שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיסול המהנדס במלזיה: "חלק ממערכה רחבה של המוסד נגד חמאס בחו"ל"
  העיתונאי רונן ברגמן, שחשף ב"ניו יורק טיימס" את הקשר הצפון-קוריאני של איש חמאס פאדי אל-בטש, אמר לאולפן ynet: "הוא בעיקר עסק באלקטרו-אופטיקה. צפון קוריאה בקשר עם חמאס כשהמתווכת היא מלזיה"

   

  העיתונאי רונן ברגמן על החיסול    (צילום: חגי דקל)

  העיתונאי רונן ברגמן על החיסול    (צילום: חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רונן ברגמן, עיתונאי "ידיעות אחרונות" שפרסם הבוקר (יום ה') ב"ניו יורק טיימס" פרטים חדשים על חיסול מהנדס חמאס פאדי אל-בטש במלזיה, אמר בראיון לאולפן ynet כי על פי גורמי מודיעין – המבצע היה חלק ממערכה נרחבת שמוביל ראש המוסד יוסי כהן נגד חמאס והתעצמותו הרחק מגבולות ישראל.

   

  "על מתווה הפעולה של אל-בטש הייתי אומר שלושה דברים שונים: הראשון הוא רכש מגורמים שונים, השני הוא שימוש במתקנים של האוניברסיטה בקואלה לומפור והסביבה כדי לערוך מחקר בפיתוח אמצעי לחימה. הוא עסק בעיקר באלקטרו-אופטיקה, מכשור לדיוק של טילים ומלט"ים. השלישי הוא שימוש בחוקרים מקומיים במחקרים משותפים. החוקר המקומי בדרך כלל חושב שמדובר על מחקר אזרחי תמים. הוא בעצם משוטה. הוא לא יודע שפירות המחקר ישמשו אחר כך את חמאס לפיתוח אמצעי לחימה".

   

  על פי הדיווח של העיתונאים האנה ביץ' וברגמן, אל-בטש ביצע כמה עסקאות נשק בתחומי הטילים והמל"טים עם צפון קוריאה דרך מלזיה. "גורמי מודיעין מהמזרח התיכון" אישרו לעיתון את הפרטים שלפיהן אל-בטש בן ה-35 נשלח למלזיה לחקור ולרכוש מערכות נשק לחמאס. המוסד, נטען, מייחס חשיבות רבה למערך כלי הטיס הבלתי מאויש שמקים חמאס, משום שבאמצעותו ניתן לתקוף מטרות בישראל באופן יעיל ומדויק הרבה יותר מטילים.

  פאדי אל בטש (צילום: EPA)
  מהנדס חמאס שחובל, פאדי אל בטש(צילום: EPA)

  אופנוע חיסול התנקשות פאדי אל בטש (צילום: AP)
  מימין לשמאל: הדמיית מחשב ותמונת אמת של המתנקשים במלזיה(צילום: AP)

  מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: EPA)
  זירת החיסול בקואלה לומפור(צילום: EPA)

  רונן ברגמן ()
  רונן ברגמן

   

  - ברגמן, אתם חושפים גם קשר לצפון קוריאה.

  "צפון קוריאה עומדת בקשר עם חמאס בשנים האחרונות כשהמתווך הוא מלזיה. מלזיה הפכה בשנים האחרונות למדינה מאוד ידידותית לגורמי פשיעה, סמים, הברחות, גם טרור. מעבר לזה שזו מדינה פתוחה ומאוד רופפת בכל מה שקשור לשמירה על שלטון החוק, הממשלה הנוכחית של הפרו-איסלאמית לא חסכה באמצעים כדי להביע את ההזדהות שלה עם החמאס. ראש הממשלה היה בביקור בעזה, אנשי חמאס בכירים כולל אנשים מקצועיים בכירים היו שם בביקורים, ואל-בטש תיווך בכמה עסקאות מול צפון קוריאה דרך חברות קש שמוקמות בתוך מלזיה. היא נותנת כנראה מעבר די חופשי גם לאנשי מודיעין וגם לסחורות מסוגים שונים של צפון קוריאה לעבור בשטחה".

   

  - ואתם קיבלתם אישור ממה שאתם מכנים "גורמי מודיעין במזרח התיכון" לכך שמדובר במבצע של המוסד, ולא רק זה - אלא בחלק ממבצע הרבה יותר רחב של המוסד.

  "כן. מקורות מערביים ומזרח תיכוניים מוסרים ל'ניו יורק טיימס' שמדובר במבצע של המוסד, חלק ממערכה רחבה יותר שמטרתה לפגוע בניסיונות ההתעצמות של חמאס. חמאס ארגון גדול, יש לו הרבה מאוד ניסיונות התעצמות. מדובר על משהו ספציפי, על יחידות שמטרתן לבזר ולהוציא מחוץ לתחומי עזה והשטחים את המאמץ של הפיתוח של אמל"ח והקמה או משלוח של מדענים ומהנדסים מתוך עזה לכל מיני מקומות בעולם, בעיקר למקומות שיש בהם סביבה אוהדת כמו למשל קואלה לומפור במלזיה ואזורים אחרים בדרום מזרח אסיה.

   

  "צעירים בעלי השכלה שמשלימים את ההשכלה האקדמית והמדעית שלהם שם, רוכשים ידע, עורכים ניסויים וגם נמצאים בתוך מערכות הרכש, כי צריך גם ידע טכני. בחלק מהמקרים ידע טכני מאוד ספציפי, מדויק ומתקדם, כמו למשל במגעים של פאדי אל-בטש עם צפון קוריאה כדי לרכוש את המוצרים האלה ולהעביר אותם לתוך עזה. כל הרעיון מבחינת חמאס הוא להרחיק את המוקדים האלה כמה שיותר רחוק, אלפי קילומטרים מישראל, כמה שיותר רחוק מהסנסורים של המודיעין הישראלי.

   

  "כל הרעיון מבחינת המודיעין הישראלי זה לפגוע במאמץ הזה כשעוד הוא לפני השיא. לא לחכות - כמו למשל בפעולה שיוחסה לישראל בחיסול מחמוד אל-מבחוח בדובאי ב-2010, זה היה אחרי שמאמץ ההתעצמות כבר היה בשיאו ומבחוח היה בתוך צינור אדיר של הברחה של אמל"ח גמור לתוך עזה. הכוונה כאן לפגוע במאמץ הזה עוד לפני שהם הוברחו, ולומר גם למדינות שמארחות את המאמץ הזה - ישראל לא תהיה מוכנה ולא תסכים שרחוק מגבולותיה יקים החמאס גם מעבדות וגם מפעלים לייצור אמצעי לחימה מתוחכמים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים