שתף קטע נבחר

לקח שוחד במיליונים: עוד נשיא דרום קוריאני מעורב בשחיתות

התביעה בסיאול הגישה כתב אישום נגד הנשיא לשעבר לי מיונג-באק בגין קבלת שוחד, מעילה ועוד אישומים - 3 ימים לאחר שהנשיאה האחרונה פארק ג'ן-הייאה נשלחה ל-24 שנים בכלא בגין שחיתות. לי: נוקמים בי פוליטית

נשיאי דרום קוריאה (צילום: EPA)
הנשיאה לשעבר נכנסה לכלא וקודמה בתפקיד עשוי ללכת בעקבותיה. פארק ג'ן-הייאה (משמאל) ולי מיונג-באק (ארכיון)(צילום: EPA)

התביעה בדרום קוריאה הגישה ביום (יום ב') כתב אישום נגד הנשיא לשעבר לי מיונג-באק בגין קבלת שוחד, מעילה ואישומים נוספים. בכך הפך לי למנהיג האחרון שנעצר או מעורב בשערוריית שחיתות בסמוך למועד סיום כהונתו או לאחר סיומה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

כתב האישום נגד לי הוגש שלושה ימים לאחר שהיורשת שלו בבית הכחול, מעון הנשיא הדרום קוריאני, פארק ג'ן-הייאה, נידונה ל-24 שנות מאסר בגין מעורבותה בשחיתות.

 

נשיא דרום קוריאה לי מיונג-באק (צילום: רויטרס)
לי מיונג-באק טוען שהוא קורבן לרדיפה פוליטית(צילום: רויטרס)

 

משרד התובעים המחוזי בסיאול פרסם הודעה שבה נמסר שהנשיא לשעבר לי נאשם שקיבל שוחד בסכום של עשרה מיליארד וון (10 מיליון דולר) מסוכנות המודיעין של המדינה, מחברת "סמסונג" ומגורמים נוספים. לי גם נאשם במעילה בסכום של 35 מיליארד וון (33 מיליון דולר) ובהעלמת מסי תאגיד בסכום של שלושה מיליארד וון (281,270 דולר).

 

לי היה מנכ"ל חברת "יונדאי" וראש העיר סיאול לפני שכיהן כנשיא דרום קוריאה בשנים 2013-2008. הוא נמצא במתקן מעצר בסיאול מאז מעצרו בחודש שעבר. לא מזמן האשים לי את הממשלה הליברלית בראשות הנשיא מון ג'אה-אין שהיא נוקמת בו על מותו של חברו של מון, רו מו-היון. רו קפץ אל מותו במהלך חקירת שחיתות שהתנהלה נגד משפחתו.

 

פארק, האישה הראשונה שהנהיגה את דרום קוריאה, גם טענה שהיא קורבן ל"נקמה פוליטית". היא סירבה להגיע לדיוני בית המשפט בעניינה מאז אוקטובר האחרון ולא הגיע לאולם בית המשפט לשמוע את גזר דינה ותירצה את היעדרותה במחלה.

 

לי עצמו סירב להיחקר על ידי הרשויות מאז מעצרו ב-22 במרס.

 

דרום קוריאה נקטה בשנים האחרונות שורה של צעדים במיגור השחיתות, אבל עדיין נתקלת לא פעם בפרשיות שחיתות גדולות שבהן מעורבים פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לי מיונג-באק
צילום: רויטרס
מומלצים