שתף קטע נבחר

אסון הטנק: ניסיון הברחה לילי, נפילה - ופגז שהתלקח

מבריחים ניסו לפגוע בתשתית ביטחונית בגבול מצרים. כוח שריון לא הבחין כנראה בחשיכה במדרון תלול. פגז עלה באש - נהג הטנק נהרג, שני לוחמים נפצעו קשה ואחד קל. בצבא חוקרים

התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת

פרטים חדשים על אסון הטנק בדרום : התאונה שבה נהרג לוחם שריון ושניים נוספים נפצעו קשה, התרחשה בפעילות מבצעית באזור ניצנה, אחרי גילוי ניסיון הברחה ממצרים. כתוצאה מהידרדרות הטנק, פרצה אש בתוכו עקב התלקחות פגז.

 

 

הטנק שנפל הוא מסוג מרכבה סימן 3 - בצוות של גדוד 74 מחטיבה 188 שנמצא תחת פיקוד גדוד קרקל האחראי על הגזרה. מפרטי התחקיר הראשוני עולה כי הטנק הוקפץ בסמוך לשעה 1:00 בלילה בעקבות זיהוי ניסיון ההברחה, אחרי סיכול ניסיון קודם. המבריחים ניסו לפגוע בתשתית ביטחונית, וכתוצאה מכך הופעלה תרגולת שבמסגרתה מוקפצים טנקים, כדי למנוע שימוש בהברחה ככסות לפיגוע חבלני.

 

במהלך נסיעתו הכוח לא הבחין בחשיכה במדרון תלול של כשלושה מטרים בנחל ניצנה ונפל לתוכו, אף שבצה"ל אומרים כי על פניו טנק אמור להסתדר גם בשיפוע שכזה. לאחר ההידרדרות פרצה שריפה בתוך הטנק עקב התלקחות של פגז, שנסיבותיה אינן ברורות עדיין. מערכת הכיבוי "ספקטרוניקס" הופעלה, וכך הצילה בינתיים את חיי החיילים שנותרו בחיים. הנהג נהרג - לא ברור אם בגלל השריפה או כתוצאה מחנק מחומרי הכיבוי. הוא לא נפגע מנפילה מהטנק.

התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת

התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת
הטנק שהידרדר באסון ליד הגבול, הלילה
 

בעקבות התקרית נפתחה חקירת מצ"ח, הוקמה ועדת חקירה בצבא והחל תחקיר בפיקוד הדרום ובחטיבה 188.

 

החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי במסוק בבית החולים סורוקה בבאר שבע. משם נמסר בבוקר כי שניים מונשמים ומורדמים ביחידה לטיפול נמרץ כללי. פצוע נוסף במחלקה לכירורגיה פלסטית. 

 

אב שבנו נפצע באורח קל סיפר בבית החולים: "הוא התקשר אלינו מהאמבולנס ב-2:30. הבנו שמשהו לא בסדר אבל הוא הרגיע אותנו".

 

האב סיפר כי בנו סובל מכוויות. "מצבו טוב, קרה לנו נס גדול. ראינו שהוא מחייך וצוחק וזה הרגיע אותנו. הם רק נפלו. הם עשו מה שצריך אבל לא יודע בדיוק מה קרה".


פורסם לראשונה 14/04/2018 12:26

 

אילנה קוריאל השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים