שתף קטע נבחר

מהספרייה של הרמן גרינג - לישראל: תנ"ך עתיק בן כמעט 400

הפושע הנאצי הרמן גרינג - שודד יצירות האמנות הגדול - בזז אותו מרופא יהודי-צרפתי במלחמת העולם השנייה. חיילים שכבשו את גרמניה מצאו את הספר, וכומר מהצלב האדום העביר אותו ליהודי לונדוני. ספר התנ"ך הנדיר בן ה-400 שנה חוזר לידיים יהודיות

 

 

ספר תנ
ספר התנ"ך הנדיר שהגיע לארץ. יועמד למכירה בבית המכירות הפומביות קדם

 

מספרייתו של הצורר הנאצי גרינג - חזרה לידיים יהודיות: ספר תנ"ך עתיק שהודפס לפני 387 שנים ועבר גילגולים רבים הגיע לאחרונה לארץ. הספר עבר במשך השנים מהספרייה של רופא יהודי-צרפתי, דרך המנהיג הנאצי הידוע לשמצה, הרמן גרינג, שחמד אוצרות אמנות, ממנו אל כומר של דיוויזיה צרפתית בצלב האדום - ועד ליהודי לונדוני שהספר נמסר לו על ידי אותו כומר. ב-24 באפריל יועמד הספר למכירה בבית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים, במחיר התחלתי של 9,000 דולר, כאשר השאיפה היא שאחד ממוזיאוני השואה בעולם ירכשו אותו כמוצג מוזיאוני.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

מדובר בספר תנ"ך - חמישה חומשי תורה, נביאים וכתובים - בכריכת קלף מקורית, שהודפס בדפוס מנשה בן ישראל באמסטרדם (1631-1635), ונחשב לאחד מספרי התנ"ך הבודדים שהודפסו באותה תקופה. כפי שמעיד תו הנייר שמודבק בעמוד השער, הספר הוחרם על ידי הנאצים מספרייתו של דוקטור יהודי בשם J. N. Pellieux מבוז'אנסי (Beaugency) שבצרפת. ככל הנראה אירעה הביזה לאחר כיבוש צרפת על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. הספר נשמר בספרייתו הפרטית של גרינג בביתו שבמתחם הפיהרר באלפים הבוואריים.

 

יום השואה בערוץ היהדות :

 

תו הנייר השני שמודבק מול השער, הוא זה שמספר את הסיפור המרגש של הספר: "הפריט נלקח מבין אוספיו הפרטיים של גרינג בברגהוף שבאיזור ברכטסגאדן". מתחת הכיתוב מופיעה חותמת הדיוויזיה הצרפתית של הצלב האדום, שחייליה כבשו את המתחם ב-4 במאי 1945, "Deuxième Division Blindée G. 5". בשנת 2005 ניתן הספר ליהודי בשם רוזנפלד מלונדון, על ידי כומר מהדיוויזיה הצרפתית שפרצה לביתו של גרינג.

 

ספר תנ
"הפריט נלקח מבין אוספיו הפרטיים של גרינג"

 

בספרו "אנטומיה של רשע" מספר ג'ואל דימסייל כי בשיא כוחו היה הרמן גרינג נשיא הרייכסטג, מייסד הגסטאפו, מפקד הלופטוואפה ומקימם של מחנות הריכוז הראשונים. הוא טיפח לו אישיות לבבית, אבל מאחוריה שכנה מורכבת תלת-ממדית, מצודדת ודוחה בעת ובעונה אחת.

 


ספר תנ

 

"גרינג היה יפה תואר ורחב גרם, תימהוני ומשעשע. הוא ראה בעצמו מין קיסר של ימינו ואהב להתחפש, לענוד סיכות יקרות ולערוך נשפים מרשימים באחוזתו 'קַארינהאל', שם היו לו אריות מחמד ומטוס זעיר שהיה מטיל פצצות על דגם של מסילת ברזל. אחרי שהיה משמח את אורחיו בשעשועים המיוחדים האלה היה מוליך אותם לאולם אחר, שם הוצגו סרטי בוקרים ואינדיאנים שהיו אהובים עליו מאוד".

 

"פריט היסטורי בעל ערך יוצא דופן"

כשעלה אדולף היטלר לשלטון מונה גרינג שר לענייני תעופה, וראש ממשלתה של מדינת פרוסיה. ייסד ופיקד על משטרת הגסטאפו. ב-1935 מונה למפקד חיל האוויר הגרמני, הלופטוואפה, ופעל בהצלחה לשיקומו המהיר. שנה לאחר מכן הפך גרינג לאחראי על ישום תוכנית כלכלית לשיקום גרמניה, וכתוצאה הפך לשליטה הדיקטטורי של הכלכלה הגרמנית. באמצעות סמכויותיו הנרחבות הקים מפעלי תעשייה בבעלות המדינה, דאג להוצאת היהודים מן הכלכלה והלאים את רכושם.

 

במאי 1945 נשבה גרינג על ידי כוחות אמריקאים. במשפטי נירנברג נמצא אשם בביצוע פשעי מלחמה ופשעים כנגד האנושות ונידון למוות. שעתיים לפני ביצוע גזר הדין בלע כמוסת רעל ואיבד עצמו לדעת. במהלך משפטו נמצא כי היה מעורב ישירות בהשמדת יהודי אירופה וכי ב-1941 הורה להימלר ולהיידריך להביא לפיתרון סופי של "הבעיה היהודית".  

 

מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות "קדם", מציין כי "מדובר בפריט היסטורי בעל ערך יוצא דופן, שהתגלגל לידינו". הוא הביע תקווה כי "ספר התנ"ך יגיע לאחד ממוזיאוני השואה הגדולים, כמו שהיה בעבר עם פריטים חשובים שנמכרו על ידי 'קדם' (דגל ה'אקסודוס' שנתרם למוזיאון השואה בוושינגטון), על מנת שיוצג לציבור הרחב כסמל וכאות לעם ששרד את התופת הקשה מכל והמשיך הלאה בכל הכוח".

 


פורסם לראשונה 11/04/2018 17:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים