שתף קטע נבחר

אחרי הניצחון בבחירות: על הכוונת של רה"מ הלאומן - המהגרים וסורוס

אחרי שזכה בכהונה שלישית רצופה והבטיח לעצמו רוב של שני שלישים בפרלמנט, יחדש ויקטור אורבן את מלחמתו בהגירה ובמיליארדר היהודי-אמריקני יליד הונגריה ג'ורג' סורוס, שמעודד כניסת מהגרים למדינה: "אחד החוקים הראשונים שיעברו - החוק לעצור את סורוס"

 

 

ניצחונו הגדול בבחירות של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן עשוי להעניק לו מנדט פוליטי להגביר את הרדיפה אחר עמותות אזרחיות וארגוני זכויות אדם שמותחים ביקורת על מדיניותו נגד מהגרים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

המנהיג הלאומן מהימין הקיצוני הציג את עצמו כמושיע של התרבות הנוצרית ההונגרית נגד ההגירה המוסלמית לאירופה - מסר שהדהד שבקרב יותר מ-2.5 מיליון אזרחים שהצביעו לו, בייחוד באזורים הכפריים.

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ניצחון בחירות כלליות בודפשט (צילום: רויטרס)
אורבן חוגג את ניצחונו עם תומכיו בבודפשט(צילום: רויטרס)
"מפלגת האזרחים ההונגרית" (פידז) השלטת זכתה אתמול (יום א') לרוב של שני שליש בפרלמנט ובכך הבטיח אורבן לעצמו כהונה שלישית רצופה כראש ממשלה ורביעית סך הכול. הניצחון בבחירות יאפשר למפלגת השלטון לבצע שינויים בחוקת המדינה. הניצחון גם עשוי לעודד את אורבן להפגין יותר שרירים מול האיחוד האירופי בנוגע לסוגיית ההגירה ליבשת ביחד עם כמה מבעלי בריתו במרכז אירופה - למשל לאומנים ימנים קיצוניים בפולין ובאוסטריה.

 

סורוס נחשב לתומך גדול בפתיחת דלתות המדינה למהגרים

הנציבות האירופית מסרה בעקבות תוצאות הבחירות שהיא מצפה לעבוד עם הונגריה בנושאים רבים. דובר במפלגת "פידז" מסר היום שאחד החוקים הראשונים שיעברו על ידי הפרלמנט החדש עשוי להיות חקיקה שתסמיך את הממשלה לאסור את פעילותן של עמותות שתומכות בהגירה למדינה ומהוות "סיכון ביטחוני לאומי".

 

הצעת החוק שזכתה לכינוי "לעצור את סורוס" היא חלק מקמפיין שמנהל ראש הממשלה ההונגרי נגד המיליארדר היהודי-אמריקני יליד הונגריה ג'ורג' סורוס. סורוס ניצול השואה נחשב לתומך גדול רעיונית וכלכלית בפתיחת דלתות למהגרים ופליטים להונגריה ובכלל.

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ניצחון בחירות כלליות בודפשט (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
הדובר ממפלגת השלטון ההונגרית אמר בריאיון לתחנת רדיו מקומית: "אחרי שהפרלמנט יקום, בסוף חודש אפריל... בכינוס של הפרלמנט החדש בתחילת מאי נוכל להתחיל את העבודה... שנדרשת לטובת האינטרסים של המדינה, שעשויה להיות חבילת החוקים 'לעצור את סורוס'".

 

התוכנית: צעדים דרקוניים נגד עמותות שתומכות בהגירה

עמותה אחת בהונגריה תיארה את הצעת החוק המדוברת כ"משהו מאוד רציני".

 

ממשלת הונגריה מסרה בעבר שבמסגרת החקיקה החדשה יוטל מס של 25 אחוזים על תרומות זרות לארגונים לא-ממשלתיים שתומכים בהגירה למדינה. עוד בחקיקה המוצעת: אם ארגון לא-ממשלתי ימשיך בפעילות של תמיכה ועידוד הגירה לתוך הונגריה, התביעה במדינה תוכל לפעול להסיר את רישיונו ברשויות המס, דבר שלמעשה ישתק אותו, להטיל עליו קנסות כבדים ובסופו של דבר לפרק אותו. כמו כן, ארגונים שתומכים בהגירה יצטרכו לשלם מסים על המימון הזר שהם מקבלים או על נכסים שהם מקבלים - עם יוצא מן הכלל במקרים של מימון למטרות הומניטריות. עוד נקבע בהצעת החוק שפעילים שמארגנים או תומכים בהגירה עלולים לקבל צווי מניעה שימנעו מהם לצאת מהונגריה.

 

כרזת בחירות של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן אין כניסה ל מהגרים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
מאז משבר ההגירה באירופה ב-2015, החמור ביותר ביבשת מאז 2015, החריף אורבן את הטון שלו נגד מהגרים וסגר את שערי המדינה בפניהם – למורת רוחם של ראשי האיחוד האירופי. "אנחנו יודעים בשמות מיהם ואיך הם עובדים כדי להפוך את הונגריה למדינת מהגרים. לכן ניסחנו והגשנו את הצעת החוק 'לעצור את סורוס' שמכניס את ההגירה לבעיה של ביטחון לאומי", אמר אורבן לפני הבחירות הכלליות.

 

סורוס דחה את הקמפיין הממשלתי נגדו ואמר שמדובר ב"עיוותים ושקרים" שנועדו ליצור אויב חיצוני מזויף.

 

לאחר ספירה של 99 אחוזים מהקולות עולה שמפלגתו של אורבן זכתה ב-133 מושבים בפרלמנט שבו 199 מושבים. מפלגת הימין הלאומנית "התנועה למען הונגריה טובה יותר" (יוביק) זכתה ב-26 מושבים ואילו הסוציאליסטים זכו ב-20 מושבים.

 

מצביעות בחירות כלליות הונגריה לבוש מסורתי  (צילום: AFP)
ראש הממשלה הימני קיצוני זכה לתמיכה גדולה באזורים הכפריים(צילום: AFP)

ה רכבל חזר לסרייבו בוסניה והרצגובינה אחרי 26 שנה מאז המלחמה מלחמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פעילים מסירים שלטים נגד ג'ורג' סורוס הונגריה ()

כמה עמותות בהונגריה שעשויות לספוג מכה קשה מהחוק החדש מסרו שהם צופים הקשחה בעמדותיה של הממשלה הממשלה. "אני חושבת שמה שמפלגת השלטון הבטיחה במהלך הקמפיין יעבור כעת", אמרה סטפניה קפרונזאי, מנהלת ארגון "איחוד החירויות האזרחיות ההונגרי". "זו הייתה הבטחה מרכזית לעצור את ארגוני סורוס, יהיו אשר יהיו. עם רוב של שני שלישים אין ספק שהם יוכלו ויעשו זאת".

 

אורבן נחשב למתנגד גדול לאינטגרציה של ארצו באיחוד האירופי וביחד עם פולין מותח לא פעם ביקורת על המדיניות שיוצאת מבריסל. מאז עלה לשלטון בשנת 2010 תקע אורבן מקלות בגלגלי הנציבות האירופית בגין רפורמות שונות שהוצעו. מבקריו של ראש הממשלה ההונגרי טוענים ששלטונו פגע באיזונים ובבלמים הדמוקרטיים והחליש את עצמאות התקשורת.

 

לטענת מבקריו של אורבן, הוא מוביל את הונגריה לעבר משטר אוטוריטארי ועמדתו נגד ההגירה עוררה שנאת זרים במדינה המרכז אירופית. מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת מרין לה פן הייתה הראשונה לברך את אורבן על ניצחונו בבחירות הכלליות.

 

בבודפשט, בירת הונגריה, היו מי שלא שמחו על ניצחונו של אורבן בבחירות. "הממשלה ביצעה בהצלחה את מסע השנאה שלה. הם נטעו שנאה בלב האנשים, שזה עצוב מאוד", אמר בלאץ בנסאגי בן ה-45, בקר איכות מקומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ויקטור אורבן
צילום: רויטרס
מומלצים