שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תיעוד: כך הורגים בצה"ל חזירים כחלק מהכשרה רפואית

  סרטון שהגיע לידי ynet מראה כיצד במהלך הכשרה לטיפול בנפגעי טראומה בצה"ל, החיילים מחדירים נקזים לריאות של חזירים חיים, כשההרדמה לא מצליחה. עמותת תנו לחיות לחיות: "חייהם של בעלי החיים אינם הפקר". דובר צה"ל: "האימונים מתבצעים לצורכי הכשרה כירורגית לפרוצדורות מצילות חיים בלבד"

   

   

  תיעוד נדיר מצילום נסתר של תרגולת על חזירים חיים, עד מותם, כחלק מהכשרה רפואית בצה"ל: לידי ynet הגיע סרטון מתרגיל של חיל הרפואה בשטחי האימונים של בסיס צאלים בדרום, שנערך בסוף שנת 2017, וכלל החדרת נקזים לריאות של חזירים כשהם מורדמים אך בעודם בחיים, ולאחר מכן מתים.

   

  חיל הרפואה נמנע מלחשוף עם השנים את הבחירה שלו לעשות שימוש בפרקטיקה זו כדי להכשיר את אנשיו בקורס ATLS שמאפשר הכרה עם עולם הטראומה לרופאים ואנשי צוות רפואה. שימוש בחזירים חיים לטובת קורס זה מקובל ורווח גם בהכשרת רופאים באזרחות, בישראל ובעולם המערבי, אך עורר מחלוקת בשל החשש לצער בעלי חיים.

   

  עד לפני מספר עשורים השתמשו בישראל במסגרת קורס זה בכלבים, אך בשל התנגדויות ציבוריות הוחלט לאסור ניתוח כלבים, ולכן עברו לנתח חזירים.

   

  בעמותת "תנו לחיות לחיות", טוענים כי צפייה בסרטון, שתועד על ידי חייל שהעדיף להישאר בעילום שם, מעלה כי הצוות השתמש בתרופת הרדמה שפגה תוקף, והדבר אף נשמע על ידי אחד הגורמים באוהל בו בוצעה התרגולת: "הוא לא נרדם להם", על רקע זעקות של החזיר.

   

  חזירים בצה
  גוויות החזירים בשקים

   

  בנוסף, נטען כי החזירים בתרגולת זו הוחזקו מעל 4 שעות עד שמתו לאחר החדרות חוזרות לגופם של הנקז או הומתו, וזאת בניגוד לחוק שמגביל בזמן הובלה של בעלי חיים. בסיום הסרטון אף נראות לפחות ארבע שקיות של גוויות החזירים, והחיילים שסידרו אותם נשמעים לכאורה מתלוצצים באומרם: "צריך לצייר להם חיוך על הפנים ועיניים. הנה חלל מספר 4".

   

  בצה"ל הכחישו כי ניתן לחזירים חומרי הרדמה שפג תוקפם וטוענים כי לאחר שהתגלה בשטח שהתרופה אכן אינה בתוקף, הובא חומר הרדמה חדש ותקני. עוד הכחישו בצה"ל את זמן השהייה הממושך של החזירים בעודם בחיים בשטח, וטענו כי אמירות החיילים בסוף היום היו חלק מתרגולת, שכן גוויות החזירים דימו לצורך האימון גופות של חללים.

   

  "אפשר להכשיר ללא החזירים אבל השימוש בהם הוא הכי קרוב לאמת"

  כאמור, מתנגדי השימוש בחזירים במסגרת הקורס שהכרחי ללימודי רפואה טוענים שישנן חלופות איכותיות ומספקות בצורת בובות חכמות שמהוות סימולציה מלאה, והן כבר אומצו על ידי אוניברסיטאות מובילות בעולם.

   

  ynet ביקש לשוחח בנושא עם גורמים בחיל הרפואה על מנת שיספקו את ההסבר המקצועי התומך בשימוש בחזירים בצבא, אמנם בצה"ל סירבו לכך.

   

  בשיחות שהתקיימו עם רופאים שבעבר שירתו בחיל הרפואה הוסבר כי "השימוש בחזירים הוא יעיל ומחויב המציאות מאחר שרק בצורה הזו ניתן להרגיש בצורה הכי אמיתית, עם הגוף והדם החם. זה הכי קרוב למצב האמת שאנשי הרפואה של צה"ל ימצאו מחר בשטח כאשר יצילו חיי לוחמים בשדה הקרב.

   

  "אבל יש כאן דילמה מוסרית בטח אל מול החלופות המתקדמות שפותחו בעולם, עם בובות שיש להן הבעות פנים, קלחי "דם" שמשפריצים או נוזלים שמופרשים לאחר חיתוכן, איברים קטועים ועוד. בחלקם חיל הרפואה עושה שימוש בעצמו בקורסים אחרים. אפשר להכשיר ללא החזירים אבל השימוש בהם הוא הכי קרוב לאמת", הם אומרים.

   

  רכז תחום חיות במשקים ב"תנו לחיות לחיות", יוסי וולפסון: "חייהם של בעלי החיים אינם הפקר. לא ייתכן שגם כאשר יש חלופה מוכרת ומהימנה שבעזרתה מלמדים בכל האוניברסיטאות הנחשבות ביותר בארה"ב עדיין בוחרים בעלי עניין לבצע ניסוי אכזרי ומיותר בחיה כל כך חכמה ורגישה, בדיוק כמו כלב.

   

  "הזדעזענו לראות את החזיר נאבק וזועק על שולחן הניתוחים ואת הצוות כולו ממשיך בניסוי למרות שהיה ברור שמדובר בחומרי הרדמה פגי תוקף. אנו דורשים להסיר את מעטה הערפל סביב תחום הניסויים בבעלי חיים, לאפשר לציבור לראות מה מתרחש במעבדות ולהחליט אם זה מדע ראוי. במקרה של ATLS אנו דורשים להפסיק מיידית כל שימוש בפרקטיקה הזו ולעבור לבובת אימון. עצוב ומקומם שבמקום ללמד את ילדינו טיפול אחראי ומלא חמלה אנו מלמדים אכזריות וזילות החיים".

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האימונים מתבצעים לצורכי הכשרה כירורגית לפרוצדורות מצילות חיים בלבד כמקובל בעולם הרפואי, תוך שימת דגש על כלל נהלי העבודה המקובלים. לצד זאת מתקיים הליך אישורים סדור אל מול הוועדה לניסויים בבעלי חיים במשרד הביטחון ותחת השגחה של וטרינר מוסמך.

   

  "מודל זה, המגובה בספרות המדעית הרפואית, הוא הקרוב ביותר לאדם הן מבחינה אנטומית והן בהיבט הנוגע לשינויים הפיזיולוגיים ומדמה בצורה הגבוהה ביותר אירוע של פציעת אדם בשדה הקרב. באשר לאירוע המדובר, לאחר בדיקה נמצא כי ניתן לחזירים טיפול בהתאם לנהלים על ידי הווטרינרית המטפלת וחומר ההרדמה שפג תוקף הוחלף מיידית עוד בטרם שימוש".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים