שתף קטע נבחר

צה"ל יתחקר את הרג בן ה-15: "חמאס משתמש בנערים כמגן אנושי"

תיעוד מותו של מוחמד איוב מירי צלף ליד גבול עזה הוביל לסערה. בצה"ל אמרו כי "חמאס פועל באופן מכוון לסיכון נערים בכך שהוא שולח אותם אל הגדר"

 

 

התייחסות ראשונה של צה"ל להרג הנער בן ה-15 בהפגנות ליד הגדר בגבול, לאחר שתיעוד מותו הוביל לסערה. בצה"ל אמרו כי מותו יתוחקר באופן יסודי וציינו כי חמאס "פועל באופן מכוון לסיכון נערים, בכך שהוא שולח אותם אל הגדר כדי שישמשו בפועל כמגן אנושי למימוש מטרותיו".

 

הנער מוחמד איוב היה אחד מארבעת הפלסטינים שנהרגו אתמול בהפגנות סמוך לגדר. תיעוד מותו על ידי צלף הפך לוויראלי, והוביל לתגובות חריפות. שליח האו"ם למזרח התיכון אמר כי "ישראל יורה בילדים", והאיחוד האירופי דרש לפתוח בחקירה. הערב סיפרה אימו כי הזהירה אותו לבל יגיע אל הגדר, אך הוא לא שעה לתחינות.

אימו של מוחמד איוב שנהרג מירי צלף בגבול עזה (צילום: רויטרס)
אימו של מוחמד איוב עם תמונת בנה(צילום: רויטרס)

חולייה של מחבלים (צילום: דובר צה
התמונה שפרסם דובר צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

בדובר צה"ל אמרו כי "אתמול התקיימו הפרות סדר אלימות ביותר בהשתתפות כעשרת אלפים איש, במהלכן הושלכו מטעני חבלה ובקבוקי תבערה, ונעשו ניסיונות רבים להשחית את הגדר ולפגוע בה. הכוחות הפעילו אמצעים רבים לפיזור הפגנות, ובמקרים מסוימים, משלא היה מנוס וכלל האמצעים לא מנעו את הסכנה, ביצעו ירי לפי כללי הפתיחה באש".

 

בצה"ל אמרו כי "כל מקרה בו נטען כי אדם נהרג מירי צה"ל - וכך גם מותו של הנער בן ה-15 - מתוחקר באופן יסודי על ידי דרגי הפיקוד הרלוונטים ונבדק על ידי מנגנון התחקור המטכ"לי. ממצאי התחקירים מועברים לפרקליטות הצבאית".

הפרות סדר ברצועת עזה (צילום: דובר צה
הפרות סדר אתמול בגבול עזה(צילום: דובר צה"ל)

הפרות סדר ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הפרות סדר ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הפרות סדר ברצועת עזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לפי הודעת הצבא, "צה"ל פועל באופן שוטף להפקת לקחים מבצעיים ולצמצום מספר הנפגעים מירי במרחב המכשול הבטחוני. למרבה הצער, חמאס פועל באופן מכוון ומתוכנן לסיכון אזרחים, כאשר מדי שבוע הוא מציב בחזית הפרות הסדר האלימות ילדים צעירים, נערים ונשים, הנשלחים לגדר ומשמשים בפועל 'מגן אנושי' למימוש מטרות חמאס. צה"ל שב ומזהיר את האזרחים מהתקרבות לגדר ונטילת חלק באירועים האלימים ובפיגועים. צה"ל ימשיך לפעול באופן מקצועי ובנחישות להגנה על אזרחי ישראל ועל תשתיות הביטחון".

 

בתמונה שהפיץ צה"ל (בתחילת הכתבה) ניתן לראות אחת משיטות הפעולה לביצוע פעילות טרור והרס התשתית בכסות העשן וההפגנות - חוליה של מחבלים בהם נערים מציתים את התשתית הביטחונית, ואז חוליה נוספת ממתינה ומושכת את התשתית המוצתת באמצעות חבל עד לעקירתה, לשם חדירה לשטח ישראל לטובת ביצוע פיגועים בשטח ישראל.

 

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן לאירוע ואמר כי "האשמים היחידים במות הנער הם ראשי חמאס". לדבריו, "אותם מנהיגים פחדנים שמסתתרים מאחורי ילדים ונשים ושולחים אותם קדימה כמגן אנושי, כדי שהם יוכלו להמשיך לחפור מנהרות ולבצע פעולות טרור נגד מדינת ישראל. אנחנו כבר מכירים מן העבר שימוש לצרכי טרור במתקני אונר"א, בבתי חולים ובמסגדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים