שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טור דה ישראל
  לרוכבי השטח בישראל ממתינים כיום 1,500 קילומטרים של מסלולים שהכינה עבורם קק"ל, ולצידם אתר אינטרנט שמפרט מה מחכה להם בכל מקום. השרשרת כבר משומנת? הנה כמה דוגמאות למסלולים בצפון, בדרום ובמרכז

  בשיתוף קרן קימת לישראל

   

  מי שמטייל ביערות ובשבילים בשנים האחרונות יתקשה להחמיץ אותם: רוכבי אופני השטח, תחביב שסוחף יותר ויותר אנשים. הרכיבה על אופני שטח משלבת פעילות גופנית החשובה לבריאות, שהייה מהנה בטבע ואף מפגשים חברתיים. היא גם מתאימה כמעט לכל גיל. הקרן הקיימת לישראל הייתה הגוף הראשון במדינה שזיהה את הטרנד והחל בהכשרת מסלולי רכיבה המותאמים לאופני הרים. עד היום הקימה קק"ל עשרות מסלולים באורך כולל של כ־1,500 ק"מ ברחבי הארץ.

  מסלולי אופניים (צילום: יואב לביא)
  מסלולי אופניים(צילום: יואב לביא)
    

  המידע על שבילי הרכיבה של קק"ל מרוכז באתר שהושק לפני כשנתיים (חפשו ברשת טיולי אופניים קק"ל). שם יכולים רוכבי השטח למצוא תיאורי מסלול, סיפורי דרך, מפות, תמונות ואף קובצי ניווט.

   

  מתוך עשרות המסלולים שבאתר, הנה "טעימה" של שישה מהם:

   

  צפון

  -----

   

  סינגל יער אחיהוד

  מסלול שמעניק לרוכבים את הטוב שבכל העולמות – ירוק שכואב בעיניים, הים הכחול שנפרש מרחוק, זרימה מהירה ומתפתלת, מדרגות סלע מאתגרות בירידה ובעלייה וגם אימון כושר בריא.

   

  אורך המסלול:

  21 ק"מ. גובה מצטבר: 420 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בינונית.

   

  הוראות הגעה:

  מבואת גילון: על כביש 85, כ־6 ק"מ ממזרח לצומת אחיהוד, פונים צפונה בצומת גילון לכיוון תחנת הדלק ומיד שמאלה אל דרך נוף יער אחיהוד עם סימון השבילים הירוק. לאחר כ־300 מ' נכנסים שמאלה לחניה גדולה ומרווחת. אפשר לחנות גם בתחנת הדלק, לרכוב באופניים במעלה דרך הנוף ומיד להשתלב שמאלה בסינגל.

   

  מבואת טל־אל: על כביש 70, כ־2.5 ק"מ מצפון לצומת יאסיף, פונים מזרחה לכיוון היישוב טל־אל. לפני שער היישוב נכנסים ימינה לחניה.

   

  מבואת צומת יאסיף: על כביש 70, כ־300 מ' מצפון לצומת יאסיף, פונים ימינה לדרך המסומנת בסימון שבילים ירוק, נוסעים בה כ־400 מ' וחונים.

   

  סינגל יער שווייץ

  מסלול מעגלי על מדרונותיה התלולים של הגדה המערבית של הכנרת, בין פוריה לטבריה עילית. לאורך כל המסלול הכנרת נמצאת הרחק מתחת, הגולן מהעבר המזרחי, וביום בהיר גם פסגת החרמון נגלית לרוכבים.

   

  אורך המסלול:

  14 ק"מ. גובה מצטבר: 250 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בינונית.

   

  הוראות הגעה:

  מבואת פוריה: על כביש 7677 היורד מפוריה עילית לכנרת, כקילומטר במעלה הכביש מהפנייה לבית ההארחה פוריה, פונים ימינה לדרך המסומנת כשביל ישראל, ולאחר כ־100 מ' מגיעים לחניה קטנה.

   

  מבואת ספיר: נוסעים על כביש 77 לכיוון טבריה ופונים ימינה לטבריה עילית בשדרות ספיר. ממשיכים ישר ומתעקלים בחדות ימינה עם הכביש. בעיקול נכנסים שמאלה למגרש חניה גדול.

   

  מרכז

  -------

   

  שבילי אופניים עממיים בפארק עדולם

  על הגבעות המשתפלות בלב שפלת יהודה שוכן פארק עדולם המקסים. בנוסף לסינגלים האתגריים בפארק הסדירה קק"ל שני מסלולים עממיים לטובת רוכבים מתחילים, משפחות רוכבות ושאר רוכבים המעוניינים ליהנות מן הטבע ברכיבה רגועה.

   

  אורך המסלול:

  בין 7 ל־20 ק"מ. גובה מצטבר: 100 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בסיסית.

   

  הוראות הגעה:

  מצומת גבעת ישעיהו בכביש 38 פונים לכיוון גבעת ישעיהו/צפרירים על כביש 3544 ומיד פונים ימינה לכביש הפארק הראשי, בסימון שבילים ירוק. נוסעים על כביש זה 2.5 ק"מ עד לשער האחורי של מושב צפרירים, שם פונים שמאלה ומיד ימינה למגרש החניה של מרכז האופניים "נקודת מוצא".

  מסלולי אופניים בעדולם (צילום: יוסי זמיר)
  מסלולי אופניים בעדולם(צילום: יוסי זמיר)

  שבילי אופניים בפארק איילון-קנדה

  פארק איילון-קנדה הוא גן עדן לרוכבי אופניים. אפשר למצוא בו הכל מהכל: נופים מרהיבים, תצפיות נוף עוצרות נשימה, פינות חמד מוצלות וקרירות, אתרים ארכיאולוגיים ואתרי מורשת ומרבדי פריחה משגעים באביב. המסלולים עצמם מגוונים ומתאימים לרוכבים ברמת רכיבה בינונית ומעלה. הרכיבה בפארק מאפשרת בניית מסלולים קצרים של קילומטרים בודדים ללא צבירת גובה משמעותית ואף "סיבוב גיבורים" של 20 ק"מ ומעלה עם טיפוסים שיאתגרו גם את החזקים שביניכם.

   

  אורכם הכולל של שני המסלולים:

  20 ק"מ. גובה מצטבר: 497 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בינונית.

   

  הוראות הגעה:

  לבאים מכביש 1 (תל אביב־ירושלים): יורדים במחלף לטרון לכיוון מזרח, חולפים על פני מנזר השתקנים, ולאחר כ־500 מטר פונים ימינה וחולפים על פני שער הכניסה לפארק. אפשר להחנות את הרכב בסמוך לכניסה לפארק או לפנות מיד שמאלה בדרך המתעקלת במגמת ירידה עד לאזור אגם התמרים שבסוף עמק המעיינות.

   

  דרום

  -------

   

  שביל יער קהילתי שוקדה

  מרבדי הכלניות של יער שוקדה הם כנראה הסוד הכמוס הידוע ביותר במדינה. בימי פסטיבל "דרום אדום" בנגב המערבי נוהרים מאות אלפים לטייל בין הכלניות הפורחות, אך מתוכם, רק יודעי הדבר עושים את דרכם ליער שוקדה, שם הפריחה מרשימה במיוחד. סינגל שוקדה החדש מעניק לרוכבי האופניים יתרון "בלתי חוקי", הלוקח אותם לפינות הרחוקות והפורחות ביותר ביער ומעניק להם חוויית רכיבה יוצאת דופן. ביער נפרצו שני סינגלים שונים, ואפשר לחבר ביניהם ליצירת מסלול אחד ארוך, מעניין ואתגרי.

   

  אורכו הכולל של המסלול:

  17 ק"מ. גובה מצטבר: 140 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה גבוהה.

   

  הוראות הגעה:

  מבואת בארי: מכביש 232 פונים לכיוון קיבוץ בארי ולאחר כמה מאות מטרים פונים ימינה וחונים בחניית חנות האופניים "לה־מדווש".

   

  מבואת שוקדה: מכביש 25 פונים דרומה בצומת זימרת לכביש 2422, ולאחר כ־4.5 קילומטרים, רגע לפני שער היישוב שוקדה עוקבים אחר השילוט ליער שוקדה ונכנסים לדרך מימין. אחרי כקילומטר מגיעים לחניון הכלניות, שם חונים.

   

  סינגל פלוגות

  סינגל יער פלוגות מסתתר לו ביער קטן סמוך לקריית־גת. מצד אחד מדובר בסינגל נוח לרכיבה שיכול להתאים בקלות לרוכבים מתחילים ולמשפחות, ומצד שני, ברגע שמשחררים את הברקסים מתגלה רכבת הרים שתספק גם את הרוכבים התובעניים ביותר.

   

  אורך המסלול:

  13.5 ק"מ. גובה מצטבר: 120 מ'. מתאים לרוכבים ברמת רכיבה בסיסית.

   

  הוראות הגעה:

  בצומת פלוגות פונים מערבה לכביש 35 ולאחר כקילומטר פונים ימינה לכיוון הבסיס הצבאי ומשרדי קק"ל. עושים פניית פרסה וחוזרים לכביש 35, הפעם פונים בו שמאלה, ולאחר כ־150 מ' פונים ימינה לדרך בסימון שבילים אדום. בפיצול הראשון פונים שמאלה וממשיכים כ־800 מ' עד לרחבת החניה שבה נמצאת מבואת הסינגל.

    

  הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  בשיתוף קרן קימת לישראל

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים