שתף קטע נבחר

רזים עם כרס? אתם בסיכון כפול להתקף לב

חוקרים מצאו סיכון גבוה פי 2 להתקף לב אצל אנשים עם השמנה בטנית, גם אם אינם סובלים מהשמנה בשאר חלקי הגוף. "רופאים לא צריכים להניח שאם ה-BMI של המטופל תקין, הלב שלו לא בסכנה", אומר החוקר הראשי

עדות נוספת לנזקים הבריאותיים של השמנה בטנית: חוקרים מצאו כי כרס מגבירה את הסיכון להתקף לב, גם אם האדם שנושא אותה איננו סובל מעודף משקל משמעותי. הממצאים הוצגו בכנס האחרון של האגודה האירופית לקרדיולוגיה.

 

במחקר החדש נבדקו 1,700 איש בגילאי 45 ומעלה, אחריהם עקבו החוקרים משנת 2000 עד 2016. אלה שהיו בעלי מדד BMI (משקל חלקי הגובה בריבוע) תקין, אך בעלי אחוז שומן בטני גבוה, היו בסיכון גבוה פי 2 ללקות בהתקף לב, לעבור צנתור או למות מבעיות לבביות, בהשוואה לאלה שלא סבלו מהשמנה בטנית.

 

"הבטן היא לרוב המקום הראשון שבו השומן מצטבר", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר חוזה מדינה-אינוחוסה מהמאיו קליניק שבארה"ב, "אנשים שמסווגים כבעלי עודף משקל על פי מדד ה-BMI, אך אין להם השמנה בטנית, נמצאים בבריאות טובה מזו של אלה בעלי השמנה בטנית. רופאים לא צריכים להניח שאם ה-BMI של המטופל תקין הלב שלו לא בסכנה. על הרופאים למדוד את שומן הבטן, כדי להעריך נכונה את הסיכון מעודף המשקל".

 

גבר עם כרס (צילום: shutterstock)
סיכון כפול להתקף לב. השמנה בטנית(צילום: shutterstock)
 

"אם השומן שלכם בבטן גדול יותר מהיקף האגן שלכם, גשו לרופא לבדיקת לב", ממליץ ד"ר מדינה-אינוחוסה, "מבנה גוף רזה עם בטן שמנה מרמז על אורח חיים יושבני, מסת שרירים נמוכה וצריכה מרובה של פחמימות ריקות. אם יש לכם כרס, המטרה צריכה להיות הפחתת היקף המותניים, יותר מאשר ירידה כללית במשקל. התאמנו, עלו במדרגות, רדו מהאוטובוס תחנה אחת קודם ולכו ברגל, בצעו אימוני חיזוק שרירים והפחיתו את צריכת הפחמימות".

 

השמנת יתר בישראל: יותר ויותר ילדים משמינים

על פי נתוני שרותי בריאות כללית, אחד מכל חמישה תושבי מרכז הארץ ואחד מכל ארבעה תושבי הפריפריה סובלים מהשמנת יתר. נשים בישראל סובלות מהשמנה יותר מגברים: 26% מהנשים מוגדרות כסובלות מהשמנת יתר, לעומת 21% מהגברים.

 

הערים בהן שיעור ההשמנה הוא הגבוה ביותר בישראל הן נצרת, רהט, עכו, צפת ואשקלון. שיעורי ההשמנה הנמוכים ביותר בישראל הן בגבעתיים, תל אביב, רמת גן, זכרון יעקב ורמת השרון.

 

בטן של אישה (צילום: shutterstock)
גם אם אתם רזים ברוב הגוף, השומן בבטן הוא מקור לדאגה(צילום: shutterstock)
 

השמנת היתר לא פוסחת גם על ילדים: מנתוני משרד הבריאות עולים ממדי התופעה מצפון ועד דרום: שיעור הילדים השמנים בשדרות עומד על 49%, כלומר כל ילד שני סובל מהשמנת יתר. אחרי שדרות מככבות שלוש ערים ערביות: טירה עם 48% השמנת יתר בילדים, טייבה (47%) וסחנין (31%).

 

במקום השני בקרב הערים היהודיות עומדת אשקלון, עם 38% השמנה - 40% מהבנים ו־37% מהבנות. אחד מכל עשרה ילדים בעיר מוגדר כסובל מהשמנה חמורה. מיד אחריה ניצבת דימונה, עם 37% השמנה - שם לראשונה הבנות מנצחות את הבנים כש־39% מהן סובלות מהשמנה, בעוד אצל הבנים הנתון עומד על 35%. בת־ים ובאר־שבע לא מפגרות בהרבה, עם 36% השמנה. בנצרת, בעפולה, בנהריה ובאילת שיעורי ההשמנה מגיעים ל־34% מכלל ילדי כיתות ז'.

 

בערים הגדולות - תל־אביב, ירושלים וחיפה - שיעורי ההשמנה נמוכים יותר, אך לא בהרבה. בחיפה 32% מהילדים שמנים, מהם שבעה אחוזים סובלים מהשמנה חמורה; בירושלים 30%, כשרק שלושה אחוזים סובלים מהשמנה חמורה; ובתל־אביב 28% מהילדים סובלים מהשמנה, מהם חמישה אחוזים שסובלים מהשמנה חמורה. הערים שסוגרות את מצעד ההשמנה, הן: אלעד (22%), רמת־השרון והוד־השרון (23%), מודיעין־מכבים־רעות ורעננה (25%).

 

עולם הולך ומשמין: עובדות על מגפת ההשמנה העולמית

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עדיף להתרכז בהורדת השומן מהבטן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים