שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "פרסום דו"ח שמגר בעת הזו עלול לפגוע בהחזרת שבויים"
  הצנזורית הראשית, תא"ל אריאלה בן אברהם, העידה היום בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדורשת לפרסם את הדו"ח שהוגש לממשלה ב-2012. "שיח בנושא דו"ח שמגר בעת הנוכחית פוגע בביטחון המדינה". פרופ' גולדין: "לא להחזיר את גופת המהנדס שחוסל לעזה"

   

   

  "פרסום דו"ח שמגר בעת הזו עלול לפגוע במאמצים להשבת השבויים והנעדרים, לעיכובים, ולעלייה במחיר". כך אמרה היום (א') הצנזורית הראשית, תת-אלוף אריאלה בן אברהם, שהעידה בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון והסבירה מדוע בחרה לאסור את פרסום הדו"ח.

   

  בית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דן היום בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד משרד הביטחון, בדרישה לפרסם את הדו"ח הסופי של ועדת שמגר מ-2012 כפי שהוגש לממשלה ולשר הביטחון. הדרישה היא לפרסם גם את המלצות הוועדה לגיבוש המדיניות לניהול משא ומתן עתידי בנושא שבויים ונעדרים (שו"ן) ישראלים.

   

  ירון בלום ואריאלה בן אברהם (צילום: מוטי קמחי)
  ירון בלום ואריאלה בן אברהם, בדיון בעתירה, היום(צילום: מוטי קמחי)

  "התמונה שעולה היא כאילו אני נגד דיון ציבורי או מנסה למנוע אותו, ואני טוענת שלא כך", אמרה תת-אלוף בן אברהם. "אני סבורה שדיון ציבורי בסוגייה כואבת זו הוא חשוב, ערכי ולגיטימי, אך טוענת משהו אחר. לא דין דיון ציבורי בנושא השבת שבויים ונעדרים כדין שיח בנושא הדו"ח שנכתב על יד השופט שמגר. מאז הפרסום  אירעו עוד כמה דברים ויש כרגע שתי גופות של חיילי צה"ל ושני אזרחים ישראלים שמוחזקים בידי חמאס, והפרשייה נדונה בימים אלה. לכן אני סבורה ששיח בנושא דו"ח שמגר בעת הנוכחית פוגע בביטחון המדינה".

   

  פרופ' שמחה גולדין. "שלא יסתתרו מאחורי המצרים" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
  פרופ' שמחה גולדין. "שלא יסתתרו מאחורי המצרים"(צילום: עמית שאבי)

  תא"ל בן אברהם הוסיפה: "קיימתי התייעצויות רבות בנושא עם מומחים לנושאי מודיעין, הממונה על השו"ן הקודם והנוכחי מטעם משרד ראש הממשלה, ועם מזכיריהם הצבאיים של שר הביטחון וראש הממשלה ועם שר הביטחון. קראתי ממצאים ולקחים של עסקאות קודמות, דו"חות מודיעין בנושא, הקמתי צוות ביחידה שיבחן את משמעות הפרסום/אי פרסום. ראש אמ"ן המליץ ויעץ, הוא מצוי ברזי הפרטים של המאמצים עצמם, אבל במקרה זה התבקשה חוות דעתי והחלטתי שלא לאפשר את פרסום הדו"ח, על סמך ההתייעצויות וחוות הדעת של גורמי המודיעין".

   

  עו
  עו"ד אליעד שרגא

  "צריכה להיות עמדה נחרצת"

  פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין התראיין הבוקר (יום א') לאולפן ynet והתייחס לדרישה בישראל שלא לאפשר לקבור בעזה את פאדי אל-בטש, המהנדס הפלסטיני שחוסל במלזיה. "מהיום הראשון אנחנו מבקשים מראש הממשלה ומכל הגורמים להפעיל לחץ על חמאס להביא את הדר ואורון שאול לישראל. המשפחה של המהנדס רוצה שיקברו אותו בעזה. הם הקימו סוכת אבלים. צריכה להיות עמדה נחרצת של הממשלה וביקשנו מכל חברי הקבינט שיסבירו לראש הממשלה שיש כאן הזדמנות להפעיל לחץ על חמאס, כפי שאנחנו דורשים מזה שלוש וחצי שנים, ושבשום פנים ואופן הגופה של המחבל לא תיכנס לעזה, לא דרך ישראל וכמובן לא דרך המצרים. שלא יסתתרו מאחורי המצרים ויגידו שהמצרים פותחים את מעבר רפיח ונותנים את זה. אין דבר כזה. מדינת ישראל צריכה לעמוד נחרצת כנגד האפשרות הזאת בדיוק כפי שמדינת ישראל תעמוד נחרצת אם חמאס יעביר טילים דרך המעבר ברפיח".

   

  "אנחנו כמשפחה הצלחנו לייצר קונצנזוס במועצת הביטחון נגד החזקת החללים שלנו בידי חמאס", הוסיף פרופ' גולדין. "יש מסמך מאוד ברור של הצלב האדום והקונגרס האירופאי הכריז על זה כתוצאה ממאמץ קשה שלנו. יש פה הסכמה בינלאומית להפעיל לחץ על הרשות ועל חמאס. ממשלת ישראל וכמובן שר החוץ צריכים לקחת את זה, צריכים להשתמש בזה, שני הכלים האלה ביחד הם כלים שיביאו את הדר ואורון מהר מאוד לישראל".

   

  אתה מרגיש שנעשית עבודה אינטנסיבית כדי להשיב את בנך הביתה?

  "המתאם החדש כבר חצי שנה בתפקיד, וזה לא התפקיד שלי לשפוט אותו, התוצאות ישפטו אותו. אבל אני מזכיר לכולם שהוא מתאם בסה"כ, הוא שליח של ראש הממשלה, שהוא זה שצריך לקבל החלטות והוא לא מקבל את ההחלטות. ראש הממשלה והקבינט צריכים לייצר מצב עבור המתאם שיילך לעשות מו"מ. הם לא מייצרים את המצב הזה כל עוד הם נותנים לחמאס את מה שהוא רוצה. כרגע לא נראה לי שנותנים למתאם לעבוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים