שתף קטע נבחר

נחשפת הזרוע האווירית האיראנית בסוריה: צה"ל נערך לטילים וכטב"מים על ישראל

בצה"ל מזהירים את איראן מפני פעולת נקם בשל התקיפה בבסיס הסורי, שבה נהרגו שבעה אנשי צבא איראנים. מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, מוביל את הפעולה שעשויה להתרחש בזמן הקרוב באמצעות כטב"מים למודיעין ולתקיפה ואף טילים שמגיעים לישראל. אלה בסיסי משמרות המהפכה בסוריה

 

איראן חיל האוויר מערך כלי טיס לא מאוישים כטב
אחד הבסיסים הסורים שבהם השתקעו האיראנים
ישראל תגיב בעוצמה על כל פעולת נקם איראנית נגדה, שתתבצע משטחה של סוריה. המשטר בטהרן הודיע שהוא מתכוון לנקום על התקיפה המיוחסת לצה”ל בשדה התעופה T-4 בסוריה, שבה נהרגו קצינים בזרוע האווירית של משמרות המהפכה, בהם מפקד כוח הכטב"מים של משמרות המהפכה לפני כשבועיים.

 

בישראל מעריכים כי מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, מתכנן פעולת נקם שתתבצע מבסיס איראני בסוריה נגד ישראל, אולי אפילו בזמן הקרוב. ההערכה היא שהפעולה, אם תתבצע, תיעשה באמצעות ירי טילים מדויקים לשטח ישראל או באמצעות שליחת כטב"מים חמושים ישירות ע"י משמרות המהפכה האיראניים ולא באמצעות 'שליחים' כמו בעבר.

 

גורמים ביטחוניים אומרים היום כי "צה"ל יעשה הכול כדי להבטיח שחג העצמאות יעבור בשקט ושאזרחי ישראל יוכלו להנות מהחג. צה"ל במוכנות למגוון רחב של תרחישים כדי שאזרחי ישראל יחגגו כראוי את יום העצמאות ה-70".

בסיס דיר א זור א-זור סוריה  (צילום: google maps)
הבסיס בדיר א-זור(צילום: google maps)
 

בצה"ל הכינו כבר לפי כל הסימנים תגובה על תקיפת נקם איראנית אפשרית, והתגובה הזו להערכת מומחים עשויה לגרום לערעור השליטה השברירית שהשיג משטר אסד בתמיכת הרוסים והאיראנים בכ-70 אחוז משטחה של סוריה.

 

המוכנות והכוננות בישראל לפעולת נקם איראנית שתתבצע על ידי משמרות המהפכה ולא על ידי חיזבאללה או מיליציות שיעיות שנמצאות בסוריה נובעת מתופעה שמעוררת דאגה בישראל: התבססות בסוריה של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה במטרה כמעט אחת ויחידה – לבצע פעילות טרוריסטית–התקפית נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ובאמצעות טילים ורקטות.

 

נראה שהאיראנים כבר אינם מוכנים להסתמך בלעדית על חיזבאללה ועל 'שליחים' אחרים, אלא מתכוננים לפעול בעצמם. מי שיזם את עליית המדרגה האסטרטגית הזו הוא סולימאני, שנהנה מקשר ישיר עם המנהיג הדתי והפוליטי העליון באיראן, עלי חמינאי.

 

הזרוע האווירית של משמרות המהפכה משמשת לסולימאני קבלן ביצוע. לחיל האוויר של משמרות המהפכה אין אמנם מטוסי קרב, אבל יש להם שלושה מערכים: מערך כטב"מים, שחלקם משמש לאיסוף מודיעין וחלקם חמושים ומיועדים לתקיפת מטרות מהאוויר.

איראן חיל האוויר מערך כלי טיס לא מאוישים כטב
הבסיס בצייקל
 

מפקד המערך הזה, קולונל מהדי דהקאן, נהרג כאמור בשבוע שעבר בתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T-4 מדרום מזרח לחומס שבחלקו התבסס כוח המל"טים של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה.

 

טילים והגנה אווירית

המערך השני הגדול הוא מערך של טילי קרקע-קרקע לטווחים קצרים ובינוניים, כולל טילים מסוג פתח 110 ורקטות פאג'ר 5 וגם טילים בליסטיים מדגם שיעאב, שהטווח שלהם הוא יותר מ-1,300 ק"מ והם מסוגלים להגיע מאיראן לישראל.

 

בעבר כבר התבצעה פעולת נקם באמצעות רקטות וטילים של משמרות המהפכה נגד ישראל. הפעולה הייתה בפברואר 2015 ומי שיזם אותה ופיקד עליה היה בכיר בכוח קודס, סעיד איזדי, שהוא ראש המחלקה הפלסטינית בכוח הזה.

 

איזדי גייס אנשי ביצוע מהג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני השוהים בסוריה ואלה ירו משטח סוריה לשטח הגליל בישראל רקטות וטילים שקיבלו מאנשי משמרות המהפכה בסוריה. גם אז נעשה הדבר כפעולת תגמול ונקם איראנית על פגיעה בבכירים של חיזבאללה ותת-אלוף איראני שסיירו במטרה לבצע פעולות טרור על גבול ישראל ברמת הגולן.

איראן חיל האוויר מערך כלי טיס לא מאוישים כטב
הבסיסים שבהם פועלים האיראנים בסוריה
 

אז גם ביצע חיזבאללה פעולת נקם משלו כי בפעולת הסיכול הממוקד הישראלית נהרג לא רק תת-אלוף איראני ובכירים סורים בצבא הסורי, אלא גם ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה, שהיה ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה.

 

הפעולה ההיא ב-2015 הייתה בעצם הפעם הראשונה שבה בכיר במשמרות המהפכה האיראניים היה מעורב ישירות ביוזמה ובהכוונה של פעולה נגד ישראל. אבל הפעם הראשונה שבה פעל חיל האוויר של משמרות המהפכה ישירות נגד ישראל הייתה ב-10 בפברואר השנה, כששיגר כטב"מ חמוש לעבר ישראל במטרה לפגוע במטרה בתוך שטח ישראל. צה"ל איתר את הכטב"מ, הפיל אותו ופעל להשמדת קרון השליטה שבו ישבו אנשי משמרות המהפכה.

 

ביום הקרב שהתפתח אז באותה שבת, הפילו הסורים בטיל נגד מטוסים את אחד ממטוסי ה-F-16 הישראליים שהשתתפו בתקיפה של קרון השליטה האיראני אבל שהו מעל שטח ישראל.

 

למשמרות המהפכה יש גם מערך שלישי של הגנה אווירית ואמצעי גילוי של מטוסים וכלי טיס אחרים. בראש המערך הזה עומד עלי אכבר צידון וגם חלקים ממערך זה של חייל האוויר של משמרות המהפכה הגיעו כבר לסוריה. בראש חיל האוויר של משמרות המהפכה והאיש שאחראי כיום להפעלת חיל האוויר הזה נגד ישראל הוא הגנרל חאג'י זאדה.

איראן חיל האוויר מערך כלי טיס לא מאוישים כטב
המפקד חאג'י זאדה
 

אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה התבססו בחמישה שדות תעופה בסוריה: T-4, חאלב, דיר א-זור, שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ושדה התעופה צייקל מדרום לדמשק. בכל אחד מהמקומות האלו יש צוות של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה, שקולט מטוסי תובלה צבאיים מסוג אליושין 76 (IL-76) מתוצרת רוסיה.

 

המטוסים האלו מביאים טילים וחימושים אחרים עבור חיזבאללה או טילים וכטב"מים לשימוש ישיר על-ידי אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה. הם פועלים משדות התעופה האלה. בתחילת המלחמה בסוריה פעלו אנשי משמרות המהפכה נגד המורדים הסורים, אבל אחרי שנכנסה רוסיה למעורבות צבאית לטובת המשטר בסוריה, התמקדו אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה בהכנות לתקיפת ישראל משטחה של סוריה. אפשר להעריך שהכוונה הייתה שהזרוע הצבאית של משמרות המהפכה תשמש למעשה זרוע ארוכה נגד ישראל גם בעיתות מלחמה וגם לביצוע פיגועי טרור אווירים וטיליים נגד ישראל בשגרה. אפשר להבחין במגמה אסטרטגית איראנית ברורה בשנים האחרונות להתעמת ולהלחם בישראל על גבולה של ישראל, כדי להרתיע את ישראל מפני פגיעה בתוכנית הגרעין הצבאית ובתכנית הטילים הבליסטיים האסטרטגיים האיראנים.

 

האיש שמוביל את המהלך. קאסם סולימאני ()
האיש שמוביל את המהלך. קאסם סולימאני
 

המחלוקת בתוך איראן

במילים פשוטות, האיראנים כבר פתחו למעשה בשיגור הזרוע האווירית של משמרות המהפכה כחזית ישירה נגד ישראל ברמת הגולן. בצה"ל הבחינו במגמה הזאת בשנים האחרונות ויש גם אנשי מקצוע בתחום שאומרים בסיפוק שלהתבססות האיראנית בסוריה יש גם יתרונות, כיוון שהתבססות הזאת מאפשרת לצה"ל להפעיל בקלות ובדיוק מירבי את מלוא עוצמתו מתי שהוא בוחר נגד הכוחות האיראניים.

 

אחד ממפקדי חיל האוויר הישראלי לשעבר אמר לא מכבר שכדי להגיע ל-T-4 ושדות תעופה אחרים שבהם האיראנים מבוססים, או מתקנים שבהם הם משכנים את המילציות, לא צריך לטוס מאות קילומטרים לתדלק באוויר ולהתמודד עם מערך הנ"מ האיראני הכבד. אנחנו יכולים לעשות זאת בקלות יחסית ובאמצעים פשוטים יחסית ובזול כשהם נמצאים בסוריה ואנחנו לא צריכים להגיע אליהם. הפעילות האיראנית הישירה בסוריה שישראל מבליטה היום בדעת הקהל העולמית, מאפשרת לישראל גם ללחוץ ולאיים על משטר אסד וגם על רוסיה, ואפילו על האיראנים עצמם ועל חיזבאללה. כל הגורמים האלה מעוניינים היום - וזה למעשה האינטרס העיקרי שלהם – לשמר ולקדם את היציבות היחסית בסוריה. כל הגורמים האלה: רוסיה, משטר אסד וגם איראן יוכלו לממש את הנכסים הכלכליים ואת ההכנסות משיקום סוריה רק במצב שבו תהיה בסוריה יציבות. במצב של לחימה פעילה קשה יהיה למשוך.

 

צריך לציין שבאיראן קיימת מחלוקת בין המחנה הפרגמטי בראשותו של הנשיא רוחאני, שמעוניין לשפר את מצבו הכלכלי של העם האיראני לבין משמרות המהפכה ובעיקר קאסם סולימאני שאימצו קו רדיקלי מיליטנטי ומעוניינים בעיקר במלחמה נגד ישראל ובהגמוניה איראנית במזרח התיכון.

 

כמו כן, יש לשים לב שהפרסומים בישראל לגבי המעורבות האיראנית הישירה התרחשו כשבועיים לפני שהנשיא טראמפ צפוי להכריז בוושינגטון אם הוא משהה את השתתפות ארה"ב בהסכם הגרעין עם איראן. האיראנים חוששים מעניין זה ולכן ישראל מזכירה להם שפעולת נקם נגדנו עשויה להשפיע על הנשיא טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. הפרישה הזאת תפגע אנושות מבחינה כלכלית באיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים