שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זהות התוקפים בסוריה מטושטשת, והאיראנים נבוכים
  מעוצמת הפיצוצים נראה כי היעד היה מאגר טילי קרקע-קרקע. מה שנראה כמיזם משותף למורדים וגורמים אחרים שמחזיקים טילים מדויקים חודרי בונקרים - מקשה על הסורים והאיראנים להאשים ישירות את ישראל, ומהווה איתות לרוסים

   

  תקיפה בסוריה

  תקיפה בסוריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מי עומד מאחורי התקיפה הלילית בבסיסים של צבא אסד? עם פיזור ענני העשן מזירות פיצוץ הטילים בכמה מוקדים בסוריה, אפשר לומר כי ייתכן שתוקפי יעדי צבא סוריה ושל הכוחות הפועלים בשליחות איראן רצו להעביר מסר. לפי אותו מסר, שהיה מיועד גם למשטר הסורי וגם לרוסים, כל עוד האיראנים מקיימים נוכחות צבאית בסוריה - לא תיתכן הסדרה פוליטית ולא תבוא לסיומה מלחמת האזרחים שנמשכת כבר שבע שנים.

   

  ידוע שהותקפו מחנות של צבא סוריה ומחסני תחמושת בשני אזורים המרוחקים יחסית זה מזה. מקצתם בעיר חלב ומקצתם באזור העיר חמה, שמרוחקת יותר מ-100 קילומטרים מדרום לחלב במרכז סוריה. מעוצמת הפיצוצים ניתן להעריך שמדובר בראשי קרב גדולים. אזור חלב הוא אזור שידור של טילי קרקע-קרקע (מתקן א-ספירה שבו יוצרו טילי סקאד). בהחלט ייתכן אם כן שמדובר בפגיעה במאגר טילי קרקע-קרקע.

  תקיפת בסיס צבאי בסוריה ()
  הפיצוצים החרידו את אדמת סוריה

  כמו כן ידוע כי חלק מהבסיסים שהותקפו, בעיקר אלה שבאזור העיר חמה, אבל גם באזור חלב, שימשו את המיליציות השיעיות שהאיראנים הביאו להילחם בסוריה. גם חיזבאללה נוכח בחלק מהבסיסים האלו. השאר הם בסיסים ומחסני תחמושת של צבא סוריה.

   

  מהבסיסים האלה יוצא הצבא הסורי יחד עם מיליציות שיעיות מעיראק ומפקיסטן וכוחות של חיזבאללה לתקוף את הריכוז העיקרי של המורדים הסורים במחוז אידליב. במחוז הזה, שנמצא בין שני ריכוזי הצבא הסורי שהותקפו, פועלים כל הארגונים המתגדים למשטר. הסורים גם אמרו לאחרונה שהם מתכוננים לצאת לתקיפה באזור העיר חומס, מדרום-מזרח לחמה, על מנת לחסל את ריכוזי המורדים שם - בדיוק כפי שעשו באזור רוטה המזרחית בסמוך לדמשק.

   

  מובלעת בשליטה צבאית של ארה"ב 

  עוד אנו יודעים כי הבסיסים הסורים שהותקפו הלילה נמצאים לא הרחק מהמובלעת בצפון-מזרח סוריה, ממזרח לנהר הפרת, שרובה נשלטת על ידי כוחות כורדיים. אותם כוחות פועלים בהנחיית והדרכת יועצים אמריקנים ומצייתים להם. המובלעת, ששטחה כרבע מאדמת סוריה, נמצאת למעשה בשליטה צבאית של ארצות הברית, והיא גובלת באזור אל-קאים בעיראק ובאזור העיר הסורית קמישלי הסמוכה לטורקיה.  

   

  בנוסף לכך, האמריקנים מחזיקים בסיס גדול על אדמת סוריה באזור אל-תנף הסמוך לגבולות עם ירדן ועיראק. מהבסיס הזה מתנהלות פעילויות משותפות לאמריקנים ולבעלי בריתם הכורדים וכן מורדים אחרים לכיוון אזור תדמור. המטרה: למנוע מהמיליציות שפועלות בחסות איראן להשתלט על האזור כדי ליצור מסדרון יבשתי בין טהרן לדמשק. מהאזור הזה מתנהלות גם פעולות שיוצאות לעבר מעבר גבול אחר - בין עיראק לסוריה - באזור העיר אבו-כמאל (אל-בוכמאל).

  מורדים מצבא סוריה הפילו פסל כורדי ומניפים את דגלם (צילום: AP)
  מורדים סורים. המטרה: למנוע מהמיליציות שפועלות בחסות איראן להשתלט על האזור (צילום: AP)

  חשוב לציין כי כמו בשני מקרים אחרים בחודש האחרון, על פי דיווחים בתקשורת הערבית, הבסיסים הותקפו הלילה בטילים וברקטות קרקע-קרקע מדויקים שמצוידים בראשי קרב חודרי בונקרים. ידוע כי טילים ורקטות כאלו קיימים בשירות צבא ארצות הברית, וכי גם התעשיות הצבאיות הישראליות - רפאל, התעשייה האווירית ותעש - מייצרות טילים כאלה.

   

  אחד מהם, ה"לורה", הוא טיל כבד לטווח של יותר מ-300 קילומטרים, וראש הקרב שלו, ששוקל מאות קילוגרמים, מדויק מאוד. טיל נוסף, שנקרא "אקסטרא", מגיע למרחק של 150 קילומטרים.  

   

  בחלק מהדיווחים בסוריה נטען כי הטילים ששוגרו הלילה לעבר מטרות בסוריה נורו משטח ירדן. מידע זה כנראה אינו נכון, מפני שירדן היא מדינה ערבית שלא תסתכן בלחימה ישירה משטחה נגד הצבא הסורי מחשש לתגובה. ואולם ייתכן, כי מי שהעריך שהטילים שוגרו משטח ירדן טעה רק במעט, והם נורו על ידי המורדים או מורדים בשיתוף עם גורם צבאי אחר מאזור הגבול בירדן, אך משטחה של סוריה.

  רוחאני ואסד. נותרו נבוכים (צילום: EPA, AP) (צילום: EPA, AP)
  רוחאני ואסד. נותרו נבוכים(צילום: EPA, AP)

   

  מכל האמור לעיל, ניתן להסיק כי התקיפה הלילה ושתי תקיפות שקדמו לה במהלך החודש האחרון הן מיזם משותף למורדים הסורים עם גורמים צבאיים אחרים שמחזיקים בנשק טילי ורקטי מדויק מאוד, המסוגלים כאמור לחדור בונקרים ומחסני תחמושת מתחת לקרקע. לשותפים באותם מיזמים צבאיים מהסוג החדש הזה שאנו עדים לו בשבועות האחרונים, יש אינטרס לפגוע גם בכוחות המשטר הסורי (כמו למורדים) וגם בכוחות האיראניים שנמצאים על אדמת סוריה, כולל המיליציות השיעיות וחיזבאללה שפועלים בחסות איראן.

   

  לישראל וגם לארצות הברית יש עניין לפגוע בכוחות האיראניים או אלו שפועלים בסוריה בשליחות איראן. המיזמים האלה, לתקיפת ריכוזי הצבא הסורי ותקיפת מתקנים ויחידות שפועלים בשליחות איראן בשטח של סוריה - מתוך שטחה של סוריה - מאפשרים לטשטש את זהות התוקפים. כך נותרים האיראנים והסורים נבוכים.

   

  מפני שפעולות התקיפה עצמן מבוצעות על ידי מורדים סורים ממחוז אידליב או ממובלעות במזרח סוריה שנמצאות בשליטת המורדים - אין באפשרות האיראנים, הסורים והרוסים להטיל את האחריות על ישראל או על ארה"ב.

   

  ועוד נקודה: צריך לשים לעובדה שדווקא הלילה (לפי שעון ישראל), זמן קצר אחרי שפיצוצי הטילים החרידו את אדמת סוריה, פורסם כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו על נושאים הקשורים לאיראן. ייתכן שאנו עדים לקואליציה צבאית חדשה הפועלת נגד אינטרסים איראניים ולטובת המורדים בשטחה של סוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים