שתף קטע נבחר

תיק הנכסים המלא של האלוביצ'ים נחשף

בעל השליטה בבזק שאול ואישתו איריס, החשודים בתיק 4000, ביקשו מביהמ"ש לשחרר נכסים שהמשטרה הקפיאה בשווי עשרות מיליונים: 7 בתים בת"א, בית בגבעתיים, 3 רכבי יוקרה מסוג מרצדס ואאודי, תיק ני"ע, כספי ירושה, 7 חשבונות בנק, חפצי אומנות, תכשיטים ושעוני יד. "אי אפשר להתקיים, תפסו גם מתנות לבר מצווה"

בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ' ורעייתו איריס אלוביץ', החשודים בעבירות שוחד והלבנת הון במסגרת תיק 4000, פנו הבוקר (ג') לבית משפט השלום בתל אביב בדרישה לשחרר את הנכסים שנתפסו אצלם במסגרת חקירת המשטרה. "מדובר בתפיסה רחבת היקף שאינה מאפשרת לבני הזוג להתקיים", נכתב בבקשה.

 

סוף עידן בבזק: רודב ותורג'מן נבחרו לדירקטורים במקום שאול ואור אלוביץ'

אלשטיין חוזר למירוץ? נתי סיידוף נסוג מעסקת בזק

בזק נקנסה ב-30 מיליון שקל על פגיעה בתחרות

 

בבקשה שהוגשה באמצעות עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, באי כוחם של בני הזוג, מצוין כי במקביל למעצרם לפני מספר שבועות, נתפס רכושם מכוח צווי תפיסה שהוצאו במעמד צד אחד. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מדובר בכל רכושם של בני הזוג אלוביץ' בשווי מוערך של עשרות מיליוני שקלים הכולל נדל"ן, כלי רכב, חשבונות בנק, חפצי אומנות, תכשיטים ושעוני יד.

 

על פי הבקשה שהוגשה היום, מדובר בזכויות בשמונה נכסים - 7 בתל אביב ו-1 בגבעתיים: שלושה בתים ברחוב יונתן (29, 31 ו-33) בשכונת צהלה בתל אביב; בית אחד ברחוב יואב 24 בתל אביב; בית אחד ברחוב ליברמן 10 בתל אביב (שנמצא בבעלות משותפת עם אחיו של אלוביץ', יוסף); בית אחד ברחוב יחזקאל 16 בתל אביב (שגם נמצא בבעלות משותפת עם אחיו של אלוביץ', יוסף); ובית אחד ברחוב המורד 6 בגבעתיים שלדברי אלוביץ' נמכר.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

כמו כן על פי הבקשה הוטל צו עיקול על קרקע בגודל של כ-10 דונם ביישוב ביצרון שנמצאת בבעלות אחיו של אלוביץ', יוסף. בנוסף הוטלו צווי עיקול על רכב מרצדס 350 הרשום על שמו של אלוביץ', רכב אאודי S3 בבעלות בנם של בני הזוג ליאור ורכב אאודי נוסף הרשום על שם איריס אלוביץ'.

 

כמו כן הוקפאו כספים (בשווי לא ידוע) בשבעה חשבונות בנק שונים – שלושה בדיסקונט וארבעה בבנק הבינלאומי; תיק ני"ע בבית ההשקעות IBI וכספים שנתנו בירושה מהוריהם לאלוביץ' ואחיו; פוליסות ביטוח של שאול ואיריס אלוביץ' וכאמור חפצי אומנות, תכשיטים ושעוני יד.

 

"אי אפשר להתקיים"

באי כוחם כותבים לבית המשפט: "מדובר בתפיסה רחבת היקף שאינה מאפשרת למבקשים להתקיים ובוודאי שאינה משאירה להם תנאי מחיה סבירים". בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי בני הזוג פנו לבית המשפט בדרישה לקבל את צווי התפיסה שהוצאו במעמד צד אחד על ידי חוקרי להב 433 במסגרת החקירה. אתמול קיבל השופט עלאא מסארווה את בקשת בני הזוג והורה למשטרה להעביר לעיונם את הצווים.

 

"בקשה להארכת מעצרו של אדם", כתב השופט מסארווה בהחלטתו, "היא חלק מחומר החקירה בתיק אך לא יימצא בר דעת שיטען כי מדובר בחומר חסוי. כך, גם לגבי דו"ח חיפוש והחלטת בית משפט ליתן צו חיפוש... קביעה אחרת אינה עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית השומרת על זכויות הפרט מפני הרשות".

 

למרות ההחלטה הזו, לדברי באי כוחם של הזוג אלוביץ', טרם העבירה לידיהם המשטרה את הצווים. למרות זאת ולנוכח דחיפות העניין, הוגשה הבוקר בקשה לשחרור הנכסים בהתבסס על רשימה שהועברה לידיהם ללא הצווים עצמם.

 

"המבקשים כופרים במיוחס להם", נכתב עוד בבקשה שהוגשה לבית המשפט, "המבקשים כופרים מכל וכל בטענה לפיה ביניהם לבין אחרים התקיימו יחסי שוחד". לשיטתם, תפיסת הרכוש בשלב החשדות והמעצרים מתאפשרת רק על בסיס חשד סביר ותחילת החקירה אינה דומה בדרך כלל לסופה. "גם בפרשה זו", כך נכתב, "הספקנו להיווכח שפרשיות משנה שהחלו בקו תרועה רמה הסתיימו, כבר עתה, בקול ענות חלושה".

 

שאול אלוביץ', כך לפי הבקשה, כדי לייעל את הדיון ולהבחין בינו לבין רעייתו וילדיו, מסכים להותיר בשלב זה על כנם את צווי התפיסה על חלקו ברכוש התפוס, להבדיל מחלקם של ילדיו ורעייתו, וזאת למעט שחרור רכבו ופוליסת הביטוח שנתפסו לו "כל זאת, מבלי לפגוע בזכויות ובטענות השמורות לו".

 

באשר לאיריס אלוביץ', מבקשים באי כוחה לבטל את צווי התפיסה בעניינה ולהורות על שחרורם של הנכסים. לעמדתה, הנכסים שבבעלותה ושנתפסו על ידי החוקרים אינם רכוש שנעברה בו עבירה והם לא ניתנו בעד ביצוע עבירה כמו גם לא שימשו אמצעי לביצוע עבירה וגם אינם עשויים להוות ראיה בהליך הפלילי. "בהעדר זיקה", נכתב, "בין הרכוש התפוס לבין העבירות המיוחסות לה – לא מתגבשת עילה לתפיסת הרכוש".

 

בין השאר מבקשת איריס אלוביץ' לשחרר חשבונות חסכון עבור ילדיה המשותפים לה ולשאול אלוביץ'. לדבריה מדובר בחשבונות בהם חסכה כספים לטובת שני ילדיה שנפתחו לפני מספר שנים בסמוך לחגיגות הבר מצווה שלהם. הכספים בחשבונות, כך לדבריה, מקורם במתנות בר המצווה שקיבלו הילדים ומתנות שקיבלו לאורך השנים וכן כספים שהעבירה ביחד עם בן זוגה לטובת חיסכון לילדים. "אין זיקה בין כספים אלו לבין העבירות הנטענות", כך מצוין. עוד היא מבקשת לשחרר גם את רכבו של הבן שגם הוא נתפס על ידי החוקרים ומבהירה כי הוא משמש את הבן באופן בלעדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים