יש אחריות לנקוט צעדים הכרחיים כדי למנוע פשעי מלחמה דומים ופשעים נגד האנושות", אמר הדובר איברהים קאלין.

 

גורמים רפואיים מאזור דומא דיווחו מאז אתמול בבוקר על עשרות בני אדם שנהרגו במתקפה הכימי בעיר ועל יותר מ-1,200 פצועים. מחלקת המדינה האמריקנית מסרה כי אם יאומתו הדיווחים מסוריה הרי שארצות הברית תדרוש תגובה בינלאומית מיידית.

 

מפנים את הפצועים ברגל

"70 בני אדם נחנקו למוות ומאות עדיין סובלים מחנק", אמר ראאד אל-סלאח, ראש ארגון "ההגנה האזרחית" (הקסדות הלבנות), לרשת אל-ג'זירה הקטארית. לדבריו, מספר ההרוגים צפוי להיות גבוה בהרבה משום שאנשים רבים בדומא נמצאים במצב קשה. אל-סלאח אמר שגז כלור וגז נוסף לא מזוהה היו בשימוש במתקפה הכימית בדומא. "מתנדבים של 'הקסדות הלבנות' מנסים לעזור לאנשים, אבל כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לפנות אותם לאזור אחר ברגל משום שרוב כלי הרכב והמרכזים (הרפואיים) יצאו מכלל שימוש", הוא אמר.

 

אחמד טראקג'י, נשיא "האגודה הסורית אמריקנית הרפואית", אמר ש"יש מעט מאוד רופאים ואנשי צוות רפואי שעדיין נמצאים בדומא כדי לטפל במספר הגבוה של נפגעים". ממקום מושבו בקליפורניה, אמר טראקג'י שמשפחות רבות שנמצאות בדומא תופסות מחסה במרתפים כדי להגן על עצמן מחביות תבערה והפגזות מצד משטרו של בשאר אסד ובעלי בריתו הרוסים. "השימוש בכלי נשק כימיים אלה כמו כלור או חומרים דומים, הגז הזה יורד למעשה למרתף ואנשים אלה מורעלים עם הנשק הכימי הזה ולכן מספר ההרוגים גבוה", הוא אמר.

 

ילדים לאחר תקיפה כימית בסוריה ()
בשבוע שעבר הגיעו שני ארגוני מורדים להסכמי פינוי עם הצבא הרוסי שהובילו לעזיבתם של כ-19 אלף בני אדם מדומא למחוז אידליב הצפוני. הפינוי כלל את הלוחמים בארגוני המורדים, את משפחותיהם ותושבים אחרים. המורדים הסורים טוענים שמדובר בעקירה בכפייה, אולם הסכימו בסופו של דבר להתפנות מבתיהם בעקבות ההפגזות הכבדות מצד המשטר הסורי ומטוסי הקרב הרוסיים.

 

"יותר ממאה אלף תושבים עדיין לכודים בדומא"

חנאן חלימה, תושב דומא לשעבר, אמר לרשת אל-ג'זירה שיותר ממאה אלף אזרחים עדיין לכודים בעיר הנצורה ולא יקבלו בקרוב סיוע הכרחי על רקע ההפגזות הבלתי פוסקות.

 

"ההתקפה (הכימית) הייתה ליד מקלטי מיגון מפני פצצות ולכן התפשטה מהר אליהם", מסר פרמדיק שטיפל במספר גבוה של קורבנות בדומא. "הגז התרכז במקום אחד ובמקום שבו אנשים חשבו שהם בטוחים". "הפצועים הגיעו אלינו עם אישונים מורחבים ואם אובדן שליטה מוטורית. רבים סובלים מחנק בגלל הריכוז הגבוה של הגז. מקרים רבים הגיעו אלינו מאוחר מדי", אמר איש הצוות הרפואי. "שלחנו כמה עובדי חילוץ כדי להציל אנשים וארבעה מהם חזרו משום שגם הם נחנקו וטיפלנו בהם כקורבנות. המצב קשה מאוד".

 

תקיפה כימית סוריה מזרח רוטה דומא ()
עיתונאי מקומי באזור דומא סיפר לרשת החדשות הקטארית ש"ההפגזה באזור שלי הייתה אינטנסיבית במיוחד משום שהיו שם עמדות רפואה והגז הופל בבניין סמוך". לדבריו, "המשפחות היו היסטריות. הלכתי לעמדת רפואה שהיא בית חולים תת-קרקעי, והאבק מילא את המנהרות באזור והיו נשים, ילדים וגברים במנהרות. כשהגעתי לעמדה הרפואית זה היה כמו יום הדין, אנשים הלכו מסביב בהלם, לא ידעו מה לעשות, נשים בכו, כולם כיסו את עצמם בשמיכות והאחיות רצו מקורבן לקורבן".

 

"אחת המתקפות הכימיות החמורות בתולדות סוריה"

"היו משפחות שלמות על הרצפה שכוסו בשמיכות והיו בסביבות 40 הרוגים ששוכבים בתכריכים בין המשפחות, הריח שלהם מילא את המקום. המצב, הפחד וההרס היו בלתי ניתנים לתיאור", אמר העיתונאי המקומי.

 

"האיחוד לטיפול רפואי וסיוע", קואליציה של ארגונים הומניטריים ורפואיים לא-ממשלתיים, מסר לרשת "סקיי ניוז" הבריטית שהמתקפה בדומא היא "אחת המתקפות הכימיות החמורות ביותר בתולדות סוריה.

 

תקיפות כימיות בסוריה  ()

ארגון "הקסדות הלבנות" פרסם בטוויטר שלו תמונות קשות לצפייה של עשרות גופות במרתף, וכן סרטון וידאו שמתעד קורבנות לכאורה של המתקפה הכימית, בהם פעוטות עם חיתולים שמחוברים למסכות חמצן בבתי חולים מאולתרים. הארגון ההומניטרי שפועל בשטחים שנמצאים בשליטת המורדים הסורים מסר שמספר ההרוגים צפוי להיות גבוה בהרבה.

 

האפיפיור פרנסיסקוס גינה בצהריים את השימוש בנשק כימי בסוריה. "חדשות נוראיות מגיעות אלינו מסוריה עם עשרות קורבנות, רבים מהם נשים וילדים. כל כך הרבה אנשים נפגעים מהשפעות החומרים הכימיים בפצצות", אמר האפיפיור לאלפי אנשים בעת דרשתו בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקן. "אין מלחמה טובה או מלחמה רעה ושום דבר, שום דבר לא יכול להצדיק את השימוש בכלים אלה של השמדה נגד אנשים ואוכלוסיות חסרי ישע", אמר מנהיג הכנסייה הקתולית למאמיניו.

 

טראמפ: "פוטין ואיראן אחראים לתמיכה בחיה ושמה אסד"

"התפללו שמנהיגים פוליטיים וצבאיים יבחרו בדרך אחרת, של המשא ומתן, הדרך היחידה שיכולה להביא שלום שאיננה דרך של מוות והרס", אמר האפיפיור.

 

המשטר בדמשק מסר דרך כלי התקשורת הממלכתיים בסוריה שהדיווחים על תקיפה כימית בדומא הם "המצאות" של המורדים. גם רוסיה, בעלת בריתו הקרובה של אסד ומי שהתערבה צבאית במלחמת האזרחים הסורית ב-2015 ושמרה על הנשיא הסורי בכיסאו, גם טוענת שסוריה לא השתמשה בנשק כימי בדומא".

 

בתקיפה כימית באמצעות גז סארין לפני חמש שנים באזור מזרח רוטה נהרגו מאות. דו"ח האו"ם קבע כי נעשה שימוש בסארין אך לא הטיל אחריות על משטר אסד. מדינות המערב הטילו את האחריות על אסד. באפריל אשתקד נהרגו יותר מ-80 בני אדם בתקיפה כימית על מעוז המורדים בעיירה חאן שייחון שבאזור אידליב. חקירה משותפת של האו"ם ושל הארגון למניעת הפצת נשק כימי הטילה את האשם על משטר אסד. לאחר התקיפה הזו הורה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשגר עשרות טילים על יעדים בסוריה. בתקיפה זו הופצצו בין השאר מטוסים ומסלול המראה ששימשו את חיל האוויר הסורי לתקיפה הכימית.

 

טראמפ עצמו תקף אתמול בחשבון הטוויטר שלו את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת איראן והאשים אותן באחריות לטבח הכימי שביצע משטר אסד ברוטה. "הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן אחראים לתמיכה שהם מעניקים לחיה ושמה אסד". טראמפ כתב בציוץ אחר: "זה מחיר כבד לשלם. יש הרוגים רבים, בהם נשים וילדים, במתקפה כימית וללא אפשרות של פינוי". טראמפ גם האשים את קודמו בתפקיד ברק אובמה: "אם הוא היה חוצה את הקו האדום שעליו הכריז, האסון הסורי היה מסתיים מזמן. החיה אסד היה מזמן יכול להיות בגדר היסטוריה".


פורסם לראשונה 08/04/2018 16:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיפול בילד שנחנק במתקפה הכימית בדומא
מומלצים