שתף קטע נבחר

הסערה הבאה: סרטון נגד לשכת הגיוס

נערה דתייה נכנסת למכון "בוחן כליות ולב" לבדיקת "מדד הדת בדם", והטכנאית בודקת האם היא שומרת נגיעה, האם היא מברכת ביציאה מהשירותים - ומה אומרות עליה התמונות בסלולרי. בארגון "חותם" שהפיק את הסרטון טוענים: הכול מבוסס על מקרים אמיתיים מלשכת הגיוס

 

 

קמפיין חדש נגד גיוס בנות דתיות לצה"ל: ארגון חותם הפיק סרטון סאטירי הממחיש באופן ביקורתי את החקירות הנערכות בלשכות הגיוס למועמדות לשירות צבאי שביקשו פטור מטעמי דת. בסרטון שיופץ ברשתות החברתיות, נראית נערה דתייה נכנסת ל"מכון בוחן כליות ולב" בבית החולים, שם היא עוברת בדיקה דמיונית, משפילה למדיי, לגילוי "רמת הדת בדם". המסר: החקירות פוגעות בפרטיות הנערות ותוצאותיהן לא אמינות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הקמפיין מושק כעת, לקראת דיון בבג"ץ בעתירת "חותם" נגד משרד הביטחון בעניין, שיתקיים בעוד כשבועיים. הארגון פנה בשם חמש בנות שהצהרות הדת שלהן לא אושרו על ידי הצבא ומעמדן לא הוסדר, וטען כי הערעור על היותן דתיות איננו חוקי. מאז הגשת העתירה זכו ארבע מהן לפטור המיוחל, אך העותרים מתעקשים למצות את ההליך המשפטי עד להכרעה עקרונית בסוגיה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בסרטון נראית הנערה שוכבת על מיטה בחדר הבדיקה ואוחזת בידה מכשיר ל"שיקוף" רמת הדת שלה. סמוך אליה יושבת טכנאית המטיחה בה שאלות אישיות על אורח חייה ופניה מביטות במוניטור המגיב לתשובות ומתריע במקרה של ממצאים בעייתיים.

 

"מדד הדת בדת". מתוך הסרטון של חותם

 

בחותם אומרים כי ה"חקירה" המתוארת מבוססת על מקרים אמיתיים מלשכת הגיוס. כך, למשל, נשאלה הצעירה הדתית האם יש לה חבר ואם היא "שומרת נגיעה" מגברים. כשענתה על כך פעמיים בחיוב, העירה המראיינת בזלזול ובהבעת חוסר אמון: "אז אתם יוצאים שנה ולא עשיתם כלום..." לאחר מכן אמרה: "אני רואה שאחותך בקשר רציני עם אמיר... הם מצולמים מחובקים יחד כשהיא לובשת מכנסיים". תשובת הנבדקת, "אחותי פחות דתייה ממני", נדחתה. "כן, ברור", סיננה לעברה הטכנאית בעצבנות ובחוסר סובלנות.

 

בהמשך הסרטון נשאלת הנערה הדתייה, "באת במגע עם גברים בעבר?" וכן "את מברכת אחרי שאת עושה צרכים בשירותים?" לאחר מכן התבקשה למסור לידי המראיינת את מכשיר הטלפון שלה, וכשהיססה, הטיחה בה: "יש לך משהו להסתיר?" הטכנאית חיטטה בקבצים שבו, והעירה: "מעניין מאוד, התמונה שלך בבריכה עם בגד ים. את קוראת לעצמך דתייה?" בסיום מכריז הקריין: "הצהרת שאת דתייה? זכרי, לאף אחד אין זכות לפגוע לך בפרטיות".

 

"פגיעה בפרטיותן של הנערות"

מנכ"ל "חותם", עמיטל בראלי, אמר כי "הסרטון ממחיש בצורה ברורה את אופן ההתנהלות שלא תחת סמכות והבנה של הפגיעה בנערות". לדבריו, "בניגוד לחוק, הדורש מנערה הצהרה על שמירת כשרות ושבת, לשכות הגיוס נטלו לעצמן תפקיד של 'משמרת הצניעות', תוך חדירה לפרטיותן של נערות צעירות כבר בגיל תיכון ופגיעה בהן".

 

לטענת בראלי, מאות נערות עברו "שיחות קשות וחקירות באווירה עוינת, תוקפנית ומשפילה", הוטחו בהן "שאלות מביכות החודרות לצנעת הפרט ולחיים האישיים שלהן ושל בני משפחותיהן" ונשלחו חוקרים פרטיים לרגל אחריהן, וארגונו מעניק להן סיוע משפטי בעניין. לדבריו, הנפגעות העיקריות הן בנות מהפריפריה שמצד אחד זהותן הדתית חזקה ומצדיקה את הפטור משירות, ומצד שני הן אינן מקפידות באדיקות על קיום כל המצוות ופרטי ההלכות, ולכן נטפלים אליהן.

 

מנכ"ל "חותם" הוסיף כי אם מטרת החקירות הייתה למנוע מבנות חילוניות להצהיר כי הן שומרות שבת וכשרות, ובכך לנצל לרעה את הפטור הניתן מטעמי דת - היה מחריש, אך הוא מתרשם כי יש כאן מגמה של הצבא להביא לגיוסן של צעירות שאין ספק בדתיותן. לדבריו, "נעשים ניסיונות לשכנע את הנערות ולהפעיל עליהם לחץ לוותר על ההתנדבות לשירות הלאומי".

 

טרם התקבלה תגובת צה"ל לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים