שתף קטע נבחר

האסון בערבה: תשעה בני נוער נספו בנחל צפית

טיול גיבוש של 25 תלמידי המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב שהחל אתמול, הסתיים היום מוקדם מהמתוכנן בשיטפון טרגי בנחל צפית: שמונה נערות ונער נסחפו בנחל - ונספו, השאר נפגעו באורח קל. בגלל תנאי מזג האוויר והחשכה הופסקו החיפושים אחר נעדרת נוספת. המשטרה גבתה עדויות ממנהל המכינה ושני מדריכים

 

 

טרגדיה בדרום: שמונה נערות ונער אחד מהמכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב נספו בשעה שנקלעו לשיטפון בטיול בנחל צפית. כך הותר הערב (יום ה') לפרסום. הודעה נמסרה למשפחות הנערים. במקביל, באסון נפגעו עוד שני נערים שפונו במצב קל לבית החולים סורוקה בבאר שבע. 11 נערים חולצו מהנחל במצב קל ולא נזקקו לפינוי רפואי. בגלל תנאי מזג האוויר והחשכה הופסקו החיפושים אחר נערה נעדרת שטרם אותרה.

 

עדיין לא ברור מדוע הקבוצה יצאה לטיול בערבה אף שהתחזית הצביעה על שיטפונות באזור. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האסון וכבר גבתה עדויות ממנהל המכינה ומשני מדריכים שהיו עם הקבוצה. מפקד מחוז דרום ניצב מוטי כהן מינה את ניצב-משנה יוסי תורג'מן (קצין אח"מ דרום) לראש צוות חקירת האסון. במקביל לאיסוף ממצאים יבדקו במשטרה האם היה צורך לרישיון לטיול ומי אישר אותו.

 

טיול הגיבוש של קבוצת הנערים, שלוו כאמור על ידי שני מדריכים וחובש, החל אתמול - והיה אמור להימשך עד מחר. אתמול עברו המשתתפים פעילויות במגוון תכנים ערכיים והיסטוריים. את הבוקר הם פתחו בפעילות משותפת ולאחר שאכלו יחד יצאו לאזור שבו אירע האסון. בטיול של מחזור י"ב במכינה הקדם צבאית השתתפו 19 תלמידי י"ב ושישה צעירים שלומדים במכינה.

נערים שחולצו מנחל צופית (צילום: חיים הורנשטיין)
נערים שחולצו מנחל צפית(צילום: חיים הורנשטיין)

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: כבאות והצלה נגב)
(צילום: כבאות והצלה נגב)

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: כבאות והצלה נגב)
(צילום: כבאות והצלה נגב)

חילוץ נערים בנחל צופית (צילום: מעיין זפרני)
(צילום: מעיין זפרני)

חילוץ נערים בנחל צופית (צילום: כבאות והצלה נגב)
(צילום: כבאות והצלה נגב)

מכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
נרות זיכרון במכינה הקדם צבאית(צילום: מוטי קמחי)

מכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בני משפחה וחוקרי משטרה במכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בני משפחה וחוקרי משטרה במכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בני משפחה וחוקרי משטרה במכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מסוקים צבאיים של חיל האוויר, מתנדבי המשטרה ואנשי יחידת חילוץ ערבה פעלו לחילוץ הנערים שנקלעו לשיטפון. צוותי החילוץ איתרו את הנפגעים, וצוות של מד"א פינה את שני הנפגעים קל לבית החולים סורוקה.

 

במקביל, צוותי כיבוי וחילוץ של מחוז דרום וכן מתחנות דימונה, באר שבע, ירוחם ובית שמש ויחידת הצוללנים של כבאות והצלה לישראל סייעו בחיפושים אחר הנעדרים.

 

נדב אילון, קצין הביטחון במועצה האזורית ערבה תיכונה, סיפר: "את הדיווח הראשוני קיבלנו דרך המשטרה על קבוצה שנמצאת בסכנה בנחל צפית. יחידת החילוץ הגיעה לכאן והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין הייתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו. התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה.

 

אילון הוסיף כי "חלקם היו פצועים, חלקם היו בריאים. התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. מדובר בתוואי נחל מורכב ומחורץ. אחרי שהזרימה ירדה התחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים על מנת לראות שלא פספסנו דבר. היינו במרוץ נגד השעון בגלל רדת החשכה. הנערים היו מאוד מפוחדים. הם הלכו בנחל ופשוט הגיע גל ושטף אותם".

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות חילוץ בנחל (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

שחר שגיא, סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה, אמר כי "מדובר באירוע קשה מאוד. מפקד היחידה התקשר וסיפר כי קבוצה של מטיילים נמצאת בנחל צפית ונקלעו לשיטפון וכנראה חלק מהנערים נסחפו. בהתחלה לא ראינו אנשים, רק חפצים מפוזרים לאורך הנחל. הרבה תיקים אישיים שנסחפו לאורך הזרם. הסקנו מזה שסביר שחלק מהאנשים נסחפו יחד איתם. התחלנו בסריקות לאורך כל גדות הנחל כי אפשר היה להיכנס פנימה.

 

"לאט לאט התחלנו למצוא חלק מהחניכים. הם היו מפוזרים לאורך הנחל. מצאנו אותם בזוגות ושלישיות. חלק מהחניכים הספיקו לטפס למקומות גבוהים יותר ולעמוד על גדות הנחל. חלקם הספיקו ברגע האחרון לצאת מהערוץ. לצערנו, היו גם כאלה שלא הצליחו. החבר'ה שחולצו היו רטובים ומבוהלים וקיבלו טיפול במקום. הם סבלו בעיקר מקור והיו בטראומה. את חלק מהפצועים חילצתי על גדות הנחל. מחזות היו קשים. מדובר בחבר'ה צעירים, אני לא מאחל לאף אחד לראות מחזות כאלה".

כוחות חילוץ בנחל (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

פצועים מגיעים לסורוקה (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

איתן שלמה, חובש רפואת חירום במד"א שפינה את שני הנפגעים קל לבית החולים סורוקה, סיפר: "עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש שבסיוע טרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17, הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש.

 

"הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבית החולים".

 

דניאל ארז, שהיה באזור, סיפר: "היינו קילומטר לפני בנחל כשמהסוקים הגיעו. כהתקדמנו הגענו למקום החילוץ. אנחנו כבר היינו באזור שעתיים לפני כן, נתקענו שם בפקק איזה 40 דקות. קלטנו שמחפשים אנשים בכמה מוקדים, שני מסוקים של חיל האוויר. הייתה הצפה בכביש וכלי רכב לא יכלו לעבור, קילומטר אחרי זה היו צוותי החילוץ. אנחנו רוצים לתת פידבק לצוותי המחלצים שהצליחו לטפל באירוע ולעמוד ברוחות החזקות".

 

"הגיע זרם גדול והחניכים נסחפו" 

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר כי "מדובר באירוע מצער מאוד וקשה מאוד בנחל צפית. הגיע זרם גדול של מים והחניכים נסחפו. כוחות גדולים של משטרה ויחידות חילוץ שהגיעו למקום חילצו אותם. כרגע אנחנו במאמץ לסיים את החיפושים לפני החשכה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהזהיר: מדובר ביום גשום. יש צפי לגשם. אני מבקש שלא להיכנס להרפתקה זו או אחרת".

 

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי אמר בעקבות האסון: "הלב נשבר נוכח מותם של תשעת הנערים תלמידי המכינה. אני שולח חיבוק חם למשפחות הנספים ולחבריהם מהמכינה, שלא תדעו עוד צער".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפעולות ההצלה בדרום: "תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות. נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי. אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עוקב מקרוב אחר מאמצי החילוץ וההצלה שמנהלים כוחות הביטחון באסון השיטפון בדרום. ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים אלוף ניצן אלון, וקיבל עדכון על הפעולות בשטח. נתניהו אמר: אני מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר".

 

יו"ר העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי אמר: "אני עוקב בדריכות אחר הדיווחים וניסיונות החילוץ המגיעים מהערבה, ונושא תפילה לשלומם של הנערים והנערות ולאיתורם של אלו שעדיין נעדרים. אני בטוח שכוחות ההצלה המצוינים שיש לנו יעשו את המיטב כדי שזה יקרה. זו שעת אחדות בעם. שעה שבה אנחנו מחבקים את המשפחות ומאחלים החלמה לפצועים. לאור האירועים הוריתי להפסיק לאלתר את כל פעולות ההכנה ולבטל את הפגנת המחנה הציוני שתוכננה למוצאי שבת הקרובה בתל אביב".

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
הנערים שחולצו מהנחל
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים