שתף קטע נבחר

9 חודשי מאסר ללוחם מג"ב שהורשע בגרימת מותו של נער פלסטיני

בית המשפט גזר את עונשו של בן דרי שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של הנער הפלסטיני נדים נווארה לפני ארבע שנים. הוא יפצה את המשפחה ב-50 אלף שקלים. השופט: "הירי נעשה ללא כל הצדקה ובניגוד לנהלים, דרגת רשלנותו של הנאשם גבוהה"

 

 

 

תשעה חודשי מאסר. זה העונש שנגזר הבוקר (יום ד') על לוחם מג"ב בן דרי, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של נדים נווארה בן ה-17 בעימותים ביום הנכבה לפני ארבע שנים בביתוניא. בית המשפט המחוזי בירושלים גם קבע כי דרי יפצה את משפחתו של הפלסטיני ב-50 אלף שקל. בניכוי ימי מעצרו יירצה דרי שבעה חודשי מאסר.

 

דרי הואשם בתחילה בהריגה, והפרקליטות טענה כי הוא הכניס כדור חי למחסנית במקום כדור גומי בכוונה תחילה. במסגרת הסדר הטיעון הוגש כתב אישום מתוקן בו נטען כי הכדור החי השתרבב למחסנית בטעות. האירוע תועד וסרטונים של נווארה נהרג הופצו ברחבי העולם.

 

בן דרי  (צילום: עמית שאבי)
בן דרי בבית המשפט המחוזי בירושלים(צילום: עמית שאבי)

 

 

 

בגזר הדין נכתב בין השאר: "הנאשם ירה במנוח בניגוד לנהלים ולהנחיות שקיבל. נתתי דעתי לכך שהנאשם נשלח על ידי המדינה למקום האירוע, ולטיבו - התפרעות קשה שיש לרסנה. כמפקד בכוח היה על הנאשם לשמש דוגמא לפקודיו. דרגת רשלנותו של הנאשם גבוהה. הנאשם לא בדק כי המחסנית שברשותו מכילה חסרי קליע בלבד, ולא טען את נשקו בכדור גומי כנדרש. מחדלים אלה מצטברים כדי רשלנות חמורה. לכך יש לצרף את העובדה כי הירי נעשה ללא כל הצדקה. הנאשם ירה במנוח בניגוד לנהלים ולהנחיות שקיבל".

 

השופט דניאל טפרברג ציין כי שיתוף הפעולה של דרי שהוביל להסדר הטיעון והיותו נעדר עבר פלילי, כמו גם העובדה שהיה נתון שנה בפיקוח אלקטרוני, נזקפו לזכות דרי. עוד אמר השופט כי "הפגיעה במשפחתו ובו אינה פשוטה חוות הדעת חיוביות. היה שוטר מצטיין ודאג לפקודיו. סובביו העריכו אותו כאדם וכחבר". עם זאת הוא דחה את המלצת שירות המבחן להסתפק בעבודות שירות וגזר עליו מאסר בפועל: "מעשה הנאשם חמור. דרגת רשלנותו ברף גבוה ומחייבת מאסר בפועל".

 

עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים אמרה לאחר החלטת בית המשפט: "גזר הדין מהווה סיום של פרשיה מורכבת שבא מצא את מותו נדים נווארה. בית המשפט העביר מסר חד-משמעי שלפיו חייל שחטא לתפקידו ועבר עבירות פליליות יישלח למאסר. אמנם גזר תקופה קצרה ממה שהמדינה דרשה. המדינה תלמד את גזר הדין ותשקול את צעדיה".

 

בדיון הטיעונים לעונש פנה אביו של נווארה לשופט דניאל טפברבג וביקש ממנו להחמיר בעונשו של דרי: "אחרי נאדים נרגו או נרצחו הרבה אנשים, והמשפט שלהם נגמר מאד מהר. אם נאדים זה שהיה הורג את בן דרי, וגם היה הורג אותו ברשלנות, האם בית המשפט יהיה לננוג עם נאדים אותה דרך שנהג עם דרי? אני סבופו של דבר אבא, אני איבדתי את הבן שלי, ואני פניתי לחוק, אמרתי שישראל מדינת חוק. אבל אני הופתעתי מרוב ההוכחות שהגשנו, ובסופו של דבר ההחלטה היתה הריגה ברשלנות, וזה גרם לנו להרבה בעיות. אני מבקש שיתקיים הצדק אפילו פעם אחת, בסופו של דבר זה הריגת ילדים חפים מפשע".

 

עורך דינו של דרי, ציון אמיר, אמר לאחר מתן גזר הדין: "יש שמחה מהולה בעצב. שמחה על התוצאה. בכל זאת אחרי שנוכה לחלוטין מאשמת ההריגה ואת זה צריך להדגיש. אנחנו שמחים על כך. לא שמחים על זה שלוחם מצטיין כמו שכותב השופט בגזר הדין, שעמד שם והגן עלינו, ואגב ההגנה הזו מוצא את מותו מי שהיה שם במסגרת הפרות סדר חמורות. אנחנו לא אוהבים העמדה לדין של לוחמים בנסיבות האלה. בסופו של דבר אפשר לברך על המוגמר. הוא ירצה כמה חודשים וישים את הפרשה הזו מאחוריו". מבחינתי לא הייתי מגיע להסדר הטיעון הזה אבל רצון הלקוח כבודו".

 

אנשי ארגון 'חוננו', שמלווים ומסייעים משפטית לדרי, אמרו בעקבות החלטת בית המשפט: "בושה וחרפה שלוחם שהיה שם למען כולנו מוצא עצמו נשלח לחודשי מאסר ארוכים. שוב המערכת מתבלבלת בין אויב לאוהב, בושה שחייל שלנו הולך לכלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
לוחם מג"ב בן דרי
צילום: עמית שאבי
מומלצים