שתף קטע נבחר

תורמים לשיבא: הרופאה ערבייה? המענק מבוטל

תוכנית "תלפיות" שמפעיל בית־החולים שיבא נועדה לקדם את דור העתיד של הרופאים בישראל. משפחה של ניצולי שואה משווייץ תורמת מדי שנה 5 מיליון שקל לתוכנית, אבל כשנודע להם שבין מקבלי המענק השנה תהיה גם רופאה ערבייה – הם איימו לבטל את תמיכתם. בשיבא סירבו להתקפל – ומצאו מקור מימון אחר

הם תורמים כבר שנים למען פיתוח מנהיגות בקרב רופאים צעירים ומצטיינים בישראל, אבל עכשיו מתברר שלצ'ק השמן של משפחת התורמים משווייץ מוצמד גם תג מחיר כבד: שהכסף לא יגיע לרופא ממוצא ערבי.

  

התרומה הייתה מיועדת לתוכנית "תלפיות" הפועלת כבר 13 שנים בבית־החולים שיבא שבתל־השומר. מדובר בתוכנית יוקרתית שמטרתה לפתח מנהיגות חדשה ברפואה הישראלית, ובמסגרתה נבחרים מדי שנה 8־10 רופאים צעירים ומצטיינים הזוכים לסיוע כספי של עשרות אלפי דולרים המיועדים למימון מחקרים, השתלמויות, כנסים, פרסומים מדעיים ועוד.

  

מדי שנה כ־100 מועמדים מבקשים להתקבל לתוכנית. מדובר בסטודנטים לרפואה בשנה שישית, סטאז'רים ומתמחים בשנתיים הראשונות להתמחות. ועדה מיוחדת של בית־החולים דנה במועמדויות ובוחרת את הרופאים שיקבלו את הפרס.

 

כסף או גזענות? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כסף או גזענות?(צילום: shutterstock)

  

המשפחה ביטלה את המענק בגלל הרופאה הערבייה שנבחרה

התורמת העיקרית לתוכנית, שלמעשה מממנת אותה, היא משפחה של ניצולי שואה משווייץ, שמדי שנה פותחת את הלב והכיס ותורמת לא פחות מחמישה מיליון שקל מתוך רצון לפתח את הדור הבא של הרופאים בישראל. הסידור הזה עבד במשך שנים לשביעות רצונם של שני הצדדים – עד שוועדת הפרס עשתה מעשה שלדעת משפחת התורמים הוא בלתי נסלח.

 

מה עשתה הוועדה? מתברר שלפני כמה ימים היא הודיעה מיהם עשרת הזוכים השנה, ובהם נבחרה גם רופאה מתמחה באורולוגיה ממוצא ערבי. מדובר ברופאה שנחשבת מבריקה, חרוצה, מסורה ומוערכת, הנמצאת בימים אלה בשנת ההתמחות השלישית שלה במחלקה האורולוגית בשיבא. הרופאה, המתגוררת במרכז הארץ, מעורבת גם במחקרים קליניים רבים והציגה בהצלחה עבודות מדעיות בכנסים ארציים ובינלאומיים. כמה מעבודותיה פורסמו בשנה האחרונה כמאמרים בספרות המקצועית בתחום האורולוגיה.

  

זו הפעם הראשונה שבמסגרת הפרויקט נבחרת רופאה ערבייה. לפני כמה שנים הגיע רופא ערבי לשלבים הסופיים, אך לבסוף לא נבחר כזוכה בשל חוסר ניסיון מספיק.

 

כשנודע למשפחת התורמים בשווייץ כי בין הזוכים במענק יש גם רופאה ערבייה הם הודיעו מיד כי התרומה מבוטלת, משום שלדבריהם אין להם שום כוונה לתרום לרופאה שאינה יהודייה. התורמים, שלא הסתירו את מורת רוחם, לא הסתפקו בביטול המענק לרופאה הערבייה המצטיינת אלא ביטלו את המענק לכל שמונת הרופאים, והודיעו כי יעבירו את הכסף רק אם בית־החולים יבטל את זכייתה של הרופאה הערבייה.

 

אלא שבית־החולים סירב להתקפל מול הדרישה הגזענית והמקוממת. לדברי גורמים בשיבא, מנהל בית־החולים פרופ' יצחק קרייס החליט כי לא יבטל את זכייתה של הרופאה המצטיינת גם במחיר איבוד התרומה הנדיבה. בעקבות הודעת משפחת התורמים כי היא מסירה לחלוטין את תמיכתה מפרויקט תלפיות, התייצב פרופ' קרייס בצורה נחרצת מאחורי החלטת ועדת הפרס ומצא מקור מימון אחר לתוכנית.

 

מקורב למשפחת התורמים העריך אתמול כי אין סיכוי שיחזרו בהם. "מדובר במשפחה ציונית שאוהבת את ישראל, אבל הם אנשים לא פשוטים והעובדה שנבחרה רופאה שאינה יהודייה גרמה להם לבטל את התרומה", אמר.

  

מבית־החולים שיבא נמסר בתגובה: "תוכנית תלפיות הינה חוד החנית של דור העתיד של הרופאים בישראל. כמרכז הרפואי הגדול והמוביל בישראל אנו רואים בהכשרת דור העתיד חלק מחובתנו לרפואה ציבורית שוויונית, מקצועית ושירותית בישראל.

  

"אנו מודים לתורמים אשר בעזרתם האדיבה ניתן היה לעצב תוכנית משמעותית זו, שממשיכה ואף מתעצמת. השנה יוצא לדרך המחזור הגדול ביותר מבין מחזורי התוכנית של רופאים מצטיינים, פורצי דרך, אנושיים ומסורים. נמשיך לקדם ולהשקיע ברופאים אלו, אשר משנים את פני הרפואה ומובילים בתחומם ברמה הלאומית והבינלאומית".

  

מנכ"ל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' יצחק קרייס, סירב להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים