שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסום ראשון: הקנאביס בבתי המרקחת יהיה זול יותר

  המוצרים יימכרו באריזות של 10 גרם, בטווח מחירים שינוע בין 120 ל-140 שקלים כולל מע"מ, בהתאם לריכוז החומרים הפעילים בהם. "אנחנו לוקחים בחשבון את האוכלוסיות שצורכות קנאביס בכמויות גדולות ונמצא את הדרך לעזור להם, על מנת שלא ייפגעו", אמר מנכ"ל חברת BOL Pharma

  אחרי אינספור דיונים וחששות מפני עלית מחירים, יריית הפתיחה של מהפכת הקנאביס של משרד הבריאות מפתיעה לטובה: עבור רוב החולים, המוצרים שיימכרו מעתה במסגרת הפיילוט של משרד הבריאות יהיו זולים יותר ממחירי הקנאביס הרפואי עד כה.

   

  המוצרים יימכרו באריזות של 10 גרם, בטווח מחירים שינוע בין 120 ל-140 שקלים כולל מע"מ, בהתאם לריכוז החומרים הפעילים (THC ו-CBD) המצויים בהם, דבר שיבשר ירידה במחירי הקנאביס, עבור חלק גדול מהחולים.

   

  הסכם שנחתם בימים האחרונים בין חברת " BOL Pharma", מחלוצות תעשיית הקנאביס הישראלית, לרשת סופר פארם קובע כי החברה תהפוך לספקית העיקרית של מוצרי קנאביס רפואי שלה החל מסוף החודש.

   

  מוצרי הקנאביס יהיו זולים יותר עבור רוב הצרכנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מוצרי הקנאביס יהיו זולים יותר עבור רוב הצרכנים(צילום: shutterstock)

   

  תנאי איכות בינלאומיים

  עד היום, שילמו המטופלים 370 שקל בחודש, ובמידת הצורך עוד 100 עבור הובלה עד הבית, ללא תלות בכמות הקנאביס שנרשמה להם. רוב החולים מטופלים במנות של 20 עד 30 גרם בחודש, ועבור רובם יוזל הטיפול עד שיעור של 30 אחוז. חולים המקבלים 40 גרם קנאביס בחודש ישלמו סכומים דומים לאלה ששילמו עד כה, ואלה שמקבלים יותר ישלמו יותר על פי התמחור החדש.

   

  עבור מאות חולים, שצורכים כמויות גדולות מאוד של קנאביס, הבטיח מנכ"ל החברה, ד"ר תמיר גדו, כי יימצא פתרון. "אנחנו לוקחים בחשבון את האוכלוסיות שצורכות קנאביס בכמויות גדולות ונמצא את הדרך לעזור להם, על מנת שלא ייפגעו". דרך נוספת שנשקלת כעת על ידי חברות הפארמה הפועלות בתחום, היא הגשת מוצרי הקנאביס הרפואי לסל התרופות, במטרה למכור אותם בסבסוד המדינה.

   

  בשלב הראשון, תציע הרשת למכירה תצורות שונות של מוצרים המופקים מהצמח: תפרחת גולמית, יחידות מגולגלות ומוכנות לשימוש, ושמן לצריכה בטיפות. כל המוצרים יונפקו על-ידי רוקחים ייעודיים שהוכשרו בתחום עיי משרד הבריאות.

   

  המהלך מתקיים בהנחיית היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות, כחלק מיישום רפורמת הקנאביס. על פי החלטת ממשלת ישראל מיום 26.6.16 נקבע מתווה ל"מדיקליזציה" של מוצרי הקנביס, אשר יבטיח מחד התוויה נאותה למטופלים, נגישות לטיפול ואספקה של מוצרי קנביס באיכות טובה, ומאידך פיקוח ראוי על המוצר המוגדר כ"סם מסוכן".

   

  במסגרת הרפורמה החדשה, מוצרי הקנאביס אותם ירשום הרופא המטפל יהיו ברמת איכות גבוהה בדומה לנדרש מתרופות. כל חוליה מחוליות שרשרת האספקה של מוצרי הקנביס תהיה חייבת לעמוד ברמת איכות גבוהה ביותר, בהתאם לנהלים לתנאי איכות נאותים בינלאומיים, החל משלב חומר ריבוי צמחי ועד ל"מוצר קנביס" מוגמר המנופק בבית מרקחת.

   

  חברת 'BOL Israel' מאושרת על-ידי משרד הבריאות לגידול ושיווק של קנאביס רפואי ומוצריו משנת 2008. החברה בעלת 100 דונמים של שטח חקלאי המשמש לגידול קנאביס ומספקת פורמולציות למחקרים קליניים עבור תעשיית התרופות. בשנים האחרונות טופלו אלפי חולים קשים בקנאביס מתוצרת החברה, בהם חולי כאב, חולי אפילפסיה, ילדים הלוקים באוטיזם, חולים אונקולוגיים, בעלי מחלות מעיים דלקתיות וחולים פסיכיאטריים.

   

  ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל החברה, אמר: "צרכני הקנאביס בישראל ייהנו עתה ממוצר איכותי יותר, ולמרות עלויות הייצור הגבוהות יותר, שנובעות מהאיכות והתקנים המשופרים, המחיר יהיה אטרקטיבי יותר משיטת התמחור שלפני הרפורמה. חברת BOL Pharma השתדלה להוריד המחיר לצרכן כך ש- 90% מהלקוחות ישלמו בין 240-360 ש"ח לחודש לעומת 370-470 ש"ח בהסדרה הקיימת. מדובר בירידה ממוצעת של 30% במחיר לכ- 90% מהחולים. בשל שיפור איכות המוצר, המטופלים יקבלו כעת מוצר נקי יותר, בעל חיי מדף עדיפים ואחיד, דבר שיאפשר עקביות שתבטיח טיפול אפקטיבי יותר".

   

  ניצן לביא, מנכ"ל סופר-פארם הוסיף: "אנו גאים לשתף פעולה עם משרד הבריאות בישום הרפורמה החדשה ולהנגיש לעשרות אלפי המטופלים נזקקים לקנאביס רפואי את השירות".

   

  מתיקון עולם נמסר: "תיקון עולם פועלת לעשיית רווחים בחול ולא בישראל, ולכן התחייבה לשמור את מחיריה בארץ ברמה הנוכחית, ללא הגבלת זמן, גם כשהמוצרים ימכרו בבית המרקחת".

   

  מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר: "לפי נתונים רשמיים שנמסרו על ידי משרד הבריאות, המינון הארצי הממוצע עומד על 37 גרם בחודש, ויש 7000 מטופלים הנזקקים למינונים מעל 40 גרם בחודש, בהם ילדים אפילפטיים וחולי סרטן, אשר הרפורמה עתידה לפגוע ביכולתם לרכוש את התרופה היחידה המקלה את סבלם. אנו רואים בחומרה רבה את העובדה שלמטופלים אלה אף גורם לא מוכן לספק תגובה ומענה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מחיר הקנאביס ילמטופלים
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים