שתף קטע נבחר

תלמידי י"ב נסחפו בנחל ומתו: סיפורי 10 הרוגי האסון

אחדות עם ישראל הייתה חשובה לאלה אור ממעלה אדומים. יעל סדן "הייתה ילדה מהממת, חייכנית עם חוש הומור". במכמורת מבכים את מותה של עדי רענן. אילן בר שלום הייתה מדריכת מד"צים מצטיינת. צור אלפי ממזכרת בתיה שאף להיות מחנך. מעין ברהום למדה בבית ספר בויאר בירושלים. רומי כהן אמרה לאמהּ שהכל בסדר לפני האסון. אגם לוי מחרות הייתה "האור בכל דבר". גלי בללי קיבלה לאחרונה פרס על הצטיינות חברתית. שני שמיר הדריכה בצופים. אלו סיפורי ההרוגים

אילן בר שלום ז
ההרוגים בנחל צפית
 

אלה אור ממעלה אדומים, רומי כהן ממושב מאור שבשרון, מעיין ברהום מירושלים, אגם לוי ממושב חרות, גלי בללי מגבעתיים, עדי רענן ממושב מכמורת, שני שמיר משוהם, אילן בר שלום מראשון לציון הן שמונה תלמידות י"ב שהיו בגיבוש למכינת בני ציון בתל אביב ונספו אתמול (ה') בשיטפון בנחל צפית בערבה. באסון נהרגו גם צור אלפי ממזכרת בתיה ויעל סדן מירושלים, תלמידת המכינה. במקביל, נמשכים החיפושים באזור אחר נהג שמשאיתו התהפכה. אלו סיפורי הרוגי אסון הנחל.

אילן בר שלום ז
אילן בר שלום. מדריכה מצטיינת

אילן בר שלום, תלמידת כיתה י"ב במקיף עמית עמל בראשון לציון, היא ההרוגה האחרונה ששמה הותר לפרסום. אילן הייתה מדריכת מד"צים מצטיינת שאמורה הייתה להתחיל ללמוד במכינת בני ציון בתל אביב בשנה הבאה.

 

יפה ליבה, מנהלת מקיף ג', סיפרה כי אילן למדה במגמת סוציולוגיה, פסיכולוגיה ותקשורת, "כשמה כן היא, אילן איתן, יציב ושורשי. ילדה ערכית שהקדישה את זמנה לתרומה למען הקהילה.

אילן בלטה בתכונותיה באחריות, הפגינה רצינות והתמדה בלימודים ובקהילה. בשנה שעברה זכתה בפרס הצטיינות עירונית על התנדבותה בתוכנית 'מלאכי יום הולדת'". המנהלת הוסיפה כי  

אילן בחרה להשתתף בטיול הכנה לקראת שנת שירות "כי האמינה בערכים כערך עליון מתוך רגשות של אהבת המולדת, אכפתיות, ציונות והרצון לתרום לקהילה". 

היא תובא למנוחות היום ב-14:30, בבית העלמין האזרחי בשביל מנוחה נכונה בראשון לציון.

 

אלה אור, בת 18, למדה בתיכון אמי"ת במעלה אדומים. אמה שרית אנג'ל אור היא מנהלת בית הספר היסודי נופי הסלע. צוותי ייעוץ של בית הספר ואגף החינוך בעירייה יגיעו הבוקר לתיכון שבו למדה אלה וישוחחו עם התלמידות.

אלה אור ז
אלה אור
 

מעיריית מעלה אדומים נמסר כי "העיר משתתפת בצערן של משפחות הנערות והנער שנספו באסון הנורא בדרום. כולנו מחזקים ותומכים במשפחה. במקביל אנו שולחים איחולי החלמה מהירה לכל הפצועים".

 

בתיכון אמי"ת אמרו כי "אנו המומים עם פטירתה של תלמידתנו האהובה אלה אור באסון הנורא. אלה הייתה נערה מקסימה עם חלומות גדולים, תלמידה ערכית שהייתה אהובה על חברותיה ומורותיה".

 

 

מחוץ לתיכון התקבצו אמש כמה מחברותיה של אלה. ליאל רחמני סיפרה: "דיברנו ביום ראשון והיא סיפרה לי שהיא הולכת לטיול שממנו היא לא חזרה. היא נורא התרגשה מהטיול ואמרה לי שהיא שמחה על התחלת פרק חדש במכינה. אלה חיפשה רק את הטוב, אני הייתי שלילית והיא תמיד חיובית. תמיד ראתה את הטוב וזה מה שאני אקח ממנה".

 

שיר עזרא ונועם חיים, אף הן חברות של אלה, אמרו: "היא הייתה ילדה שמחה, שנונה, ילדה יפה עם חיוך רחב. היא אהבה את המדינה ורצתה להתגייס וכמה שיותר לטייל. היא הייתה יוצאת מבית הספר מוקדם כדי לטייל בנהרות ובמעיינות רק כדי להכיר את הארץ. זה לא נתפש עכשיו". חברה אחרת שהייתה אמורה ללכת למכינה, אבל בחרה בסופו של דבר להימנע מכך אמרה: "אלה חיכתה לטיול, היא האחרונה שתבטל טיול. ביום שלישי דיברתי איתה והיא צחקה שלא תגיע לשיעור מתמטיקה כי היא נוסעת לטיול עם המכינה".   

 

"אחדות עם ישראל הייתה חשובה לה" 

המנהלת ברנדה פראוור הורביץ אמרה כי "אלה הייתה מהטובות שבתלמידות, ילדה עם ראש גדול שהייתה נכונה תמיד לעזור ולעשות למען האחר. אלה שילבה בין אהבת הארץ ואהבת עם ישראל מתוך אמונה גדולה בקב"ה. אחד הדברים שהיו חשובים לה ביותר הוא אחדות עם ישראל ולכן היא בחרה ללכת למכינה מעורבת בשנה הבאה. אנחנו כואבים ומבקשים לחבק את המשפחה הנפלאה".

 

חמשת אחיה של אלה כתבו לזכרה: "אלה רבקה הייתה הילדה הקטנה של משפחתנו משפחת אור. האחרונה בשרשרת... הפרח הכי יפה, החיוך הכי מקסים ומתוק, תמיד אכפתית, תמיד מחבקת, תמיד אופטימית, האחות הכי מוכשרת והכי מוצלחת במשפחה! הילדה האנרגטית והמלאת שמחת חיים נקטפה לנו בטרם עת במקום שהכי אהבה... בטיול בחיק הטבע".

אלה אור תובא למנוחות בשעה 12:00 בבית העלמין במישור אדומים.

 

 

עדי רענן ז
עדי רענן

באסון נהרגה עדי רענן ממושב מכמורת, בוגרת תיכון רמות ים. במועצה האזורית עמק חפר אמרו כי "צוותי חינוך ופסיכולוגים של המועצה הגיעו לבית הספר ופועלים על מנת לתמוך בתלמידים ברגעים קשים אלה. אנו מחבקים בכאב את בני משפחתה של עדי ואת תלמידי ומורי משפחת רמות ים". היא תובא למנוחות ביום א' בשעה 18:00 במכמורת.

 

צור אלפי, תלמיד כיתה י"ב בן 17 בתיכון רבין במזכרת בתיה, התקבל למכינה והיה אמור להתחיל ללמוד שם בשנה הבאה. "הוא היה ילד מקסים, ספורטאי, רק לפני שלושה שבועות כיכב על הבמה בהופעות של מגמת התיאטרון", סיפר ל-ynet ראש מועצת מזכרת בתיה, מאיר דהן. "ילד ערכי, הומניסט, חברותי, ששאף להיות מחנך".

צור אלפי ז
צור אלפי
  

דהן הוסיף כי תלמידי שכבתו של אלפי התכנסו אמש בבית הספר, שם גורמים מקצועיים נתנו תמיכה לילדים ולהורים. "זה יישוב קטן, קהילתי, שכולם בו מכירים את כולם. אנחנו פה עם פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ועם כל מה שצריך כדי לתת לילדים תמיכה. לא התכוונו שהם יחוו את זה בגיל כל כך צעיר אבל הם חווים את זה".

 

גיא טובול, חברו של צור, אמר: "צור היה בן אדם מדהים, אחד האנשים הכי ערכיים שאני מכיר. תמיד שם את עצמו אחרון ונתן לכולם. כל הזמן היה עם חיוך, אחד האנשים הכי מצחיקים שאני מכיר. כולם היו חברים שלו, אין בן אדם שלא אהב אותו. כל מי שהכיר אותו לגמרי זכה ואין מישהו שהכיר אותו ולא אומר כמה הוא יחסר, כמה אנחנו נתגעגע אליו וכמה הוא היה אהוב פה. אין דבר רע להגיד עליו, הוא אחד האנשים הכי טובים שהכרתי".

 

גיא התאמן יחד עם צור בקבוצה של כושר קרבי לקראת הגיוס לצה"ל. "אנחנו כבר שנה וחצי מתאמנים. הוא יצא ליום סיירות וכיוון כמה שיותר גבוה, לסיירת מטכ"ל או שייטת 13". צור עבר למזכרת בתיה רק כשעלה לתיכון, ולמרות זאת היה דמות מאוד מוכרת ביישוב. גיא מספר כי בית הספר התמלא באנשים בעקבות הבשורה הקשה. "אנחנו עכשיו בבית הספר, זו פעם ראשונה שקורה פה דבר כזה. כל התיכון הגיע ללא ספק. הגיעו גם מלא בוגרים ותלמידים מהחטיבה. צור באמת התחבר ללב של כולם כי הוא היה ילד מיוחד". אלפי יובא למנוחות בשעה 12:00 בבית העלמין במזכרת בתיה. 

 

יעל סדן, בת 19, נמנתה עם חניכי המכינה הקדם צבאית. בשנה שעברה היא סיימה בהצטיינות את לימודיה במגמת מחול בתיכון לאמנויות בירושלים. בבית הספר היו המומים לשמע הבשורה הקשה: "היא הייתה ילדה מהממת, חייכנית עם חוש הומור, רקדנית נהדרת, כוריאוגרפית מוכשרת, תמיד היה כיף להיות לידה", סיפרה המורה שלה למחול ליאן יפה זיגלפד. יעל סדן תובא למנוחות בשעה 12:30 בהר המנוחות בירושלים.

יעל סדן ז
יעל סדן
 

יעל היא בתם הצעירה של קובי ושרון סדן, אחות לאיתי ואמיר. בבית הספר סיפרו על צעירה מובילה, שהייתה מעורבת במכינת ''בני ציון", סייעה בגיוס תלמידים חדשים וקידמה את מיזם 'מסביב למדורה'. היא הייתה אמורה להתגייס כמש"קית הוראה בצה"ל.

 

"הלב הגדול שלה אפיין אותה, דמות מעורבת מאוד בבית הספר, היא נמצאת בלב של כל אחד ואחד מאיתנו, היא החברה הכי מצחיקה שהכרתי. מאוד ערכית, היא רצתה להמשיך לשנה נוספת במכינה", סיפרה חברתה רוני.

 

מעין ברהום למדה בכיתה י"ב בתיכון בויאר בירושלים. איתן בוכוול, מחנך כיתה י"ב שלה, סיפר: "מעין הייתה נערה מלאת חיים, עם חיוך גדול ומלא אור. רכה ורגישה מאד אבל בעלת כוחות עצומים להתגבר ולהתמודד עם כל אתגר או קושי שניקרו בדרכה. מעין ניחנה ברגישות גדולה ויכולת לראות בנפשו של האחר, דבר שהתבטא גם בכישרון המשחק המופלא שלה, ואהבתה לספרות".

 

הוא סיפר כי הייתה פעילה בצופים ושבט היובל היה ביתה השני. "כואב כל כך וקשה לעכל שהיא נהרגה דווקא בטיול שהיה חלק מהדבר הגדול הבא בחייה - המכינה. מעין חיכתה כל כך להתחיל את המכינה, ללמוד, להכיר אנשים חדשים ממקומות ומגזרים שונים, לטייל ולהתפתח. כולנו ביחד ברגעים האלה, מחבקים את המשפחה, הקרובים, והחברים".

 

מעיין ברהום ז
מעין ברהום

עשרות מחברותיה של מעין הגיעו לבית ספרה. דרור סלע, חברתה: "אנחנו עדיין עוד לא מבינים מה קרה, לא מצליחים לדבר על זה. מעין היא מהאנשים שאי אפשר להיות עצובים לידם, אתמול ישבנו כאן כל השכבה וחברים ודיברנו והעלנו זיכרונות וכולם תיארו אותה כקרן אור. ככה היא באמת, היא מאירה לנו את החיים ותמיד קורנת".

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר: "העיר ירושלים אבלה על הנספים באסון הכבד בערבה. באסון נספו תלמידת המכינה מירושלים יעל סדן ז"ל בוגרת בית הספר לאומנויות, ומעין ברהום תלמידת י"ב בתיכון בויאר. אנו מחבקים את המשפחות חיבוק חם ומנחם ונושאים תפילה לשלום הפצועים. יהי זכרם ברוך". מעין ברהום תובא למנוחות ב-12:30 בגבעת שאול בירושלים.

 

"מאמא אל תדאגי הכל בסדר"

אבל כבד ירד אתמול על מושב מאור עם היוודע דבר מותה של רומי כהן בת 17 וחצי, תלמידת כיתה י"ב בבית הספר התיכון מבואות עירון במועצה האזורית מנשה.

רומי כהן ז
רומי כהן(באדיבות המשפחה)

לרומי שני אחים, בת 16 ובן 12. היא ניגנה, רקדה בלט והייתה פעילה במועצת התלמידים. פעמיים נסעה לארה"ב במשלחות של יהודים וערבים מטעם גבעת חביבה. "רומי הייתה תלמידה מצטיינת, הריקוד היה מאוד חשוב לה, מלח הארץ מוכשרת בכל תחום שנגעה בו, תלמידה מצטיינת וחברה מדהימה, תמיד חשבה על האחרים, רצתה לתרום ובעלת רגישות חברתית מאוד גבוה", ספדה לה בכאב אנמדה פיין, חברת משפחה. "היא בת טובה, חברה טובה ואחות טובה, היא הייתה גאוות המשפחה וגאוות כל המושב", הוסיפה נטע אסולין, חברת משפחה.

 

אסולין סיפרה שיעל, אמהּ של רומי, הזהירה אותה מלצאת לטיול ורומי השיבה: "מאמא אל תדאגי הכל בסדר, שינו לנו את המסלול, אני בסדר. חם לנו ויבש לנו". עם היוודע דבר האסון ניסו בני המשפחה להשיג את רומי או את צוות המכינה אך ללא הצלחה, עד שקיבלו את הבשורה המרה.

 

ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה אמר: "אנו כואבים ומשתתפים בצערה של משפחת כהן באבלם הכבד על מותה בטרם עת של בתם רומי באסון הכבד בנחל צופית. צוותי החינוך, הרווחה והשירות הפסיכולוגי של המועצה נמצאים בבית המשפחה ועם תושבי המושב ומסייעים ככל שניתן, על אף שאין נחמה". רומי כהן תובא למנוחות ביום א' בשעה 12:30 בבית העלמין במאור.

 

בבית הנוער במושב חרות התכנסו חבריה וחברותיה של אגם לוי, ממררים בבכי, כואבים את מותה באסון. הם לוו על ידי עובדים סוציאליים של המועצה. "כולנו בלב שבור מתקשים לעכל את הבשורה הקשה שאגם נספתה", אמר מזכיר המושב מיכה זוהר, "הכאב הוא גדול. בלתי נתפס. מדובר במשפחה אהובה ומדהימה ועתה עלינו לחזק אותה בשעה הקשה". אגם, תלמידת כיתה י"ב בקריית החינוך בני דרור, הייתה אמורה להתחיל ללמוד בשנה הבאה במכינת "בני ציון", וחברותיה סיפרו כי הייתה נרגשת לקראת טיול הגיבוש. משפחתה: הוריה שירי ושי ואחיה אופק ושקד, תמכו בהחלטתה.

אגם לוי ז
אגם לוי( )
 

חברותיה סיפרו על תלמידה מצטיינת שאהבה לימודי ארץ ישראל ופיזיקה, הייתה פעילה בתנועת "בני המושבים" ותמיד סייעה לכל מי שנזקק. "היא תמיד חיפשה את הטוב. זו אבידה גדולה לכולנו", סיפרה בבכי אחת מחברותיה. חבר נוסף, אסף, היה אמור לצאת גם הוא לטיול אך בגלל מבחן באנגלית ויתר עליו. "זה פשוט בלתי נתפס", סיפר בהלם, "אגם תמיד הייתה האור בכל דבר". אגם תובא למנוחות בשעה 12:30 בבית העלמין לב השרון בתל מונד.

 

"לא יכולים לחשוב להמשיך בלעדיה"

גלי בללי, בת 18 מגבעתיים, תלמידת י"ב בתיכון שמעון בן צבי בעיר, התכוונה לצאת למכינה לפני הצבא כדי לשרת שירות משמעותי ולתרום לחברה. בעקבות הבשורה הקשה התקבצו חבריה לספסל הלימודים ותנועת "כנפיים של קרבו", שבה ניהלה את הסניף המקומי במשך שנתיים, כדי להיפרד ממנה ולהעביר את השעות הקשות ביחד. גלי הותירה אחריה שני אחים והורים, אייל ואתי שמכהנת כחברת מועצת העיר.

 

מנהלת תיכון בן צבי, אלה ספיר-גונן, אמרה בדמעות: "בית הספר עבר בחודש האחרון טראומה קשה ביותר כי איבדנו בוגר (סמ"ר שחר סטרוג ז"ל שנהרג מפליטת כדור. א"ב) ואנחנו עוד נמצאים בתוך האבל הזה ואין דבר יותר קשה מלאבד תלמיד, ופתאום קיבלנו עוד מכה קשה, לאבד תלמידה".

גלי בללי ז
גלי בללי ( )
 

המנהלת הוסיפה: "אפשר להגיד על גלי רק דברים טובים, על ילדה מאוד מיוחדת, שהייתה מלאה כולה בנתינה. היא קיבלה באחרונה את 'פרס אלעד ריבן' על הצטיינות בפעילות חברתית ופעילותה ב'כנפיים של קרמבו' ואנחנו לא יכולים לחשוב להמשיך בלעדיה. אני לא יודעת איך לעשות את זה. למדתי בחיים איך לעשות טוב לתלמידים ולהוביל אותם הלאה ועכשיו צריכים ללמוד לעכל את זה וזה מאוד קשה לנו".

 

עמרי הולנדר, ידיד של גלי מאז כיתה ט', ספד לחברתו הטובה: "גלי הייתה קרובה אליי מאוד והיינו יחד ב'כנפיים של קרמבו'. היא ריכזה את הסניף שלנו ובשנה האחרונה דיברנו הרבה על השירות. היה חודש שלם שגלי לא הייתה בבית ספר כי היא הלכה לראות הרבה מכינות ואני שואל את עצמי למה דווקא היא. הלב נקרע כולנו בהלם. מזועזעים".

 

מ"כנפיים של קרמבו" נמסר כי גלי "הייתה ממובילי סניף גבעתיים וחלק בלתי נפרד מהתנועה, אנו משתתפים בכאבה הגדול של משפחת בללי ומחבקים אותם".

 

גלי האהובה הייתה חלק בלתי נפרד מהתנועה ותחסר לנו מאוד.דנה, חברת ילדות של גלי, אמרה: "היא רצתה לצאת למכינה והיא אמרה שכדאי גם לי לעשות מכינה. היא הייתה הכי חכמה, צמאה לידע. היא רצתה להוביל ולהנהיג, הכי אופטימית ומצחיקה שיש. ידעתי שהיא יוצאת לטיול אבל לא ידעתי עד כמה זה יהיה מסוכן. כולנו בשוק, זה הלם, אנחנו לא מעכלים עדיין וזה לא נתפס ואין לי מילים להגיד. לא היה בן אדם שהכיר את גלי ולא אהב אותה כי היא קורנת חייכנית ואחת שנגעה בכולם".

 

רן קוניק, ראש העיר גבעתיים וחבר המשפחה, אמר: "ההודעה האיומה הכתה קשות בעיר כולה ובי באופן אישי. גלי הייתה ילדה מדהימה, מצטיינת בכל תחום אפשרי ובעלת ערכים נשגבים, שהובילו אותה להתנדבות ומעורבות חברתית יוצאת דופן. הוריה של גלי, חברת המועצה אתי ואייל שהוא חבר ילדותי עוד מאז הגן, הם חברים קרובים שלי ואהובים על ידי רבים מתושבי העיר. אני כואב, המום וליבי נשבר לרסיסים. לצערי אין במקרים האלה נחמה".

 

שני שמיר, בת 18 משוהם, היא בת למשפחה ותיקה ביישוב, ולמדה בתיכון המקומי. שני הייתה רכזת מדריכים בשבט הצופים עמית וכיהנה גם במועצת הנוער היישובית. יעל אמה היא אשת חינוך, אביה אריק היה טייס בחיל האוויר וכיום - איש עסקים. היא הבת האמצעית מבין ארבעה אחים. הלווייתה תתקיים היום בשעה 13:00 בבית העלמין בית עריף.

שני שמיר ז
שני שמיר

 

 

נערים שחולצו מנחל צופית יובל כהאן (צילום: חיים הורנשטיין)
הנערים שחולצו - עדיין בשטח, יחד עם מנהל המכינה יובל כאהן(צילום: חיים הורנשטיין)

 

 

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: דורון בן הרוש)
(צילום: דורון בן הרוש)

כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כוחות חילוץ בנחל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חפ
(צילום: חיים הורנשטיין)

עדיין לא ברור מדוע הקבוצה יצאה לטיול בערבה אף שהתחזית הצביעה על שיטפונות באזור. אתמול נמדדו באזור 32 מ"מ גשם. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האסון ועצרה שני אנשי צוות מהמכינה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. אשת צוות שלישית שוחררה למעצר בית. מפקד מחוז דרום ניצב מוטי כהן מינה את ניצב-משנה יוסי תורג'מן (קצין אח"מ דרום) לראש צוות חקירת האסון. במקביל לאיסוף ממצאים יבדקו במשטרה האם היה צורך לרישיון לטיול ומי אישר אותו.

 

טיול הגיבוש של קבוצת הנערים, שלוו כאמור על ידי שני מדריכים וחובש, החל שלשום - והיה אמור להימשך עד היום. שלשום עברו המשתתפים פעילויות במגוון תכנים ערכיים והיסטוריים. את בוקר האתמול הם פתחו בפעילות משותפת ולאחר שאכלו יחד יצאו לאזור שבו אירע האסון. בטיול של מחזור י"ב במכינה הקדם צבאית השתתפו 19 תלמידי י"ב ושישה צעירים שלומדים במכינה.


פורסם לראשונה 26/04/2018 21:52

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, אלישע בן קימון, אמיר אלון, אילנה קוריאל, ישראל מושקוביץ, איתן גליקמן, יעל פרידסון, שחר חי ואדיר ינקו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים