שתף קטע נבחר

אחרי שהודו בטעות: עיריית ת"א הסירה את ציור "רצח רבין"

אתמול גילו בשכונת פלורנטין כי מיצג קהילתי היה אמור לכסות את ציור הרצח של האמן יגאל שתיים ולאחר שהתושבים התריעו, המיצג הועבר. אלא שהבוקר הגיע עובד עירייה וצבע על הציור עצמו. "אני בהלם", אמר האמן. עיריית ת"א: "מדובר בטעות בתום לב"

 

עובד עריית תל אביב צובע מוחק ציור קיר של רצח רבין בפלורנטין (צילום: אדם קמאי)
כך זה נראה אתמול (מימין) וכך זה נראה היום (משמאל)(צילום: אדם קמאי)

תושבי שכונת פלורנטין בתל אביב גילו הבוקר (ג') שהציור האיקוני "רצח רבין", שעיטר במשך 22 שנה את שדרות וושינגטון, הוסר סופית על ידי עובדי העירייה שהגיעו למקום כדי לצבוע את אחד המיצגים הבולטים בשכונה. אתמול, כיסתה העירייה בשלט את הציור, אולם לאחר מחאת התושבים השלט הוסר והעירייה אף התנצלה בפני התושבים. כעת אומרים בעירייה: "צביעת הציור נעשתה בטעות ובתום לב ואנו מצרים על כך. העירייה יצרה קשר עם האמן, והוא הביע נכונות לשחזר את הציור".

 

לקראת השעה 8 וחצי בבוקר הגיע רכב של העירייה עם פועלים שצבעו בצבע אפור את הציור עצמו ובתחומי מסגרתו. יש לציין שהעובדים לא צבעו את המבנה כולו אלה התמקדו אך ורק בציור. בציור האיקוני נראה רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר מבצע ירי לעבר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, בלילה שזעזע את המדינה בשנת 1995.

 

חובבי אמנות וגרפיטי רבים אף יוצאים מנקודה זו לסיורים ברחבי השכונה הנחשבת לאחת הצבעוניות בעיר שמעוטרת באומנות רחוב וגרפיטי. "אני בהלם מוחלט", אמר הצייר והפעיל החברתי יגאל שתיים שצייר את הציור בחודשים שאחרי הרצח. אתמול סיפר שתיים על היצירה עצמה: "הציור מתאר ממש את רגע הרצח והוא מרגיז חלק מהאנשים מאחר ובמקום לצייר את הפנים של רבין בחרתי לתאר את הדבר הכי אלים וקשה שקרה לנו - הרצח עצמו - זאת המשמעות שלו".

 

מהעירייה נמסר: "צביעת הציור נעשתה בטעות ובתום לב ואנו מצרים על כך. עם היוודע הדבר הופסקה הצביעה והצבע נשטף מהציור. במקביל יצרה העירייה קשר עם האמן, יגאל שתיים, שהגיע למקום, הביע נכונות לשחזר את הציור והעביר את רשימת החומרים הנדרשים לצורך כך. בתיאום וסיכום עמו החומרים יסופקו ביום ראשון ועד יום שני יבוצע שחזור של הציור, תוך מתן סיוע עירוני ככל שיידרש". 

 

אתמול הופתעו תושבי שכונת פלורנטין לגלות שעובדי עירייה כיסו בשלטים את הציור האיקוני. לאחר מכן התברר כי הוא כוסס בשוגג בשלט של העירייה במסגרת פרויקט קהילתי.

עובד עריית תל אביב מנסה להציל ציור קיר של רצח רבין שצבעו עליו ב פלורנטין ()
מנסים להציל את הציור

 

אחת הפעילות החברתיות בשכונה ציינה כי "ברגע שמאיה אלקובי, מנהלת המרכז הקהילתי, שמעה שיש לתושבים התנגדות לכיסוי הציור של רצח רבין, היא ארגנה מיד את העברת את הפרויקט לקיר אחר. זה בעיקר מקרה של חוסר מחשבה, שנפתר. זה לא סיפור של טובים או רעים". יסמין, תושבת השכונה שמתגוררת בשדרת וושינגטון, אמרה כי "בתור מי שגרה כאן הרגשתי זעזוע. מי חושב שזה בסדר להסתיר את הציור שמסמל בשביל רבים הרבה מאוד".

 

השלט שאמור היה לכסות את הציור ההיסטורי הוא יוזמה של המתנ"ס הקהילתי של פלורנטין שמציג את רוחה הייחודית של פלורנטין במלאכה, בתעשייה, בתרבות ובאמנות באמצעות מיניאטורות שיצרו ילדי השכונה לרגל 70 שנה להקמת המדינה.

 

כאמור, אתמול אמרו בעירייה כי אחרי שהמתקינים עודכנו כי מדובר בגרפיטי המתאר את רצח רבין הוחלט להסיר את המיצג באופן מיידי ולהעבירו לתצוגה ברחוב אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציור רצח רבין נצבע לחלוטין
מומלצים