שתף קטע נבחר

בשעה טובה: ספר ילדים עם גיבור אוטיסט

"שבעה גוונים לקשת" הוא ספר הילדים הראשון שרואה אור בעברית שגיבורו הוא ילד על הספקטרום האוטיסטי. מחברת הספר, דנה הראל, פסיכולוגית התפתחותית שמטפלת בילדים על הרצף, מסבירה שהקושי להסביר לילדים מהו אוטיזם הוא שגרם לה להוציא לאור את הספר

כשדנה הראל, פסיכולוגית התפתחותית מהמכון להתפתחות הילד של בית החולים שיבא, חיפשה דרך להסביר לילדים מהו אוטיזם היא התקשתה למצוא את האמצעי שיעזור לה במשימה המורכבת.

 

"חיפשתי צורה ברורה ובעיקר לא מאיימת להסביר מה אומר המונח הגדול והקשה לעיכול שהוא אוטיזם", מסבירה הפסיכולוגית. "חיפשתי כלי שבאמצעותו יהיה אפשר להסביר לאחים של הילדים עם לקות התקשורת מה זה אומר להיות על הספקטרום האוטיסטי. כשלא מצאתי אמצעי מוצלח החלטתי להרים את הכפפה".

 

עוד בנושא:

מחקר ישראלי: ניתן לגלות אוטיזם כבר בגיל 9 חודשים

אוטיזם: סימנים מקדימים שכדאי להכיר

יכול להיות שהילד שלי אוטיסט? מדריך

 

לראשונה בשפה העברית, חיברה הראל ספר ילדים שהגיבור שלו מצוי על הספקטרום האוטיסטי - "שבעה גוונים לקשת" שמו. אביטל, אחותו של גיבור הספר, אורי, מתארת במילים בהירות ובשפה נגישה מהו אוטיזם ואיך התסמונת משפיעה על חייו של אחיה ועל חיי משפחתה.

 

 

שבעה גוונים לקשת ( )
מתוך "שבעה גוונים לקשת"

 

"זה רעיון שהתפתח בהדרגה", מפרטת הראל, "נתקלתי במהלך העבודה שלי בלא מעט מקרים שבהם נדרשתי להסביר לילדים בגילאי שש עד עשר מהו אוטיזם. זוהי משימה לא פשוטה כלל. אפילו מבוגרים מתקשים להבין לעיתים מה באמת עומד מאחורי המילה המאיימת הזו. האתגר היה לתווך את הנושא הזה לילדים באופן ברור ונגיש מחד, ושיהיה מכבד ולא מאיים מנגד. חשבתי שספר ילדים הוא הפיתרון האולטימטיבי לאתגר הזה".

 

שבעה גוונים לקשת ( )
עטיפת הספר

 

"ספר הוא הדרך הכי נכונה בעיני למשימה הזו", מוסיפה הראל, "באמצעות ספר אפשר להסביר מושגים מורכבים בצורה עקיפה ולא 'הסברתית'. האחים של הילדים עם לקות התקשורת יכולים גם להציג את הספר לחברים שלהם ולסביבה שלהם".

 

בספר, אשר ראה אור באמצעות המכון להתפתחות הילד בשיבא, מתארת אחותו של אורי כי "אורי נולד עם אוטיזם, בר בתור תינוק הוא היה שונה מתינוקות אחרים. אבא ואימא לקחו אותו לכל מיני בדיקות שבסופן קבעו שלאורי יש לקות תקשורת, הפרעה על הספקטרום האוטיסטי. רוב האנשים, ואני ביניהם, פשוט קוראים לזה אוטיזם".

 

"לא מצאתי כלי להסביר לילדים מהו אוטיזם" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"לא מצאתי כלי להסביר לילדים מהו אוטיזם"(צילום: shutterstock)

 

בהמשך מוסבר כי המוח של ילדים עם אוטיזם מפרש את העולם שאנו מכירים באופן שונה. בין היתר מפורט כי ילדים על הספקטרום האוטיסטי לא אוהבים שינויים וכן שהם מתקשים ביצירת קשרים חברתיים. מנגד מתארת הראל כי כמו יתר הילדים, גם אורי רוצה שיהיו לו חברים וגם לו יש תחביבים, פחדים, רצונות וחלומות.

 

"התגובות שאני מקבלת על הספר הן מאוד חיוביות", מסכמת הפסיכולוגית, "הורים תיארו שהספר סייע להם מאוד להעלות את הנושא ולדבר עליו ביותר פתיחות. אני שמחה שהצלחתי לעזור להם במשימה החשובה הזו".  

 

הילד אובחן על הספקטרום. מה עושים?

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר
צילום: באדיבות המצולמת
דנה הראל
צילום: באדיבות המצולמת
מומלצים