שתף קטע נבחר

הערכות: הטילים שהופצצו בסוריה יכולים להגיע לכל נקודה בישראל

התקיפה בסוריה כוונה נגד מערכות טילים בליסטיים עם ראשי קרב כבדים, ואולי גם טילי שיוט שהוסתרו בבונקרים של צבא אסד. טילים כאלו יכולים לפגוע בכל שטח ישראל. "ניו יורק טיימס": 200 טילים הושמדו במתקן בחמה, 11 איראנים נהרגו. שעות לאחר התקיפה: נסגר השטח האווירי בגבול ישראל-סוריה

 

על פי עוצמת הפיצוצים מהתקיפה אמש (יום א') בסוריה, ניתן להעריך כי אחד היעדים העיקריים של התקיפה היה מערכות חימוש כבדות שהאיראנים צברו בצפון סוריה. אותן מערכות הוצבו שם מתוך הנחה שלמודיעין הישראלי והאמריקני יהיה קשה לאתר אותן ולפגוע בהן. על-פי דיווחים בסוריה בתקיפה נהרגו 26 בני-אדם, חלקם איראנים. באיראן דיווחו כי 18 איראנים נהרגו בתקיפות, אך מאוחר יותר אמרו כי אף איראני לא נפגע. בצהריים התכנסו שרי הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון לא מתוכנן בקריה בתל אביב ואחרי כשעתיים הסתיים הדיון. בשל התארכות הדיונים בוטלו ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בכנסת.

 

אפשר להעריך שמדובר במערכות טילים בליסטיים עם ראשי קרב כבדים, ואולי גם טילי שיוט שהוסתרו בבונקרים של צבא סוריה ושל התעשייה הצבאית הסורית, שמרכזיה נמצאים באזור חלב. טילים כאלו מסוגלים להגיע מצפון סוריה ולפגוע בכל שטח ישראל. עם זאת, נראה שלא מדובר במה שהיה אמור לשמש לפעולת תגמול נקודתית מצד איראן, אלא כהתבססות אסטרטגית - לאירוע גדול כמו מלחמה.

 

בעיתון "ניו יורק טיימס" ציטטו גורם בברית האזורית הלוחמת, שבה חברים איראן, סוריה וחיזבאללה, ולדבריו יעד התקיפה ליד חמה היה מתקן אחסון בבסיס שבו הושמדו 200 טילים ונהרגו שם 16 בני אדם, בהם 11 איראנים. בתוך כך, כעת מתברר כי שעות ספורות לאחר התקיפה בסוריה, הוחלט על סגירת השטח האווירי בגבול ישראל-סוריה ובשטחי רמת הגולן ממזרח לנהר הירדן. ההנחיה תקפה עד לסוף חודש מאי.

 

 

בדמשק ובטהרן לא התייחסו ספציפית לתקיפה האחרונה. נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בצהריים לתקיפות ואמר: "האזור כולו נמצא בשלב של שרטוט המפות מחדש, ומדינות עוינות עוברות לתוקפנות ישירה נגד סוריה לאחר שזרועותיהן באזור נכשלו. הסורים רוצים לשים קץ לטרור, לדבוק בריבונותם ולעצב את עתידם בעצמם". אסד אמר את הדברים בפגישה עם יו"ר הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, עלאא א-דין ברוג׳רדי, בדמשק. ברוג׳רדי עצמו אמר: "התוכנית של ארה"ב ובעלות בריתה באזור היא להביא לתבוסתה של סוריה, אך איראן ממשיכה לתמוך בסוריה ותמשיך במאמצים להביא לפתרון מדיני".

 

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר בהתייחסו לתקיפות קודמות על יעדים איראנים וסורים בסוריה: "האויבים הבינו שהם לא ישיגו דבר ממלחמה. התוכנית שלהם היא להכין את המדינות למלחמה עם איראן. אם הממשלות האלה יפעלו לפי השכל הן לא יכנסו למאבק עמנו, אך אם הן ירצו לעמוד בפני איראן - הן יפגעו וינחלו תבוסה. תם עידן ׳פגע וברח׳ - התקיפות יגררו תקיפות עליכם". את הדברים הוא אמר בפגישה עם אזרחים איראנים לקראת יום הפועלים הבינלאומי - 1 במאי - שיחול מחר.  

 

לפני - ואחרי: 

 יעדים שהותקפו בחלב סוריה ()
תיעוד שפורסם בסוריה מהנזק לכאורה אחרי ההפצצה:
 יעדים שהותקפו בחלב סוריה ()
 יעדים שהותקפו בחלב סוריה ()

 

ליברמן: "לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס איראני"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אתמול עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שמבקר בישראל, ואמר לו כי הסכנה הגדולה ביותר לעולם היא מאמצי איראן להשיג נשק גרעיני – וכי יש לעצור את המאמצים האלה שלה. הוא הוסיף כי ישראל וארה"ב מחויבות לעצור את איראן יחד. בנוסף שוחח נתניהו הלילה בטלפון עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. בהודעת הבית הלבן נכתב כי "שני המנהיגים עסקו באיומים המתמשכים שניצבים בפני האזור, במיוחד אלה שמקורם בטהרן".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לאיום האיראני בועידת "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק: "איראן מנסה להפוך את סוריה לבסיס קידמי נגד מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. נמנע את זה בכל מחיר. ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מבצעי מלא בכל סוריה, אין לנו כוונה להתעמת עם הרוסים, אין לנו כוונה להתערב בענייניה האזרחיים של סוריה, אבל אם מישהו חושב שטילים בסוריה יופעלו נגד ערים בישראל או אפילו נגד מטוסינו, שלא יהיה לו ספק שנפעל ונפעל בעוצמה".

 

ליברמן הוסיף: "יש לנו שלוש בעיות: איראן, איראן ואיראן. איראן כמדינה מנסה לערער את היציבות בכל האזור ולא רק בישראל. איראן מנסה להפוך את סוריה לבסיס קידמי נגד מדינת ישראל. היא תומכת ויוצרת פרוקסי סביב ישראל, בהם חיזבאללה, הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. כולם לא היו מתקיימים אפילו שבוע בלי תמיכה איראנית. למעלה מ-85% אחוז מתקציב חיזבאללה מגיע מאיראן".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים