שתף קטע נבחר

ממשלת הודו חוקקה: עונש מוות על אונס ילדות

אחרי שמקרה אונס ורצח של ילדה בת 8 הוציא אלפים להפגנות המוניות ברחבי הודו, הממשלה כינסה דיון חירום - והחריפה את המלחמה באלימות מינית נגד נשים וילדות

 

 

הממשלה ההודית התכנסה היום (א') לדיון חירום והעבירה החלטה להטיל עונש מוות על מורשעים באונס ילדות מתחת לגיל 12. ההחלטה נעשתה על רקע גל מחאה במדינה לאור שרשרת מקרי אלימות מינית מזעזעים נגד קטינות.

 

ראש הממשלה נרנדה מודי כינס את דיון החירום, לאחר שרבים מתחו ביקורת חריפה על ממשלו על כך שאינם פועלים מספיק כדי להגן על נשות הודו. המחאות מהוות אתגר מרכזי עבור מודי, שמתכוון להתמודד על כהונה נוספת בבחירות הכלליות שיתקיימו במאי 2019.

 

בדיון הוחלט בנוסף לעדכן את החוק במדינה, כך שיוחמרו העונשים שיוטלו על מורשעים באונס נערות מתחת לגיל 16.

הודו הפגנות מחאה אונס נשים ילדה בת 8 (צילום: רויטרס)
הפגנות המוניות נגד הממשלה(צילום: רויטרס)

הודו הפגנות מחאה אונס נשים ילדה בת 8 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הודו הפגנות מחאה אונס נשים ילדה בת 8 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

בשבוע שעבר נרשם גל מחאה שלא נראה זה שנים נגד אלימות מינית כלפי נשים. אלפים הפגינו ברחבי הודו - בבירה ניו דלהי, במומביי ובערים אחרות, ודרשו מממשלת הודו לזרז את ההליכים המשפטיים נגד חשודים באונס. בכמה ערים ברחבי הודו התקיימו שביתות, והמשתתפים בהן הדליקו נרות. גם כוכבים מבוליווד, תעשיית הסרטים ההודית, הצטרפו למחאה.

 

הזעם הציבורי האחרון התעורר בעקבות פרשת האונס והרצח של ילדה בת 8 באזור חבל קשמיר. מהחקירה עולה כי הילדה נחטפה, סוממה והוחזקה בשבי, ושם אנסו אותה שמונה גברים הינדים. גופתה נמצאה בינואר, אבל הרשויות השתהו מאוד בטיפול בפרשה, והחישו את מאמציהן רק אחרי שכמה פעילים פתחו בקמפיין בדרישה לחקירה רצינית.

 

רבים מהמפגינים מיקדו את הזעם שלהם במפלגת השלטון ההינדית והאשימו אותה כי בפרשת האונס בקשמיר צידדה תחילה באנסים. הילדה שנאנסה ונרצחה הייתה מוסלמית, ואילו החשודים באונס היו כאמור הינדים.

 

את ההפגנות ליבתה פרשה נוספת, שבה נחטפה ונאנסה נערה במדינת המחוז אוטר פרדש שבצפון הודו. בשתי הפרשות שעוררו את גל המחאה הנוכחי נעצרו עד כה תשעה חשודים, בהם חבר פרלמנט ממפלגת השלטון וארבעה שוטרים.

ראש ממשלת הודו נרנדה מודי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ממשלת הודו נרנדה מודי(צילום: AFP)
 

בשבוע שעבר דווח על פרשת אונס ורצח נוספת, במדינת המחוז גוג'רט, במערב הודו. מפקד המשטרה, סטיש שרמה, סיפר: "הגופה נמצאה ב-6 באפריל ליד כביש מהיר ובנתיחה שלאחר המוות התברר כי הילדה עברה תקיפה מינית ונרצחה בחניקה ביום שלפני כן". הוא סיפר כי הילדה הייתה בת 11 במותה.

 

בחברה ההודית מתרשמים כי האלימות נגד נשים גוברת למרות מהלך שנעשה בשנת 2013 ושבמסגרתו הוקשחו החוקים למניעת אלימות נגדן. חודשים לפני הקשחת החוקים, בשנת 2012, יצאו המונים לרחובות בעקבות פרשה מחרידה שבה עברה צעירה אונס קבוצתי והתעללות ממושכת לעיני בן זוגה, אחרי שהשניים חזרו מבילוי ועלו לאוטובוס בניו דלהי. שבועות אחר כך מתה מפצעיה. מאות אלפים הפגינו אז ברחבי הודו בדרישה להחמיר את החוקים נגד אונס. בעקבות גל המחאה ההוא הוכפל עונש המאסר לאנסים כך שיעמוד על 20 שנה. מעשים כגון מציצנות, מעקב והטרדה וסחר בנשים הוכרזו כעבירות פליליות. חברי הפרלמנט ההודי קבעו אז גם כי בגין פשעים מחרידים אפשר יהיה להעמיד לדין כבר בגיל 16 את הנאשם כאילו מדובר בבגיר.

 

לפי הנתונים שבידי הרשויות בהודו בשנת 2016 נרשמו במדינה כ-40 אלף מקרי אונס – עלייה מ-25 אלף בשנת 2012. פעילים למען זכויות הנשים מעריכים כי אלפי מקרי אונס נוספים המתחוללים מדי שנה אינם מדווחים לרשויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחאות בהודו נגד טיפול הממשלה במקרי אונס
צילום: רויטרס
מומלצים