שתף קטע נבחר

תם עידן קסטרו: נשיא חדש בקובה

אחרי כמעט 60 שנה שבהן שלטו פידל וראול קסטרו בקובה בחרה היום האסיפה הלאומית נשיא חדש: מיגל דיאס-קאנל, שנולד שנתיים אחרי המהפכה. ראול בן ה-86 ישגיח על הנשיא החדש, ולא הרבה צפוי להשתנות

קובה פתחה היום (ה') פרק חדש בתולדותיה עם בחירתו של מיגל דיאס-קאנל לנשיא המדינה במקומו של ראול קסטרו. בכך באו לסופן 59 שנים שבהן שלטו האחים פידל וראול קסטרו במדינה הקומוניסטית, מאז המהפכה שהנהיג פידל בשנת 1959.

 

ראול קסטרו בן ה-86 הריע באולם האסיפה הלאומית אחרי ש-603 מ-604 החברים שהגיעו להצבעה בחרו בקאנל. הנשיא הנכנס, שנולד שנתיים אחרי המהפכה, טיפס במעלה הנהגת המפלגה הקומוניסטית בשלושת העשורים האחרונים, ובחמש השנים האחרונות היה סגנו של קסטרו.

ראול קסטרו עם נשיא קובה הנכנס מיגל דיאס קאנל  (צילום: AFP)
מיגל דיאס-קאנל וראול קסטרו, היום בהצבעה(צילום: AFP)

קאנל ינהיג את קובה תחת עינו הבוחנת של קסטרו, שימשיך לשרת כראש המפלגה הקומוניסטית עד הקונגרס ב-2021 - אז יהיה בן 90. בחודש שעבר, באחד מנאומיו האחרונים, אמר קסטרו: "עברנו דרך ארוכה כדי שהילדים שלנו, אלה בהווה ואלה שיהיו בעתיד, יהיו מאושרים".

 

בחירתו של קאנל לתפקיד אינה מפתיעה, ומינויו לא אמור לעודד את מתנגדי השלטון הקומוניסטי. היורש אמור להמשיך בדרכם של האחים קסטרו, ובנאום אחרי בחירתו אמר: "העם נתן לעצרת הזו את המנדט לספק המשכיות למהפכה הקובנית במהלך רגע קריטי והיסטורי, שיוגדר בזכות כל מה שהשגנו בקידום המודרניזציה במודל החברתי והכלכלי שלנו".

נשיא קובה פידל קסטרו ואחי ראול קסטרו 2002 (צילום: AP)
האחים קסטרו(צילום: AP)
 

קאנל אמר שקובה, כמו תמיד, מוכנה לנהל מו"מ עם ארה"ב אך לא מוכנה לוותר לוושינגטון שדורשת ששינויים יתבצעו בקובה. ב-2015, בפריצת דרך היסטורית, חידשו קובה וארה"ב את היחסים הדיפלומטיים ושנה אחר כך הגיע ברק אובמה לביקור היסטורי באי. מאז המגעים לנרמול היחסים תקועים, ומתחילת כהונת דונלד טראמפ חלה החרפה ביחסים.

 

פידל וראול קסטרו ששלטו בקובה במשך כמעט 60 שנה הפכו את האי הקריבי לשחקן מרכזי במלחמה הקרה, וסייעו לקומוניזם לשרוד למרות קריסת ברית המועצות. ראול קסטרו התמנה רשמית לנשיא ב-2008, אך למעשה החליף את אחיו החולה שנתיים קודם. לפני שנתיים פידל קסטרו הלך לעולמו בגיל 90.

נשיא קובה הנכנס מיגל דיאס קאנל (צילום: EPA)
נולד שנתיים אחרי המהפכה בקובה. הנשיא החדש(צילום: EPA)
  

דיאס-קאנל צפוי להוציא לפועל רפורמות שאותן הציג ראול קסטרו בשנים האחרונות, בהן כאלה שמעניקות יד חופשית יותר לענף התיירות ולמגזר העסקים הקטנים.

 

ההצבעה היום בקובה נערכה יום לפני יום הולדתו ה-58 של קאנל, ובתאריך עם משמעות סמלית גדולה מאוד: יום השנה ה-57 לפלישה למפרץ החזירים, אז ניסה ה-CIA ב-1961 להפיל את פידל קסטרו מהשלטון - אירוע שלטענת קובה היה ההפסד הגדול הראשון של האימפריאליזם האמריקני באמריקה הלטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הנשיא החדש, מיגל דיאס-קאנל
צילום: EPA
מומלצים