שתף קטע נבחר

ליברמן: "אם מערכות נשק רוסיות יפעלו נגדנו בסוריה - נפעל נגדן"

ברקע הדיווח שלפיו ישראל ביקשה מרוסיה להימנע מהעברת טילי הגנה אווירית מסוג S-300 לסוריה, הבהיר שר הביטחון בריאיון לאולפן ynet כי קיים שיח פתוח עם מוסקבה: "לרוסים אין שום סיבה לחפש חיכוך איתנו וההפך". לקראת אירועי מאי הנפיצים אמר ליברמן: "אין מקום להיסטריה"

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (יום ג') לאפשרות שרוסיה תעביר לסוריה מערכת הגנה אווירית מתקדמת מדגם S-300. "מה שחשוב לנו שהגנות הנשק שהרוסים מעבירים לסוריה לא יפעלו נגדנו", הבהיר ליברמן בריאיון לאולפן ynet. "אם הן יפעלו נגדנו - אז נפעל נגדן".

 

אמש דווח בסוכנות הידיעות רויטרס מפי דיפלומט רוסי כי ישראל פנתה למוסקבה בבקשה לא לספק לנשיא סוריה בשאר אסד את מערכת טילי הנ"מ המתקדמת. במקביל, בדיווח בעיתון הרוסי "קומרסנט" צוטטו מומחים שאמרו כי ישראל צפויה להגיב באופן שלילי להחלטה לספק את הטילים, ואף עשויה להפציץ את האזור שבו יוצבו.

מערכת S-300. "מי שפועל נגדנו זה רק סוריה" (צילום: AP) (צילום: AP)
מערכת S-300. "מי שפועל נגדנו זה רק סוריה"(צילום: AP)

ליברמן ציין בהתייחס לדיווחים כי "אני שומע וקורא את רוב הדברים, אין להם אחיזה במציאות, וצריך להיות דבר אחד ברור – אם מישהו יורה על המטוסים שלנו, אנחנו נשמיד אותם. אנחנו לא מתערבים בעניינים הפנימיים של סוריה, אבל מצד שני לא נאפשר לאיראן להציף מערכות נשק מתוחכמות שמכוונות נגד ישראל. אם מישהו יורה עלינו - אנחנו נגיב. זה לא משנה אם יהיו S-300 או S-700 או משהו אחר".

 

-אתה אומר "לא ניתן לאיראן", אבל רוסיה היא זו שמציבה שם את המערכות האלה.

"המערכות הרוסיות עומדות בסוריה והן לא פועלות נגדנו. יש לנו קו פתוח, יש לנו באמת שיח, לפעמים מאוד לא פשוט, אבל שיח כן ופתוח עם הרוסים ועד היום כבר כמה שנים אנחנו כל הזמן מתואמים ומצליחים למנוע חיכוך עם הרוסים. המערכות הרוסיות ישנן והן לא פועלות נגדנו. מי שפועל נגדנו זה רק סוריה. כשהמערכות הסוריות פעלו נגדנו - השמדנו אותן".

 

ליברמן הוסיף בנוגע ליחסים עם רוסיה כי "יש קו פתוח בין השר לבין הצבא הרוסי שנמצא ברוסיה, ואני חושב שגם לרוסים אין שום סיבה לחפש חיכוך איתנו ואנחנו לא מחפשים חיכוך איתם. הם גם מבינים שאנחנו לא מתערבים בעניינים הפנימיים הסורים ואנחנו גם מבינים שלא נפאשר לאיראן להתבסס. יש כבר על אדמת סוריה מערכות של S-300 וגם S-400, וזה לא מגביל את הפעילות שלנו".

אביגדור ליברמן, ועידת ה-70 ישראל סיפור הצלחה (צילום: מוטי קמחי)
"כשהמערכות הסוריות פעלו נגדנו - השמדנו אותן". ליברמן(צילום: מוטי קמחי)

שר הביטחון נשאל גם על הדברים שאמר אמש מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, ולפיהם "כמה מוחות לבנוניים נהרגו בשבועות ובחודשים האחרונים בנסיבות מסתוריות בעולם". לדברי ליברמן, "אין לי מושג על מה הוא דיבר. הוא נמצא בקמפיין (לקראת הבחירות לפרלמנט הלבנוני במאי), ובקמפיין כמו בקמפיין... אז אני לא יודע מה המציאו שם אתמול. הוא צריך כל כמה זמן לתת איזשהו נאום, איזושהי כותרת, לא הייתי מתייחס לזה ביתר רצינות".

 

בנוגע לאפשרות שארה"ב תחליט לפרוש בחודש הבא מהסכם הגרעין עם איראן אמר ליברמן כי "ארה"ב לא שואלת אותנו, והיא תפעל לפי שיקול שלה. נשיא ארה"ב יקבל את החלטתו בלי קשר ללחצים כאלה ואחרים ויש הרבה לחצים. אנחנו רואים היום רכבת אווירית לוושינגטון, גם של נשיא צרפת וגם של קנצלרית גרמניה וכנראה שגם ראש ממשלת אנגליה תגיע לשם. אנחנו ערוכים לכל תרחיש".

 

במערכת הביטחון מגבירים את הכוננות לקראת החודש הבא, שבמהלכו צפויים אירועים נפיצים דוגמת העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים ו"יום הנכבה", שאותו יציינו הפלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה. "מערכת הביטחון ממש לא נמצאת בלחץ", ביקש ליברמן להרגיע. "אנחנו לא עוצמים עיניים ומכינים את עצמנו. לא צריך להגיד 'אנחנו הכי חזקים", אבל מצד שני אין מקום להיסטריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפרים שריר
השר ליברמן
צילום: אפרים שריר
מומלצים