שתף קטע נבחר

ארה"ב: לראשונה בעולם בוצעה השתלת איבר מין שלם

צוותי מנתחים מביה"ח ג'ונס הופקינס ביצעו השתלת פין ושק אשכים לחייל שנפצע באפגניסטן בפלג גופו התחתון. מדובר בפרוצדורה מורכבת שדורשת חיבור מחדש של כלי דם רבים, קצות עצבים ואת צינור השתן לשלפוחית השתן ולבלוטת הערמונית

  

 

חיים חדשים לפצוע המלחמה: לראשונה ביצעו רופאים אמריקנים השתלת פין ושק אשכים ראשונה בעולם. קדמו לה שתי השתלות פין ללא שק אשכים. הניתוח בוצע בחייל שנפצע קשה בפלג גופו התחתון בעת ששירת באפגניסטן, שתי רגליו נקטעו ואיזור המפשעה נפגע מפיצוץ מטען. את האיברים המושתלים תרמה משפחתו של נפטר.

 

עד כה ביצעו כירורגים פלסטיים ואורולוגים שיקום מחדש של פין, באמצעות השתלת עור המטופל, אולם השתלת איבר חדש מורכבת הרבה יותר ודורשת חיבור מחדש של כלי דם רבים, קצות עצבים ואת צינור השתן לשלפוחית השתן ולבלוטת הערמונית.

 

צותת השתלות (צילום:  Johns Hopkins medicine)
צוות ההשתלות(צילום: Johns Hopkins medicine)

 

השתלות פין אינן חדשות לחלוטין. בשנת 2016 גבר בן 64 עבר השתלת פין לאחר שלקה בגידול סרטני במפשעה. בשנת 2015, אוניברסיטת דרום אפריקה מסרה כי ביצעה השתלת פין ראשונה בהצלחה, ולאחריה המושתל הפך לאב. אולם הפעם מדובר בהשתלה הראשונה בעולם שכללה גם שק אשכים.

 

1,300 חיילים מועמדים לניתוח כזה

ההשתלה שבוצעה לאחרונה במרכז הרפואי ג'ונס הופקינס, ארכה 14 שעות. המטופל הוא כאמור חייל שנפגע באורך קשה בעת ששירת באפגניסטן. במהלך הניתוח המורכב, חיברו הרופאים מחדש כמות עצומה של כלי דם ועצבים, וחיברו מחדש את צינור השתן לשלפוחית השתן ולבלוטת הערמונית.

 

בנוסף להשתלה עצמה, רופאי המרכז הרפואי ג'ונס הופקינס ביצעו עירוי מח עצם מהתורם למטופל המושתל, במטרה לסייע למערכת החיסון שלא לדחות את השתל, כך שיזדקק לפחות תרופות למניעת דחיית השתל.

 

הרופאים מצפים כי הוא ישוחרר מאשפוז בבית החולים עוד השבוע. הרופאים יידעו בקרוב אם המטופל מצליח לתת שתן באופן תקין לאחר שהקטטר אליו הוא מחובר יוסר. עם זאת, יארכו עוד כשישה חודשים עד שניתן יהיה לדעת אם הוא חזר לתפקוד מיני תקין.

 

"סבלתי מפגיעה קשה שלא קל להשלים עמה", אמר המטופל, "כשהתעוררתי בפעם הראשונה, הרגשתי סוף סוף נורמלי ובטוח יותר, כאילו שסוף סוף אני בסדר".

 

משפחת התורם איחלה החלמה מהירה לפצוע ומסרה למטופל במכתב: "אנחנו גאים שיקירנו יכול היה לסייע לאדם צעיר שתרם למדינה. גם אהובנו היה גאה לדעת שהעניק לך מתנה כזו. אנו תומכים בכל הגברים והנשים ששירתו את המדינה ואסירי תודה על מה שעשיתם".

  

הרופאים אמרו כי אין בכוונתם לבצע השתלות פין לאלה המבקשים לבצע שינוי מין. על פי ההערכות, ישנם כ-1,300 חיילים לשעבר ששירתו בעיראק ואפגניסטן, שנפגעו באורח קשה באיזור המפשעה, ויתאימו להשתלות פין דומות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  Johns Hopkins medicine
צוות המשתילים
צילום: Johns Hopkins medicine
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים