שתף קטע נבחר

טראמפ: "הפיוס בחצי האי קוריאה יכול לקרות"

נשיא ארה"ב מעודד מהפסגה ההיסטורית שהפגישה את נשיאי צפון ודרום קוריאה: "כולם אמרו שזה בלתי אפשרי. אפגש בקרוב עם קים ג'ונג און". הרודן שב לפיונגיאנג ובינתיים, בשתי המדינות עוסקים בהופעה של נשות הנשיאים שכבשו את המצלמות

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר הערב (ו') הצהרה בעת שאירח את ספורטאי המשלחת האמריקנית לאולימפיאדת החורף שנערכה השנה בדרום קוריאה והתייחס לפסגה ההיסטורית שהתקיימה היום והפגישה את נשיאי דרום וצפון קוריאה.

 

"אני מאוד מקווה שיום אחד שתי המדינות הללו יחיו בהרמוניה, בשגשוג ובשלום", אמר טראמפ. "אני אפגש בקרוב עם הנשיא קים ג'ונג און. הפיוס בחצי האי קוריאה יכול לקרות. כשהכהונה שלי החלה כולם אמרו שזה בלתי אפשרי. אמרו לי שיש שתי אפשרויות: או שניתן להם את מה שהם רוצים או שנלך למלחמה. עכשיו יש אפשרות שאף אחד לא שיער שהיא תצא לפועל".

דונלד טראמפ  (צילום: AP)
מעודד. טראמפ(צילום: AP)
 

הכותרות במזרח לא עסקו אך ורק בפגישה ההיסטורית אלא גם בנשותיהם של המנהיגים. רעייתו של קים ג'ונג און, רי סול ג'ו הגיע עמו ונכנסה לשטחה של דרום קוריאה לראשונה זה 13 שנה. בשנת 2005 היא הגיעה למדינה כמעודדת של נבחרת ההתעמלות.

 

זו הייתה הפעם הראשונה שמנהיג צפון קוריאני מגיע עם רעייתו לדרום קוריאה. אביו וסבו של קים מעולם לא נסעו עם נשותיהם למפגשים עם ראשי מדינות. אביו של קים, קים ג'ונג איל, מעולם גם לא נצפה עם נשותיו.

רי סול ג'ו אשתו של קים ג'ונג און קים ג'ונג סוק אשתו של מון ג'אה אין דרום קוריאה צפון קוריאה (צילום: EPA)
נשות הנשיאים. רעייתו של קים ג'ונג און משמאל(צילום: EPA)

רי סול ג'ו אשתו של קים ג'ונג און קים ג'ונג סוק אשתו של מון ג'אה אין דרום קוריאה צפון קוריאה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רי סול ג'ו אשתו של קים ג'ונג און קים ג'ונג סוק אשתו של מון ג'אה אין דרום קוריאה צפון קוריאה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

 

"אני מאוד שמחה שהפגישה הייתה טובה", אמרה רעייתו של הרודן הצפון קוריאני לנשיא דרום קוריאה. כשהיא לבושה בחצאית ורודה, ז'קט ונעלי עקב בצבע שחור. היא התקבלה בשמחה רבה על-ידי רעייתו של הנשיא הדרום קוריאני, קים ג'ונג סוק.

 

ההצהרה המשותפת של שני המנהיגים כללה גם הבטחות לצמצום הדרגתי בארסנל הנשק, הפסקת הפעולות העוינות, הפיכת הגבול המבוצר לאזור שלום ורצון לקיים שיחות רב צדדיות עם מדינות אחרות, בהן ארצות הברית. "שני המנהיגים הכריזו מול 80 מיליון בני עמנו והעולם כולו שלא תהיה עוד מלחמה בחצי האי הקוריאני ושעידן חדש של שלום החל", נמסר בהודעת שני הצדדים. כמו כן, נמסר כי נשיא הדרום מון יבקר בהמשך השנה בפיונגיאנג.

 

מוקדם יותר עשה מנהיג צפון קוריאה היסטוריה כשחצה את הגבול - והיה למנהיג הראשון של הצפון שעורך ביקור רשמי אצל השכנה מדרום מאז 1953. בפתח פגישתו עם נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין אמר מנהיג הצפון כי הוא לא רוצה לחזור על העבר "שבו לא כיבדנו הסכמים" וכי הוא רוצה להשיג הסכם שיגשים את תקוות אלו שמצפים לשלום.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים