שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוכלו פיגועים וניסיונות לחציית הגדר בגבול הרצועה
  אלפי פלסטינים מפגינים ליד הגדר, מיידים אבנים ושורפים דגלי ישראל. צה"ל זיהה ניסיונות להשליך מטענים ובקבוקי תבערה וירה אש חיה לעבר מסיתים מרכזיים. העימותים: בעצימות נמוכה יותר מבשבועות הקודמים. צפו בתיעוד הניסיונות לחבלה בגדר

    

   

  חודשו ההפגנות בגבול עזה במסגרת קמפיין "צעדת השיבה" - אך בעצימות נמוכה יותר: אלפי פלסטינים מפגינים ליד הגדר, מיידים אבנים ומבעירים צמיגים. לאחד ממוקדי המחאה הביאו פלסטינים דגל ישראל גדול לאזור הגבול ודרכו עליו, ובהמשך צפויים להציתו ולשרוף דגלים נוספים. בצה"ל אמרו כי מול הפרות הסדר האלימות, שמתקיימות משעות הבוקר בחמישה מוקדים ליד הגבול, פועלים הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות ואף ירו אש חיה לעבר מסיתים מרכזיים.

   

  בצבא אמרו כי בשעות הצהריים אירעו כמה ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו. כמו כן בוצעו כמה ניסיונות פיגוע בהם זריקת מטען, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול ביטחוני. בצה"ל אמרו כי לא יאפשרו פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעלו מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך.

   

  למרות האלימות של הפלסטינים והתגובה של צה"ל, לא נרשמו הרוגים בצד הפלסטיני - בשונה מהמצב בשעה זו בשבוע שעבר ובשבוע שלפניו. בנוסף, עד כה בולטים בהיעדרותם בשטח חברי ההנהגה הבכירה של חמאס, ובין המתפרעים והמפגינים נצפו רק מפקדים זוטרים.
   

   

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  עשן מיתמר ליד הגבול(צילום: AFP)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  מבעירים את דגל ישראל(צילום: AFP)

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הפגנה צעדת השיבה ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
  דורכים על הדגל, ליד הגבול(צילום: רויטרס)

  ארון קבורה עם תמונות החיילים החטופים ()
  "ארון קבורה" עם תמונות החיילים החטופים

  השחתת תלתליות בגבול רצועת עזה ()

  פצועים בהפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  אלפי פלסטינים הגיעו לאזור הגבול, לחמש נקודות כינוס שונות מול הגדר, מצפון הרצועה ועד לדרומה. זאת, שבוע אחרי "שישי הצמיגים" שבו הועלו אלפי צמיגים באש. ‏ליד הגדר הפגינו גם עיתונאים פלסטינים, במחאה על הרג העיתונאי בשבוע שעבר. בעקבות ההפגנות נחסמו אזורים שונים בעוטף עזה והוגדרו כ"שטח צבאי סגור".

   

  בהודעה שפרסם חמאס הוא התעלם במכוון מהצתות דגלי ישראל: "הנפת הדגל הפלסטיני היום ועמידתם של כל קצוות העם בשורה אחת נגד ישראל מסמלים שהעקרונות הלאומיים מאחדים אותנו ושכל הניסיונות להכניע את העם הפלסטיני נכשלו". מאז החל "קמפיין השיבה" נהרגו ברצועת עזה 32 פלסטינים מאש כוחות צה"ל. האחרון שבהם נהרג שלשום בדרום הרצועה, אחרי שהתקרב לגדר המערכת מזרחית לחאן יונס ונורה בחזהו.

   

  הפרות סדר בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  קורעים את תמונות טראמפ ויורש העצר הסעודי(צילום: AFP)
  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  פצועים בגבול רצועת עזה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  מפגינים בגבול רצועת עזה (צילום: AP)
  (צילום: AP)
  הפגנת תמיכה ליד גבול רצועת עזה וישראל ()
  הפגנת עיתונאים בעקבות הרג העיתונאי בשבוע שעבר

  הפגנת תמיכה של אזרחי ישראל (צילום: מתן צורי)
  והתגובה - תומכים בצה"ל, בצד השני של הגבול(צילום: מתן צורי)

  כוחות משטרה ליד גבול רצועת עזה (צילום: מתן צורי)
  (צילום: מתן צורי)

  השבוע יעמדו ההפגנות בסימן שריפת דגלי ישראל וברצועה הוכנה כמות גדולה של דגלים מאולתרים שיוצתו עם צמיגים בוערים. בחלק מהמוקדים התקינו הפלסטינים תרנים גבוהים שעליהם הונפו דגלי פלסטין.

   

  במקביל, הפלסטינים בעזה מצאו שיטה חדשה להטרדה של צה"ל: שליחת עפיפון עם זנב בוער קרוב לגבול והנחתה שלו בשטח הישראלי כדי לגרום לשריפה. שלשום פורסם סרטון שבה מודגמת שיטה זו. בסרטון הזה רואים את העפיפון נופל בשטח הישראלי, מצית את הצמחייה במה שנראה כמו מוצב צבאי ולאחר מכן כשהאש מתפשטת מגיעות למקום כבאיות שמטפלות בשריפה. 

   

  בצה"ל נערכו ליום שישי נוסף של הפגנות אלימות בגבול רצועת עזה עם כוחות מתוגברים ועשרות צלפים, שנפרסו בקרבת הגדר בשעת בוקר מוקדמת. לפי ההערכות, למרות הירידה היחסית בשיח התקשורתי על הסוגייה העזתית בימים האחרונים, גם מחר יגיעו אלפי מפגינים פלסטינים למתחמי האוהלים שחמאס הקים בקרבת הגבול, ועשרות עד מאות מהם ינסו לחצות את גדר המערכת או לחבל בה.

    

  שיא ההפגנות צפוי בחודש הבא, ביום הנכבה, במחאה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. בצה"ל מתכוונים לישם גם מחר לקחים שהופקו מהטיפול בהפרות הסדר בגדר בשני ימי שישי האחרונים, כמו פריסה מבצעית שונה של הכוחות בקו המגע ושימוש מוגבר באמצעים לפיזור הפגנות ואמצעי חוזי מהאוויר, כמו רחפנים ומזל"טים.

   

   


  פורסם לראשונה 13/04/2018 11:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים