שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אין ריקודים ושירים בזמן השיעור, תגיעו כרגיל"
  בבית הספר לקונדיטוריה של אסטלה מתעקשים להמשיך לפעול כרגיל בזמן טקסי האבל בערב יום השואה. תלמיד בבית הספר: "אני לא מתכוון לאפות עוגות ביום אבל לאומי, זה פוגע ברגשותיי, כל משפחתי נספתה בשואה"; הנהלת בית הספר: "במוסדות אקדמיים זה יום לימודים רגיל"

  הערב, ערב יום השואה ייסגרו, בהתאם לחוק, כל מקומות הבילוי בארץ, ובתי עסק הנמצאים תחת ההגדרה של "עונג ציבורי", החל משעות הערב המוקדמות. בתי קפה, מסעדות, גלידריות, תיאטראות, מועדונים ו"בתי עינוגים" נוספים יהיו סגורים ופקחים בשירות העיריות בארץ יישלחו לאכוף את החוק. על אף שהחוק אינו חל על מוסדות אקדמיים, ואינו מזכיר בתי ספר לבישול, הרוחות בבית הספר לקונדיטוריה של אסטלה - "אסטלה, כיתת אמן לקונדיטוריה" - סוערות.

  מלבי (צילום: ירון ברנר)
  הקונדיטורית אסטלה(צילום: ירון ברנר)

  "בית הספר מסרב לסגור את שעריו בערב יום השואה וביום השואה עצמו", מסרה אחת מתלמידות הקונדיטוריה, "הם מתעקשים להישאר פעילים על אף פגיעה ברגשות של המון אנשים. באחת השיחות שניהלנו מול מזכירות בית הספר נאמר לנו כי 'אין ריקודים ושירים בשיעור' ולכן אנחנו מחוייבים להגיע או שזה ייחשב לנו כחיסור".

   

  תלמיד נוסף, שכל משפחתו המורחבת, משני הצדדים, נספתה בשואה אמר: "הבהרתי להנהלה מספר פעמים כי אין בכוונתי לאפות עוגות בזמן טקסי האבל שנערכים בחוץ".

  הקונדיטורית אסטלה (שנייה משמאל), שופטת בתוכנית "בייק אוף" (צילום: משה נחומוביץ) (צילום: משה נחומוביץ)
  הקונדיטורית אסטלה (שנייה משמאל), שופטת בתוכנית "בייק אוף"(צילום: משה נחומוביץ)

  כל הסיפור התחיל כשאחד התלמידים עיין בסילבוס ושם לב שבערב יום השואה וביום השואה מתקיימים, בבית הספר לקונדיטוריה של אסטלה, הלימודים כרגיל, עד השעה 22:00. "הופתעתי מאוד", סיפר התלמיד ל-ynet, "כי בדרך כלל ביום השואה האוניברסיטה נסגרת בחמש. אני יודע את זה כי אני לומד בעוד מקומות ושם לא לומדים בערב יום השואה. הייתי בטוח שזו טעות אז יצרתי קשר עם המזכירות והם אמרו שזו לא טעות ושזה מתוכנן".

   

  אחרי פניות מצד כמה תלמידים בבית הספר, שינתה ההנהלה את הגרסה, לדברי התלמידים, ונמסר להם שאם הם רוצה לא להגיע לשיעור, אז יהיה באפשרותם

  לקחת שיעור השלמה ביום אחר. אבל גם זה לא הניח את דעתו של התלמיד, שכאמור כל משפחתו נספתה בשואה: "זה מוזר שבזמן שיש בחוץ טקסי אבל אני צריך לעמוד ולבשל. אמרתי להם שזה לא מספק אותי, ושמה שיספק אותי זה שלא יפעילו בכלל את בית הספר באותו היום. מההנהלה שוב נמסר לנו כי עלינו להתייצב כרגיל ללימודים על אף שמדובר ביום אבל לאומי. אמרתי להם שבערב יום הזיכרון אין לימודים ושאלתי מה ההבדל, אבל המזכירה לא ידעה לענות לי".

   

  כאמור, על פי החוק, אכן רק עסקים הנחשבים ל"בתי עינוגים" מחוייבים לסגור את דלתותיהם בערב יום השואה, ואכן בתום דין ודברים עם מספר תלמידים, הוציאה הנהלת בית הספר מייל לכל תלמידי בית הספר ובו נכתב שבית הספר לא נכלל בקטגוריית "בתי עינוגים" ולכן הוא יכול להישאר פתוח, ועם זאת הם מאפשרים להם לא להגיע לשיעור ולהשלים אותו במועד אחר.

   

  "שאלתי את עצמי האם לאפות עוגות זה לא נחשב לעונג? הסברתי להנהלה שזה לא עניין פרטי שנוגע רק אלי אלא עניין לאומי", מסר התלמיד, "ויש גם תלמידים נוספים שהעניין נוגע להם, אבל הם כנראה יגיעו בלית ברירה. אני בחרתי לא ללכת כי אולי על פי החוק מותר להם לפתוח אבל מדובר פה על פגיעה ברגשות של אנשים".

   

  מהנהלת בית הספר לקונדיטוריה אסטלה נמסר: "אנו מכבדים את רגשות התלמידים, אך עם פתיחת בית הספר אימצנו את הנהוג במוסדות אקדמיים שקובע שיום זה הוא יום לימודים רגיל. עם זאת אנחנו מאפשרים לכל תלמיד לקחת את השיעור בכל מועד אחר שנוח לו. באוניברסיטאות בערב יום הזיכרון הלימודים מסתיימים ב-18:00 ובערב יום השואה לומדים כרגיל. עם זאת, יום השואה הוא יום בחירה במשרד העבודה. כמו כן, אנחנו מכחישים לחלוטין את הנאמר בדבר ריקודים ושירים".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  בבית הספר לקונדיטוריה של אסטלה מתעקשים להמשיך לפעול כרגיל בערב יום השואה
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים