שתף קטע נבחר

אבל אשמים אנחנו: במקום מערכת החינוך - המכינות הקדם-צבאיות

המדריכים והאחראים לטיול טעו קשות בהערכת המצב בשטח, אבל המדריכים והאחראים לא טעו בהבנת הצרכים והערכים של הנוער הישראלי. משרד החינוך לא אשם בטעות שגרמה לאסון הנורא, אבל משרד החינוך בהחלט אשם באי הבנת הצרכים והערכים של הנוער הישראלי

בני משפחה וחוקרי משטרה במכינה קדם צבאית בני ציון בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
הבנת צרכי הנוער הישראלי. "בני ציון" השבוע(צילום: מוטי קמחי)

 

מדוע מתחרים אלפי נערים ונערות, בוגרי מערכת החינוך הישראלית, על מקום במכינות קדם-צבאיות לסוגיהן? מדוע הם כל כך מתאמצים, ומקדישים שנה ושנתיים לפני השרות הצבאי לטיולים בארץ (ולא בחו"ל), לציונות וליהדות במינון ובסגנון שמתאים להם, להכרת החברה הישראלית ולמשימות התנדבות בתוכה?

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

כי מערכת החינוך הממוסדת לא נותנת להם את כל אלה. מערכת החינוך הטובה, היעילה, המפוקחת כראוי עם "חדר מצב" לטיולים, לא נותנת לנוער הישראלי את הנחוץ לו כאוויר לנשימה בחינוך לאהבת הארץ, בסיורי תנ"ך בארץ התנ"ך, בהזדהות עם ערכי ציונות ומורשת יהודית, ובפעילות התנדבותית בחברה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אמנם יש מוסדות חינוך שעושים זאת לתפארת החינוך הישראלי, אבל הם יוצאי דופן. המערכת מחויבת להורים לשמור על ילדיהם, כדי שההורים יוכלו לצאת לעבודה, וכדי שהילדים ילמדו להתנהג ולא יעשו שטויות. שימו לב מה רבים מהם עושים בשבתות ובחופשות, כמה שותים, ואיך נוהגים.

 

להשלים את שחסר

המערכת מחויבת להורים למינימום של השכלה, שתאפשר להם להתקבל למוסדות של השכלה גבוהה, או למסלולי הכשרה מקצועית בעלי ערך – שימו לב כמה מהם לומדים בעצמם ועל חשבון הוריהם למבחנים פסיכומטריים במקביל, או בנוסף למבחני הבגרות. 

 

 

והמערכת גם מחויבת לערכי ציונות ויהדות ואהבת הארץ, כולל טיולים ופעולות חברה, אלא שלרוב היא לא מצליחה להנחיל ערכים אלה, והציון הכולל שמגיע לה בתחום הזה הוא נמוך, פרט ליוצאי דופן, כאמור.

 

לכן הנוער הנפלא, נערות ונערים, מתאמצים כל כך להגיע למכינות ולהשלים את החסר להם. פעם זה היה מקובל רק בנוער הדתי, שמערכת החינוך הדתית לימדה אותו "איך להיות דתי", אבל לא הסבירה לו למה.

 

בעשרים השנים האחרונות זה הפך למפעל ציוני-כללי של הנוער הישראלי. התשובה לזרמי ה"פוסט-ציונות" נשמעת במכינות המופלאות. אמרתי פעם לפוסט-ציונים שיש "פוסט" גם אחריהם, וזו הציונות המתחדשת.

 

לכן לא מדברים בתקשורת כלל על המכינות – עד שקורה אסון נורא בנחל צפית, בערבה, וכעת גם יש את מי להאשים ולדרוש פיקוח.

 

מטעות לטעות

לא דרושה חקירת משטרה כדי לדעת שהמדריכים והאחראים לטיול ולאסון טעו קשות בהערכת המצב בשטח, וטעות נוראה זו עלתה במחיר של עשר נשמות צעירות ובאובדן קשה מנשוא. ברגע ששמעתי את המילים "עשרה נערים נעדרים בשיטפון, אחרי שנסחפו בזרם", בתוך הקניון הצר של נחל צפית - פרצתי בבכי. היה ברור לי שמחלצים גופות.

 

אז המדריכים והאחראים לטיול טעו קשות בהערכת המצב בשטח, אבל המדריכים והאחראים לא טעו בהבנת הצרכים והערכים של הנוער הישראלי. משרד החינוך לא אשם בטעות שגרמה לאסון הנורא – אבל משרד החינוך בהחלט אשם באי הבנת הצרכים והערכים של הנוער הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים