שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

האיחוד האירופי לאחר נאום נתניהו: "לא הציג הפרות איראניות"

ראש הממשלה ערך סבב שיחות עם מנהיגים בעולם, בהם הנשיאים של רוסיה וצרפת וקנצלרית גרמניה על המסמכים הסודיים שהשיגה ישראל בנוגע לגרעין האיראני. שרת החוץ של האיחוד האירופי לא השתכנעה מהצגת המסמכים, אך הבהירה: "זה ייבדק"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון אחר הצהריים ולפנות ערב (ב') עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ובהמשך עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין - כל זאת על רקע חשיפת המסמכים של התוכנית של איראן להשגת נשק גרעיני. שרת החוץ של האירופי פדריקה מוגריני מסרה בהצהרה כי "נתניהו לא הציג הפרה של הסכם הגרעין עם איראן לאחר שנחתם ב-2015. ההסכם הזה אינו מבוסס על הנחות, רצון טוב או אמון; הוא מבוסס על התחייבויות מוצקות ומנגנון שמאמת אותן". למרות האמור, היא הוסיפה כי "המסמכים ייבדקו".

 

למצגת המלאה שהציג נתניהו - לחצו כאן

 

גורם מדיני הגיב הערב ואמר: "אם בשנת 2015 היה בידי סבא"א את המידע שרה"מ הציג הערב - הסכם הגרעין כפי שהוא לא היה יוצא אל הפועל, לכן הסכם הגרעין מבוסס על שקרים. כי התנאי שנקבע ליישום הסכם הגרעין הוא דו"ח של סבא"א שמנקה את איראן מפעילות צבאית גרעינית. איראן דיווחה לסבא"א שלא היו שום היבטים צבאיים לתכנית הגרעין שלה ועל סמך השקרים הללו סבא"א אישרה את יישום ההסכם. הסכם הגרעין עם איראן מבוסס על שקר וזה מה שראש הממשלה חשף".

 

נתניהו שוחח עם פוטין גם על המצב בסוריה והשניים קבעו להיפגש בהקדם. בשיחות עם מרקל ומקרון סיכם עמם נתניהו שישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו את גרמניה וצרפת בחומר המפורט שהשיג המוסד. נתניהו מתכוון לשוחח בנושא גם עם מנהיגי בריטניה וסין. במקביל, ממשלת גרמניה מסרה כי המידע שחשף נתניהו הערב ייבחן על ידה והוסיפה כי "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חייבת לקיים הערכה של המידע שנחשף בידי ישראל".

 

ג'ראר ארו, שגריר צרפת בארצות הברית שכיהן בעבר גם כשגריר בישראל, התייחס לחשיפת המסמכים ואמר כי "המידע שקיבלנו על הפעילות הגרעינית של איראן מהווה טיעון מאוד משכנע לחתימה על הסכם הגרעין ויישומו באמצעות מנגנוני הפיקוח החזקים שלו". ארו כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו. דובר ממשלת גרמניה אמר בעקבות חשיפת המסמכים כי "זה חיוני לשמור על הביקורות העצמאיות שנקבעו בהסכם הגרעין".

 

דובר ממשלת בריטניה התייחס גם לחשיפת המסמכים ואמר כי "בריטניה מעולם לא הייתה נאיבית לגבי כוונותיה הגרעיניות של איראן. לכן, הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הוא חיוני כדי להבטיח שהיא תעשה שימוש בגרעין רק למטרות שלום".

 

בתוך כך, השר לענייני מודיעין וחבר הקבינט ישראל כץ התייחס לחשיפת המסמכים הסודיים. "זה אחד ממבצעי המודיעין הגדולים בתולדות מדינת ישראל בלי ספק. מבצע שחשף גם את השקר האיראני בפני כל העולם ואת העובדה שאיראן חתרה וממשיכה לחתור להשגת נשק גרעיני. זה מעלה את ההרתעה הישראלית בפני האוייבים ומשפר את היוקרה בפני הידידים. זה בהחלט מחזק את נשיא ארה"ב טראמפ לקראת 12 במאי מול הקואליציה האירופית שהיא החוליה החלשה ואני מקווה שיסייע לשכנע אותם לתמוך בשינוי מהותי של ההסכם או בביטולו והחזרת הסנקציות על איראן".

 

בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן)
נתניהו והקלסרים, במהלך ההצהרה בקריה(צילום: אוראל כהן)

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני(צילום: AFP)

בהצהרה והמצגת שנשא בתל אביב, טען נתניהו כי בידי ישראל 55 אלף עמודים ו-55 אלף קבצים שנמצאים על 183 דיסקים, ובהם מידע סודי המוכיח לכאורה שאיראן הסתירה מפני העולם את תוכניתה להשגת נשק גרעיני. לדבריו, ישראל שמה את ידיה על החומר המודיעיני לפני כמה שבועות. הוא הוסיף שבחומר המודיעיני שהושג על-ידי ישראל ישנם מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תמונות וסרטונים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. נחלוק את המידע עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", אמר נתניהו.

 

הוא פירט על "פרויקט עמאד" - תוכנית גרעין סודית שהפעילה איראן בין השנים 2003-1999. "זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב ולייצר חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון חומר נפץ מסוג TNT על טיל", סיפר ראש הממשלה. "זה כמו חמש פצצות הירושימה על טילים בליסטיים".

 

לאחר מכן הציג נתניהו גיליון מתוך הפרויקט שכולל העשרת צנטריפוגות. "הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זהו שרטוט מקורי איראני של נשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין שכתוב כאן U-235 (אורניום). הרכיב השני הוא פיתוח ליבות אטומיות (כאן נתניהו הציג תמונות של הליך היציקה והליבה)".

 

המצגת של נתניהו:

בנימין נתניהו (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

בנימין נתניהו (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

לדברי ראש הממשלה, מה שהוצג הוא "שבריר מהמידע שאיתרנו, אבל אפילו מכך ניתן להסיק ארבע מסקנות עיקריות: איראן שיקרה בנוגע לכך שלא הייתה לא תוכנית ליצירת נשק גרעיני; גם אחרי הסכם הגרעין - איראן המשיכה לשמור ולפתח את הידע שלה לשימוש עתידי; איראן שיקרה שוב ב-2015 כשלא אמרה אמת לסבא"א, כפי שהתחייבה בהסכם הגרעין; הסכם הגרעין מבוסס על שקרים איראניים".

 

בהסכם הגרעין מ-2015 התחייבה טהרן שפרויקט הגרעין שלה יהיה למטרות שלום בלבד, ושבשום פנים לא תחתור לקראת נשק גרעיני, תפתח או תרכוש כזה - כל זאת בתמורה להסרת הסנקציות שהטילה עליה הקהילה הבינלאומית. הצדדים הסכימו על "מפת דרכים" שקבעה מעקב אחר יישום הצעדים המופיעים במסמך, ובהם נוכחות ארוכת טווח של סבא"א באיראן; השגחה של סבא"א על ייצור האורניום מכל מפעלי האורניום למשך 25 שנים; מעקב ובלימה של חוגות של צנטריפוגות למשך 20 שנה ועוד.

 

ארצות הברית מנסה בימים אלה לגייס תמיכה להטלת סנקציות חדשות נגד איראן, ולאחרונה איימה שוב ושוב שתפרוש מהסכם הגרעין שעליו חתמה ב-2015 בווינה ביחד עם רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - אם לא יבוצעו בו תיקונים לשביעות רצונו של דונלד טראמפ עד 12 במאי. מהלך זה יביא ככל הנראה לקיצו הסופי את ההסכם שנחתם לפני שלוש שנים בתמורה להשעיית תוכנית הגרעין האיראנית.

 

על רקע זה נפגש לאחרונה הנשיא האמריקני עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במקביל נערכות שיחות גם בין המעצמות לבין איראן. על פי פרסום של ארמון האליזה, אתמול שוחח נשיא צרפת מקרון בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני והשניים הסכימו לעבוד יחד בשבועות הקרובים כדי לשמור על הסכם הגרעין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים