שתף קטע נבחר

ביהמ"ש סירב לשחרר את נכסי שאול אלוביץ'; יקבע לו דמי קיום עד סוף השנה

בעל השליטה בבזק, שכל רכושו הוקפא במסגרת תיק 4000, ביקש לשחרר מיידית את קרן הפנסיה שלו שבה קצבה חודשית של 46 אלף שקל ברוטו, וטען שמדובר בדמי מחיה סבירים. השופט החליט לשחרר סכום חד-פעמי שיספיק עד סוף 2018 ושאול ואיריס אלוביץ' יגישו מסמכים לפני שיוחלט מהו

שופט בית המשפט השלום בת"א, עלאא מסארווה, דחה היום (ב') את בקשתם של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ואשתו איריס, לשחרר את כל רכושם שהוקפא במסגרת תיק 4000. מדובר בנדל"ן, כלי רכב יוקרתיים, חשבונות בנק, חפצי אומנות, תכשיטים, טבעות, עגילים ושעוני יד בשווי של עשרות מילוני שקלים.

  

תיק הנכסים המלא של האלוביצ'ים נחשף

 

קודם לכן נעתר השופט מסארווה לבקשת אחיו של שאול, יוסי אלוביץ' והורה למשטרה לשחרר כ-63% מתיק ני"ע שהוא מחזיק במשותף עם אחיו שאול.

  

במקביל, דחה השופט גם את בקשתו של אלוביץ' לשחרר לידיו באופן מיידי דמי קיום של 46,508 שקל ברוטו - קצבת הפנסיה החודשית שלה הוא זכאי עם הגיעו לגיל 70.

  

"הפתרון המוצע אינו מתאים לשלב הדיוני המוקדם בו מצוי ההליך (...) סבורני שיש להורות על שחרור סכום כסף חד פעמי למבקשים וזאת בראיה צופה פני חודשים רבים עד סוף השנה הנוכחית, אלא שאין בידי לקבוע 'תנאי מחיה סבירים' בעניינים".

  

השופט הורה לבני הזוג, המיוצגים על ידי עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, להגיש תצהירים בהם יפרטו את הוצאותיהם החודשיות הבסיסיות, על מנת שייפסק סכום שיעמוד על קרקע מוצקה ככל הניתן. כמו כן, על המבקשים לפרט הכנסותיהם (או למעשה להצהיר מעל העדר הכנסות). השופט הסכים בשלב זה לשחרר חשבון שבו כ-38 אלף שקל שבו נמצאת קצבת הזקנה של אלוביץ'.

  

מידתיות ותנאי מחייה בסיסיים

לפי החלטת השופט עלאא מסארווה, "אין להמעיט ערך בעוצמת הפגיעה בבני הזוג אלוביץ', בזכויותיהם הבסיסיות והחוקתיות, בפרט בצל חזקת החפות ממנה הם זכאים ליהנות". לדברי השופט, השניים טרם הורשעו ואף טרם הוגש נגדם כתב אישום. "מדובר בקניינם של המבקשים, רכוש המוגן לפי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו".

 

השופט מסארווה מתייחס לטענתו העיקרית של שאול אלוביץ' בבקשה לשחרור הנכסים, בה טען שמכוח עקרון המידתיות יש לאפשר לו להתקיים בכבוד בזמן שהחקירה ממשיכה להתנהל כשכידוע חקירה שכזו עלולה להימשך חודשים ארוכים. "אלוביץ טוען כי צווי התפיסה מוטטו אותו כלכלית", כך מסארווה, "וזו כמובן אינה מטרת התפיסה והקפאת הנכסים".

 

לפי מסארווה, יש לשחרר סכום כסף מסוים שיבטיח לבני הזוג אלוביץ' אמצעי מחייה סבירים. "אמצעי מחייה סבירים לא נועדו להבטיח לנחקר את רמת החיים שהורגל אליה", הוסיף השופט, "אלא רמת חיים סבירה. המבחן לאמצעי מחייה סבירים, אם כך, הוא מבחן אובייקטיבי, אשר משולבים בו גם יסודות סובייקטיביים". אולם לפי השופט אין בפניו "די נתונים לקבוע 'תנאי מחייה סבירים' בעניינם של בני הזוג אלוביץ'".

 

כאמור, מסארווה מבקש לפסוק סכום חד פעמי שיאפשר לבני הזוג את אותם אמצעי מחייה סבירים, אולם לצורך כך עליו לאמוד מהו סכום זה בהתייחס אליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שאול אלוביץ' איש עסקים פרשת בזק 4000 בית משפט השלום תל אביב הארכת מעצר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים