שתף קטע נבחר

אחרי הסערה: המיליארדר היהודי ביטל את הפרס לנטלי פורטמן

איש העסקים מוריס קהאן החליט שלא להעביר לשחקנית את הפרס שהתכוון להוסיף על פרס "בראשית", בסך מיליון דולר, לאחר שהודיעה כי לא תגיע לישראל בשל "האירועים האחרונים". "אינני תומך בהחלטתה", מסר

 

נטלי פורטמן (צילום: gettyimages)
נטלי פורטמן(צילום: gettyimages)

איש העסקים מוריס קהאן הודיע אמש (יום ו') על החלטתו שלא להעביר לשחקנית נטלי פורטמן את מיליון הדולרים שהחליט להוסיף לה על זכייתה בפרס "בראשית" לשנת 2018. מוקדם יותר פורסם כי הטקס לא יתקיים השנה בחודש יוני בשל סירובה של פורטמן להגיע לישראל. השחקנית הישראלית-אמריקנית הודיעה כי לא תגיע לישראל לנוכח "האירועים האחרונים" - אך לא ציינה אלו אירועים גרמו לה לבטל את השתתפותה בטקס. ניתן להניח שמדובר בעימותים בגבול עזה, שבמהלכם נהרגו כמה פלסטינים במהלך הפגנות.

 

"אני מאמין בערכים של הפרס ויש לי הערכה רבה למייסדי קרן בראשית, וליו"ר שלה סטן פולוביץ'", אמר קהאן עם פרסום החלטתו. "כולנו מאמינים באותן מטרות של עשיית טוב לאחר. אינני תומך בהחלטתה לבטל את ההופעה עקב מה שהיא מכנה 'האירועים האחרונים בישראל'. יחד עם קרן בראשית אנו נדאג לארגוני זכויות נשים, שעבורן הוקם קרן מענקי ההתאמה בסך 2 מיליון דולרים, ואשר תרמתי לה יחד עם קרן מייקל בלומברג. אלו לא יושפעו בשום אופן. הפרס יועבר על ידי קרן פרס בראשית, ולא על ידי גב 'פורטמן, ואני מקווה שפילנתרופים אחרים יתמכו במטרה חשובה זו - של שוויון והעצמת נשים".

 

שלשום הודיעה ועדת הפרס כי היא "כואבת" בשל הידיעה שלפיה פורטמן לא תיקח חלק בטקס. נציגיה של נטלי פורטמן עדכנו את הקרן כי "האירועים האחרונים בישראל מטרידים מאוד את גב' פורטמן והיא אינה מרגישה בנוח להשתתף באירועים ציבוריים בישראל וכן אינה יכולה להמשיך ולשתף פעולה עם קיום הטקס במצפון שלם". לאחר מספר שיחות עם פורטמן ונציגיה הובן על ידם כי החלטתה איננה ניתנת לשינוי.

 

ועדת פרס בראשית, הידוע גם כ"נובל היהודי", הודיעה תחילה כי הפרס יוענק לפורטמן בכל מקרה - למרות שהטקס בוטל. "מארגניה חוששים כי החלטה של פורטמן תגרום ליוזמה הפילנטרופית להפוך פוליטית, דבר שניסינו להימנע ממנו בחמש השנים האחרונות", נמסר מהקרן. בנובמבר האחרון הודיעה ועדת הפרס כי פורטמן תקבל פרס של מיליון דולר, סכום שייתרם לארגון לפי בחירתה, ובכך הצטרפה פורטמן לרשימת מקבלי הפרס שמונה שמות כמו ראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, השחקן מייקל דאגלאס, הכנר יצחק פרלמן ואחרים.

 

נטלי פורטמן (צילום: gettyimages)
נטלי פורטמן(צילום: gettyimages)

כחודש לאחר מכן הודיעה ועדת הפרס כי סכום הפרס של פורטמן יוכפל ל-2 מיליון, בשל תרומתו של הפילנטרופ הישראלי מוריס קהאן. פורטמן הודיעה כי בכוונתה לתרום את סכום הפרס לארגוני שוויון זכויות לנשים בתחומים כמו חינוך, כלכלה, בריאות ופעילות פוליטית.

 

סטן פולובץ, יושב ראש, מייסד שותף ומנכ"ל קרן "בראשית", מסר: "נטלי פורטמן היא שחקנית מצוינת, יזמית חברתית מסורה ובן אדם נפלא. צוות הקרן נהנה להכיר אותה במהלך ששת החודשים האחרונים, להעריך את אישיותה ולכבד את זכותה שלא להסכים עם החלטות ממשלת ישראל. למרות זאת, התאכזבנו מהחלטתה לא להשתתף בטקס פרס בראשית בירושלים מסיבות פוליטיות. לצערנו, החלטתה עלולה לגרום לפוליטיזציה של העשייה הפילנתרופית הענפה שלנו ואף להשליך אותנו אל תוך דיון פוליטי שכלל לא רצינו לקחת בו חלק."

 

"המשימה של פרס בראשית היא יצירת במה שאיננה פוליטית, בה ניתן להתאחד סביב הישגיי העם היהודי התורמים לאנושות כולה; להרהר במשמעות האמיתית של הזהות היהודית וערכיה במאה העשרים ואחת; לחזק את הקשר בין מדינת ישראל לבין יהדות התפוצות ולחגוג את גאוותנו היהודית - במיוחד בשנת העצמאות ה-70 למדינת ישראל. לאכזבתנו השנה לא נוכל להגשים חזון זה במלואו."

 

"אנו מתנצלים עמוקות בפני כל מי שנפגע בשל החלטה זו, במיוחד בפני אותם מאות האורחים שתיכננו להגיע לטקס בירושלים לכבודה של נטלי פורטמן ולציון תרומתן הענפה של נשים יהודיות לאנושות כולה. קרן פרס בראשית תישאר מחויבת להעניק השנה מענקים לקידום שוויון והעצמת נשים בישראל וברחבי העולם."

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב בתגובה על החלטתה של פורטמן: "הצטערתי לשמוע שנטלי פורטמן נפלה כפרי בשל לידיהם של תומכי ה-BDS. נטלי, שחקנית יהודיה שנולדה בישראל, מצטרפת למי שמתייחס לסיפור ההצלחה והפלא של תקומת ישראל כ'סיפור על חושך וחושך'"

 


פורסם לראשונה 20/04/2018 17:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים