שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גלולה לגבר: מדענים פיתחו תרופה שקוטלת זמנית הזרעונים

  חוקרים אמריקנים פיתחו תרופה חדשה הקוטלת למשך ימים ספורים את הזרעונים ומונעת הריון. ניסויים שבוצעו בקופים הראו כי התרופה בטוחה והזרעונים חוזרים לפעולה תקינה

  צעד נוסף לקראת פיתוח גלולה לגבר: מדענים אמריקנים פיתחו תרופה שהצליחה למנוע מהזרעונים לתפקד למספר ימים. הניסוי שבוצע בקופים הראה כי לאחר תום פעולת התרופה בגוף, חזרו הזרעונים לתפקד באופן תקין. הממצאים פורסמו בגיליון החדש של כתב העת הרפואי PLOS ONE.

   

  האמצעים למניעת הריון לגבר כוללים כיום את הקונדום או הליך כירורגי של קשירת צינורות הזרע. מספר מחקרים קליניים עוסקים כיום בניסיונות לפתח גלולה הורמונלית בגברים, שתדכא את יצירת הזרעונים, אולם טרם פורסמו תוצאות משמעותיות ובטוחות לאדם בניסויים אלה.

   

  גלולות לגבר (צילום: shutterstock)
  גלולות לגבר. מונעים מהזרעונים מלפעול לכמה ימים(צילום: shutterstock)

   

  אחרי 18 יום חוזרים לפעילות תקינה

  כעת מדווחים החוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה כי הצליחו לפתח מרכיב בשם EP055. הוא נקשר לחלבונים שבזרעונים, מאט את תנועתיות הזרעונים, ובכך מונע מהם להפרות את הביצית. בניגוד לגלולה למניעת הריון, המרכיב אינו משפיע או פוגע במערכת ההורמונלית.

   

  בניסוי ניתן עירוי של המרכיב החדש לקופי מעבדה זכרים מסוג "מקוק רזוס". 30 שעות לאחר מתן העירוי, לא נמצאה כל תנועתיות בזרעוני הקופים. לאחר 18 ימים חזרו הזרעונים לפעולה תקינה.

   

  אף שמדובר בפריצת דרך, החוקרים הדגישו כי המחקר נמצא רק בראשיתו, ויהיה צורך בניסויים רבים נוספים עד שניתן יהיה לפתח על בסיס המרכיב הזה גלולה לגבר.

   

  וכך נראה הקונדום החזק בעולם:

   

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לא לרק לנשים. גלולה למניעת הריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים