שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: טיפול בוויאגרה מסייע בשיקום חולי לב

  כולם מכירים את הוויאגרה כתרופה לאין־אונות, למרות שפותחה בכלל לטיפול במחלות כלי דם. כעת נמצא לה שימוש נוסף: טיפול בחולים שעברו ניתוח מסתם בלב. במחקר ראשון מסוגו בעולם גילו חוקרים ישראלים מבית החולים שיבא שנטילת התרופה אחרי הניתוח מסייעת בהורדת הלחץ הריאתי ומביאה לקיצור זמן האשפוז, ההחלמה והשיקום

  בשנת 1991 התכוונו המדענים שפיתחו את התרופה ויאגרה למצוא טיפול שיסייע לחולים במחלות כלי דם, אבל אז גילו "תופעת לוואי" שהפכה את הגלולה הכחולה לפופולרית בקרב מאות אלפי גברים ברחבי העולם – התרופה מסייעת לטיפול באין־אונות. כעת מגלה מחקר ישראלי חדש כי לתרופה יתרון נוסף – נטילתה לאחר ניתוח מסתם בלב עשויה לשפר את תהליך השיקום ולקצר את זמן ההחלמה.

    

  המסתם המיטראלי נמצא בצד השמאלי של הלב, ותפקידו לאפשר זרימת דם בכיוון אחד – מהעלייה השמאלית לחדר השמאלי של הלב – אך למנוע חזרה של הדם בכיוון ההפוך, בזמן הכיווץ של החדר השמאלי. מטופלים עם בעיה במסתם המיטראלי סובלים מתסמינים כמו קוצר נשימה, עייפות וירידה בתפקוד, וזקוקים לניתוח להחלפה או תיקון של המסתם. תסמין נוסף הוא עלייה בלחץ הדם בריאות, הנגרמת כתוצאה מעומס על ורידי הריאה שאמורים לנקז את הדם לעלייה השמאלית של הלב. גם לאחר ניתוח לתיקון המסתם, הירידה בלחץ הריאתי איננה נפתרת לחלוטין.

    

  ויאגרה. יעילה לטיפול אחרי ניתוח לב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ויאגרה. יעילה לטיפול אחרי ניתוח לב(צילום: shutterstock)

   

  "הטיפול בוויאגרה מקצר את ההחלמה והשיקום"

  היום (ג') יפורסמו תוצאותיו של המחקר הראשון מסוגו בעולם, שנערך על ידי צוות רופאים מבית החולים שיבא ומשווה בין חולים שקיבלו טיפול בוויאגרה לכאלה שקיבלו תרופת דמה (פלצבו). מתוך 143 מטופלים שעברו ניתוח מסתם והיו עם יתר לחץ דם ריאתי קשה, 50 חולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות – 25 טופלו בוויאגרה ו־25 קיבלו את תרופת הדמה.

    

  לאחר הניתוח, עם ההגעה של החולים לטיפול נמרץ, לא נמצאו הבדלים בין אלו שקיבלו את הוויאגרה לאלו שקיבלו את תרופת הדמה, והחוקרים מצאו שהלחץ הריאתי ירד ב־12 השעות הראשונות בשתי הקבוצות. אבל לאחר 12 שעות מצאו החוקרים שבקרב החולים שקיבלו את תרופת הדמה הלחץ הריאתי החל לעלות שוב, בעוד שבקבוצת החולים שקיבלה ויאגרה הוא המשיך לרדת.

    

  "מעבר להורדה בלחץ הדם בריאות מצאנו שלחולים שטופלו בוויאגרה היה משך אשפוז, זמן הנשמה וזמן שהייה קצר יותר בטיפול נמרץ", מסבירים החוקרים פרופ' אהוד רענני, ד"ר ליאוניד סטרניק, ד"ר אלכסנדר קוגן וד"ר אילון רם מהמחלקה לניתוחי לב בבית החולים שיבא. "אנחנו סבורים שטיפול בוויאגרה לאחר ניתוח של מסתם בחולים עם לחץ דם ריאתי קשה הוא בטוח ובעל יתרונות בהורדת הלחץ הריאתי, ויכול לקצר את זמן ההחלמה והשיקום".

   

  התרופה "סילדנאפיל", הידועה גם בשם "ויאגרה", מיוצרת על ידי חברת פייזר, ומוכרת בעולם ככדור שמסייע להשגת זקפה בקרב גברים הסובלים מאין־אונות. המחקר הנוכחי הוא הראשון בעולם המתרכז בחולים שעברו ניתוח של מסתם מיטראלי. תוצאות המחקר המלא יוצגו בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי שיתקיים היום במלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל־אביב.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ויאגרה לשיקום אחרי ניתוח לב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים