שתף קטע נבחר

ניצחון למתנגדי המהגרים: עוד כהונה לראש הממשלה הכי ימני באירופה

על רקע העוני, השחיתות הממשלתית ומערכת הבריאות הלא מתוקצבת, החליטו רוב המצביעים בהונגריה להעניק את קולותיהם לראש הממשלה ויקטור אורבן שמיקד את קמפיין הבחירות שלו בסגירת שערי המדינה למהגרים

 

 

אין הפתעות בהונגריה: ראש הממשלה ויקטור אורבן נבחר היום (יום א') לכהונה שלישית רצופה ורביעית סך הכול, לאחר שמפלגת הימין הקיצוני בראשותו "פידז" ובעלי בריתה השמרנים קיבלו את מרבית הקולות בבחירות הכלליות - אם כי נחלשו לעומת הבחירות הקודמות. לאחר ספירה חלקית אחוזים מהקולות עולה שמפלגתו של אורבן קיבלה 49.5 אחוזים מהקולות, מפלגת הימין "יוביק" קיבלה 20 אחוזים והמפלגה הסוציאליסטית מהשמאל קיבלה 11.85 אחוזים. באתר ועדת הבחירות בהונגריה פורסם שמפלגתו של אורבן צפויה לזכות ב-134 מושבים בפרלמנט. פרסום תוצאות הבחירות התעכב בגלל תורים ארוכים של מצביעים שהשתרכו בקלפיות זמן רב אחרי שעת סיום ההצבעה המתוכננת.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

כ-8.3 מיליון אזרחים היו בעלי זכות בחירה בבחירות היום ל-199 המושבים באסיפה הלאומית שמשכנה בבודפשט. ערב הבחירות קיוו באופוזיציה ההונגרית למנוע מאורבן ובעלי בריתו להשיג רוב מוחלט בפרלמנט כדי שלא לאפשר לו לבצע שינויים נוספים בחוקה.

 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה בקלפי (צילום: AFP)
אורבן בקלפי בבודפשט(צילום: AFP)

קמפיין הבחירות של אורבן התמקד בעיקר במדיניותו התקיפה נגד מהגרים, אף שלא מעט מצביעים אמרו שהם מודאגים יותר מהעוני במדינה, השחיתות הגואה בממשלה ומערכת הבריאות שלא זוכה לתקצוב מספק.

 

אורבן, שהתחיל את דרכו הפוליטית כליברל שקרא לנסיגת הכוחות הסובייטיים מהונגריה, הפך עם השנים למנהיג המחנה הלאומני בארצו ויש מי שרואים בו כיום את ראש הממשלה הימני ביותר באירופה. מאז שמשבר הפליטים הגיע לאירופה ב-2015 - התבטאויותיו של אורבן על שיעור המהגרים בארצו קיבלו טון תקיף יותר ויותר. בנאומו המסכם ביום שישי אמר ראש הממשלה ההונגרי ש"העתיד של הונגריה בעשרות השנים הקרובות יוכרע ביום ראשון. אם המהגרים יפרצו את הגבולות - לא תהיה דרך חזרה".

 

בשנים האחרונות בנתה הממשלה ההונגרית חומה לאורך הגבול הדרומי בשל גלי המהגרים - ואורבן ניהל קמפיין נגד המיליארדר היהודי-הונגרי ג'ורג' סורוס, ש"שם לעצמו מטרה להרוס את המדינה עם גלי ההגירה", לדבריו. מפלגת "התנועה למען הונגריה טובה יותר" (יוביק), היריבה הגדולה ביותר של אורבן, התחילה כמפלגת ימין קיצוני ומיתגה את עצמה בשנים האחרונות כמפלגת מרכז-ימין שמתמקדת במלחמה בשחיתות. ככל שאורבן הקצין עם אמירותיו כלפי המהגרים - יוביק איבדה תומכים ושינתה את כיוונה הפוליטי, על אף שהיא עדיין מתנגדת לגלי ההגירה.

 

 

כרזת בחירות של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן אין כניסה ל מהגרים (צילום: רויטרס)
הקמפיין של ראש הממשלה התמקד בסגירת שערי המדינה למהגרים(צילום: רויטרס)

כרזת בחירות ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בחירות כלליות הונגריה קלפי בודפשט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מצביעות בחירות כלליות הונגריה לבוש מסורתי  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מצביעות בחירות כלליות הונגריה לבוש מסורתי  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בחירות כלליות הונגריה קלפי בודפשט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ה רכבל חזר לסרייבו בוסניה והרצגובינה אחרי 26 שנה מאז המלחמה מלחמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ה רכבל חזר לסרייבו בוסניה והרצגובינה אחרי 26 שנה מאז המלחמה מלחמה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ה רכבל חזר לסרייבו בוסניה והרצגובינה אחרי 26 שנה מאז המלחמה מלחמה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

במסגרת קמפיין ממשלתי ביוזמת אורבן נתלו שלטים בגנותו של סורוס, ופעילים יהודים יצאו לרחובות כדי להסיר אותם.

 

ניצחון מרשים בבחירות הכלליות יאפשר לאורבן להפגין יותר שרירים מול האיחוד האירופי בסוגיית ההגירה ביחד עם כמה בעלות ברית אחרות במרכז אירופה. לאורבן יש לא מעט תומכים ברחבי אירופה בשל מדיניותו התקיפה נגד הגירה להונגריה. עם זאת, מבקריו טוענים שהוא הוביל את הונגריה לעבר משטר אוטוריטרי ושעמדתו נגד מהגרים רק עוררה שנאת זרים במדינה.

 

לאחר שהצביע היום בקלפי בבודפשט, אמר אורבן: "מכאן אני אלך להשתתף בגיוס מצביעים. אני מבקש מכולם להשתתף בבחירות". כשנשאל על ידי עיתונאים אם הוא נלחם באיחוד האירופי, השיב ראש הממשלה ההונגרי: "האיחוד האירופי איננו בריסל. האיחוד האירופי נמצא בברלין, בבודפשט, בפראג ובבוקרשט". הוא חזר על כך שיילחם למען האינטרסים של הונגריה ואמר שארצו היא חברה נאמנה לארגונים הבינלאומיים. "אנחנו אוהבים את המדינה שלנו ואנחנו נלחמים למען המדינה שלנו", אמר אורבן.

 

ניצחון משמעותי של אורבן בבחירות בהונגריה יעניק דחיפה גדולה למפלגות ימין קיצוני לאומניות במרכז אירופה, בפולין ובאוסטריה השכנה ורק יחשוף עוד יותר את הסדקים הקיימים בתוך האיחוד האירופי.

 

 

 


פורסם לראשונה 08/04/2018 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים